Ayfer ÖZDEMİRYazarlarımız

Yaşam Demek Hareket Demek

Yaşamda değişmeyen 2 şey “değişim ve hareket”! Bedenimiz de sürekli bir hareket içinde. Her gün bir sürü ölü hücreyi dışarı atıyoruz, besinleri sindiriyor metabolize ediyoruz ve milyonlarca yeni hücre üretiyoruz. Kalbimiz de beynimiz de gece gündüz çalışıyor, uyku da bile. Durmak ölüm, yaşam ise hareket demek. 

Yaşamlar ve medeniyetler bile varlık bulmak ve büyümek için su kenarlarına kurulmuştur. Su akış, su hayat, su canlılık, su hareket. Hayat hareket demektir. Vücudunuz hareket ettiğinde canlıdır. Metabolizmanız, damarlarınızdaki kanınız, içinize çektiğiniz hava, hepsi canlıdır. Dinamiktir. Hareket etmediğinizde, hayatınız durur.

Bedenimizin içinde de dışında da sürekli bir hareket var. Bedenimizin yüzde 70-80’i sudan oluşuyor, böylece hücreler arası hareket sorunsuz bir şekilde işliyor. Lenflerin tıkanması bizi zorluyor ve alerjilere sebep oluyor. İdrar torbası sorunları kalp krizine, tromboza veya felce sebep oluyor, kabızlık ise zehirlenmeye. Her birimiz sürekli hareket halinde yaşayan aktif birer organizmayız. Hareketin olmadığı yerde sorunlar yaşanmaya başlıyor.

Hareket ettiğinizde vücudunuzdaki pek çok mekanizma uyanır. Hormonlarınız, kaslarınız, kemikleriniz, organlarınız, damarlarınız. Sadece fiziksel boyutta değil, hormonal dengeniz yerinde olduğundan ve kaslarınız ve vücudunuz daha fazla oksijenle beslendiğinden siz, zihinsel boyutta da fikirleri net, duygusal durumu dengeli ve daha mutlu bir insan haline gelirsiniz.

Hareket; Kas gücü ve vücut esnekliğini geliştirir. Kemik erimesi görülme olasılığını azaltır, Kalp – damar sistemini güçlendirerek, dayanıklılığı artırır. Akıl ve ruh sağlığı açısından fayda sağlar. Düzenli egzersizle kişinin stresi azalabilir, günlük baskılardan uzaklaşabilir ve beynini zinde tutabilir. Kişinin kendini daha iyi hissetmesini sağlar, depresyon ve kaygı belirtilerini azaltır.

Zamanınız mı yok? Sabahları biraz daha erken kalkmaya ne dersiniz? Öğle arası sohbetinizi arkadaşlarınızla keyifli bir yürüyüşe çevirmek de bir seçenek. Akşam yürüyüşleri de ayrıca keyifli olur. Yarım saati üçe bölüp gün içinde onar dakikalık egzersizlere de yayabilirsiniz.

Spor salonları çok mu pahalı? Aktif olmak pahalı olmak zorunda değil. Yürüyüş için rahat bir spor ayakkabı yeterli olacaktır. Çocuklar çok vaktinizi mi alıyor? Ailecek yapılan egzersizler size de daha çok keyif verir. İşte size birlikte (teknolojiden uzak) vakit geçirmek için harika bir fırsat.

Başlamaya haliniz mi yok? Evet, ilk başlarda biraz zor gelebilir. Ama birkaç gün sonra vücudunuz yeni temponuza alışacak ve harekete geçmek daha kolay hale gelecek. Vücudunuzdaki değişikliği hissetmeye başladıktan sonra da vazgeçmek istemeyeceksiniz. Stres, yorgunluk, ağrılar… hepsi azalacak. Çok daha enerjik ve mutlu olacağınız %100 garanti.

Bulmak istersen bahaneler de dolu, çözümler de. Yeter ki kendimizi biraz disipline edip hareketi günlük yaşantımıza dahil edelim.

AYFER ÖZDEMİR

Uluslararası Nlp ve Profesyonel Yaşam Koçu

Bilinçaltı ve Kişisel Gelişim Uzmanı

Astroloji Danışmanı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu