Siyaset

Kirazlı’da Yaşanan Rezaleti Unutmadık, Unutmayacağız

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Kaz Dağları Kirazlı bölgesinde altın madeni kurulmasına karşı başlatılan nöbetin birinci yılı nedeniyle Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı açıklamada, “Kaz Dağları nöbeti bir yıldır sürüyor. Çanakkale halkı, Kirazlı’da yaşanan rezaleti unutmadı, unutmayacak” dedi.

Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Alamos Gold ve yerli iştiraki Doğu Biga Madenciliğin Kaz Dağları’nda yaptığı ağaç katliamına karşı başlatılan ve şirketlerin maden arama ruhsatlarının iptali ile sonuçlanan eylemin birinci yılında Meclis Genel Kurulu’nda konuştu. Konuyu Genel Kurul’da yaptığı açıklama ile gündeme getiren Özgür Ceylan, Alamos Gold ve yerli iştiraki Doğu Biga Madenciliğin Kaz Dağları’nda Kirazlı bölgesinde yürüttüğü altın madeni faaliyetine karşı başlatılan Kaz Dağları nöbetinin bir yılını doldurduğunu hatırlatarak, “Çanakkale halkı, Kirazlı’da yaşanan rezaleti unutmadı, unutmayacak” diye konuştu. Alamos Gold’un, ruhsatının yenilenmemesine rağmen, bölgedeki varlığını sürdürdüğüne dikkat çeken Özgür Ceylan, Kirazlı bölgesinde eylemlerini aralıksız sürdüren yaşam savunucuların yaşadığı sorunları dile getirdi.

COVİD -19 Bahane Edilerek Ceza Kesiliyor

Alamos Gold’un bölgede bulunmasını protesto eden, doğasına sahip çıkmak adına eylemlerine devam eden yaşam savunucularına COVİD-19 bahane edilerek art arda cezalar kesildiğini söylen CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, “Şu ana kadar toplam 300 bin lirayı aşkın ceza kesilmiş durumda” dedi. Çanakkale halkının talebinin açık ve net olduğunu belirten Özgür Ceylan, “Şirketin bölgedeki tüm projelerinin iptal edilmesi ve ağaç katliamı yapılan alanların hızla rehabilite edilmesini bekliyoruz” dedi. Çanakkalelilerin içme ve kullanma suyunu, tarım alanlarını, ormanlarını savunduğunu belirten Özgür Ceylan, “Devlet ise ruhsatsız faaliyet yürüten şirketi kollayıp yaşamı savunan ve anayasal protesto hakkını kullanan vatandaşlarımıza Covid-19’u bahane ederek ceza kesiyor” dedi. Bir yıl önce başlayan eylemin tüm baskılara rağmen Alamos Gold bölgeden ayrılıp Kirazlı bölgesinin rehabilitasyonunun gerçekleştirildiği güne kadar devam edeceğini ifade eden Özgür Ceylan, “Çanakkale halkı cüzdanıyla vicdanı arasına sıkıştırılamaz” diye konuştu.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Canakkale Hdpkk sevenlerine bırakılmayacak kadar kutsal ve değerli bir şehirdir. Tezkereye hayır diyen pkk dostlarına gereken cevap verilecektir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Başa dön tuşu