Yerel

Doç.Dr. Emine Ülkü Sarıtaş Biga’yı Gururlandırdı

Ankara’da yaşamını sürdüren başarılı kariyeri ile Savaştepe Köyü’nden Doç. Dr. Emine Ülkü Sarıtaş 2020 yılı Parlar Araştırma Teşvik Ödülü’nü aldı.

Bilkent Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü’nde çalışmalarına devam eden Doç. Dr. Emine Ülkü Sarıtaş Parlar Vakfı’nın, bilim ve sanayide yapılan araştırma çalışmaları ve hizmetleri değerlendirmek, büyüyen nesilleri teşvik etmek amacıyla her yıl düzenlediği Onursal Bilim, Hizmet, Araştırma ve Teknoloji Teşvik Ödülleri sahiplerini buldu.

2020 Parlar Research Incentive Award adıyla verilen ödüllerde Teşvik Ödülü alarak kariyerinde başarılı adımlarla ilerlemeye devam ediyor.

Doç. Dr. Sarıtaş araştırmalarında yenilikçi manyetik rezonans görüntüleme (MRI) ve manyetik parçacık görüntüleme (MPG) sistemleri, ve bu sistemlerin tanısal ve bilimsel uygulamalarına odaklanmaktadır. Bu görüntüleme yöntemlerinin teknik ve klinik kabiliyetlerini geliştirmek için yenilikçi teknolojiler geliştirmektedir. Şu ana kadarki öne çıkan katkıları, hedeflenen vücut bölgelerinde yüksek çözünürlüklü difüzyon ağırlıklı MRG elde etmeyi sağlayan görüntüleme teknikleri geliştirilmesi, manyetik görüntüleme sistemlerinin insan güvenliği sınırlarının kapsamlı olarak belirlenmesi ve MPG için yeni kontrast mekanizmaları geliştirilmesidir. Araştırmaları IEEE Transactions on Medical Imaging (TMI), Magnetic Resonance in Medicine, Applied Physics Letters ve Advanced Materials gibi önde gelen dergilerde yayınlanmıştır. Akademik çalışmaları 45 dergi yayını, 110 konferans bildirisi, 1 kitap bölümü ve 1 ABD patenti ile sonuçlanmış ve 2200’den fazla alıntı almıştır.

Değerli hemşehrimizi, tüm Bigalıları gururlandıran, mutlu eden yaptığı çalışmalar için kutluyor, başarılarını devamını canı gönülden diliyoruz.

Kısaca Özgeçmişi: Doç. Dr. Emine Ülkü Sarıtaş, 2002’de Bilkent Üniversitesi, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden fakülte birincisi olarak mezun oldu. “Stanford Graduate Fellowship” bursu ile Stanford Üniversitesi, Elektrik Mühendisliği Bölümü’nde yüksek lisans (2004) ve doktora (2009) çalışmalarını tamamladı. 2010-2013 yılları arasında “Siebel Stem Cell Institute Postdoctoral Fellowship” ile Kaliforniya Üniversitesi Berkeley, Biyomühendislik Bölümü’nde doktora sonrası araştırmalarını sürdürdü. 2013’ten beri Bilkent Üniversitesi, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü’nde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır ve araştırmalarını Ulusal Manyetik Rezonans Araştırma Merkezi’nde (UMRAM) yürütmektedir.

Dr. Sarıtaş’ın araştırmaları yenilikçi biyomedikal görüntüleme teknolojileri geliştirme, özellikle manyetik parçacık görüntüleme (MPG) ve manyetik rezonans görüntüleme (MRG) teknolojilerinin görüntü kalitesinin artırılması, ve bu tekniklerin biyoloji ve tıp alanlarındaki uygulamaları üzerine odaklanmıştır. Dr. Sarıtaş’ın uluslararası atıf endeksli dergilerde 27 makalesi ve uluslararası konferanslarda 65 bildirisi vardır. Bu yayınlara 1000’e yakın atıf yapılmıştır. 2015’te 5. Uluslararası Manyetik Parçacık Görüntüleme Çalıştayı’nın (IWMPI 2015) başkanlığını yapmıştır. Halen Nature Scientific Reports ve IEEE Transactions on Medical Imaging dergilerinde editörlük yapmaktadır ve IEEE Türkiye’nin Mühendislikte Kadın Topluluğu başkanıdır.

Dr. Sarıtaş’ın aldığı ödüller arasında 2016 Bilim Akademisi BAGEP, 2015 TÜBA-GEBİP ve 2013 Marie Curie Reintegration Grant bulunmaktadır.

Kaynak:www.bigakoyhaberleri.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu