Röportaj

Gündem Karabiga

Karabiga Belediye Başkanı Ahmet Elbi Karabiga ile ilgili yapılan ve yapılacak projeleri Biga Çarşamba Postası Gazetesine anlattı. Karabiga’nın son yıllarda büyük gelişmeler kaydettiğini belirtti.

­Başkanım Ne Yenilikler Yaptınız, Projeleriniz Nelerdir?

Önce hoş geldiniz, şeref verdiniz. Biz seçileli iki yıl oldu. Seçimlerde vaat ettiğimiz projeleri özellikle devletimizin imkanlarıyla olacak projelerimizin tek tek hayata geçirmeye çalışıyoruz. Bizim öncelikle sorunlarımızdan biri Karabiga-Biga arası ulaşım yolumuzdur. Bunu seçimlerden hemen sonra milletvekillerimizin aracılığıyla hızlandırdık. Geçen yıl mıcır kaplaması bitti.12 metre genişliğinde 14 kilometre uzunluğunda Biga’dan Karabiga’ya kadar mıcır kaplaması bitti. Bu sene pandemiden kaynaklanan bir sıkıntı olmazsa sıcak asfaltı da döküp tamamen ulaşıma açılmış olacak. Bunun yanında yine bizim önemsediğimiz vatandaşımızın da özlemle beklediği doğalgaz sıkıntımız vardı. Doğalgazımıza da yine milletvekillerimiz aracılığıyla TDK’dan onayı çıktı. Bütün prosedürlerden resmi yazışmalardan sonra bu Haziran ayının sonlarına doğru inşallah temel atmasını vekillerimizle beraber yapacağız. Karabigamızı da doğalgaza kavuşturmuş olacağız inşallah.

Bunun yanında alt yapı sorunlarımız çok büyük… Özellikle kullanma suyumuzla ilgili sıkıntılarımız vardı. Bunu da İller Bankası aracılığıyla projelendirdik , %50 hibeli onayını aldık, ödeneği çıktı. Bunun da tutarı 22 milyonluk bir yatırım. %50 sini devletimiz karşılayacak,%50 sinide belediye olarak biz borçlanmış olacağız. Bunun yanında neler yapılacak… Alt yapıda tüm kanalizasyon hatları değişiyor çünkü bizim kanalizasyon hatlarımız 1980’li yıllardan kalma eski yapılar ve bunları tamamen değiştiriyoruz. Olmayan yerlere kanalizasyon getiriyoruz. Hiçbir sokakta kanalizasyon olmayan yer kalmayacak. Fosseptik kullanılan hala yerler var onlardan da kurtulunmuş olacak. Bunun yanında kullanılan su hatlarımız hala asbestli borular var.Kanallarda asbestli boruları çıkartıp yerine yeni nesil boru kullanıp vatandaşlarımızı sağlıklı bir suya kavuşturacağız.

Yağmur suyu hakkında bizim altyapımız yoktu altyapıda onu da yağmur suyu olarak katmış olacağız. Bizim önemsediğimiz projeydi. Yakın zamanda ihalesi olacak. Bizim de burada amacımız doğalgaz ile birlikte bu süreci yürütmek istiyoruz, tekrar tekrar kazıp bozmak olmasın diye. Bunlar bittikten sonra da üst yapıya geçeceğiz. Bunun yanında bizim gençlerimizle ilgili çocuklarımızla ilgili yeterli spor alanları ve oyun alanları yoktu. Bunları projelendirdik ekip arkadaşlarımızla birlikte bütün Karabiga içinde bulunan çocuk parklarının hepsini yeniledik. Altlarında kauçuk yoktu, zeminlerinde onları yaptık ilave oyun grupları koyduk. Parklarımız çok alt bir vaziyetteydi. Vatandaşımızın sosyal faaliyetleri yürütebileceği parklarımız üçgen park dediğimiz bir bölge vardı orası tamamen dağıtıldı. Bunu yeniden projelendirip hayata geçirdik. Şuan da gayet rehavet gören, içinde basket sahası olup yeşil alanda büfesi olan bir alan haline getirdik, ışıklandırdık. Zeytinlik Mahallesi’nde ve Camiköy Mahallesi’nde çok eski kahvehaneler vardı. Belediyemize ait mülkiyeti eski olanları yıkıp yeni olanları yaptık. Konseptini de eski tarihi bir yapı konsepti verdik. Orası bitti onun yanında yine belediyemize ait meydan da bir boş alan vardı orasını da tamamen nişan ve merasimlerin yapılabileceği bir alan, etrafında da çocuk parklarının, yürüyüş yollarının olduğu bir alan haline getirdik. Bu da vatandaşımızın hizmetine açıldı. Eğer pandemi de gevşemeler olursa artık nişan, düğün törenleri de orada yapılabilecek. Bunun yanında bir gençlik merkezi kazandırdık gençlerimize. İçinde Z kütüphanesinin olduğu, spor salonunun olduğu, konferans salonlarının olduğu bu tür alanları da gençlerimize kazandırdık.

Maç yayınlarının yapılabileceği konferans salonlarımız var, içinde açık basket sahamız var, bunun yanın da Karabigamıza önemsediğimiz bizim için de büyük bir proje Karabiga’nın girişine Millet Bahçesi projemiz var. Onda da sona yaklaştık diyebiliriz. Çok güzel bir mesire alanı olarak kullanılacak. Balıkçı lokantalarının bir araya toplanıldığı için de düğün salonunun, spor alanlarının, yürüyüş alanlarının olduğu bir yer haline getireceğiz. Bu arada aklıma gelmişken bizim Karabiga-Biga arasındaki yolun son Karabiga’ya doğru bölünmüş olan alanda 3 kilometre alanda karayolları tarafından peyzaj yürüyüş yolu ve bisiklet yolu belirlendi, buda ayrıldı. Sıcak asfalt dökülürken bu bölgeyi de faaliyete geçirmiş olacağız. Yani vatandaş Karabiga’nın içinden çıkıp yürüyüşe başladıktan sonra dönüp gelmesi 6 kilometrelik bir yol Millet Bahçesinin bitimiyle de yolda yürüyen spor yapmak isteyen, Millet Bahçesine geçecek dinlenmek isteyen böyle koordine olarak kullanmış olacaklar.

Projelerimiz gayet verimli bir şekilde gidiyor. Bu sene yaza yetiştirme amaçlı plajımızı uzattık mevcut plajımız yetersiz geliyordu. Kalekapı dediğimiz bölgeye gidenler bilir orayı palmiye ağaçlarını orta refüjde bizim Karabiga yolundan çıkarttığımız palmiye ağaçlarını yol çalışması yapılırken oraya naklettik. Ziyan olmasın hem de faydalanalım diye bunlarda tuttu çok şükür hepsi burası palmiye plajı gibi bir plaj oldu, gayet de büyük bir plaj yakın zamanda da işletmeye vereceğiz ihalesi olacak. Hem baktığınız zaman en yakın denize gidilebilecek burada yer olarak Karabiga var yakınlık olarak ta temizlik olarak ta bizim plajımız da aynı zaman da mavi bayrak artı plus olarak temizlik olarak ta güzel bir plajımız var. Sahil boyundaki gelen dükkanlarımızı daha nezih hale getirdik. Çok derme çatma dükkanlar vardı belediye olarak 6 tane dükkan ilave ettik bunların ihalesini yaptık. Bu şekilde çalışmalarımız devam ediyor.

Başkanım deniz ve liman faaliyetleri hakkında Karabiga’nın son durumu nedir ve sportif faaliyetlerle ilgili bilgi alabilir miyiz?

Deniz ulaşımı ve liman faaliyeti ile ilgili güzel bir yere değindiniz. Yakın zamanda artık son aşamasına geldi oda limanda ki kapasitemizi büyütme anlamında projemizi Bursa bölge müdürlüğünde bitirme noktasındayız. Şuan ki liman durumu 3 bin tonluk gemilere kadar hizmet verebiliyor daha büyüğünü ilk limanımıza yanaştıramıyoruz. Kapasiteyi arttırmak içinde ulaştırma bakanlığımıza müracaatımızı yaptık, Bursa bölgede projeyi hazırladı. Yetkililer ihaleyi yaptırmada zeminde, denizde ve karada zemin etütlerini bitirdi. Şuan da taslak proje bitti Alt yapı Daire Başkanlığında şuan da ihale aşaması ve bütçe ayarladıktan sonra ihale aşamasına geliyor ihaleden sonra da yapım başlıyor. Buda tabi kısa soluklu bir şey değil başlayıp bitmesi yaklaşık 4-5 yıl sürebilecek bir proje buda bittikten sonra 10 bin tonluk gemileri artık yüklemeye başlayacağız.

Bizde en büyük sıkıntı da ağır vasıtaların Karabiga’nın içinden ve çarşının meydanından geçmesi bu ağır vasıtaları da liman bittikten sonra Karabiga’nın girişinde artık yükleme boşaltma olacağı için Karabiga’nın içinden almış olacağız. Bunun içinde neler olacak limanın içinde yat limanları olacak büyük artık yatları da Karabiga’nın içinde kışlama yaptırabileceğiz, bunun yanında deniz otobüsü yanaşma rampaları olacak. İstanbul’dan gidip gelen deniz otobüslerin de burada akşamları liman yaptırabileceğiz. Şuan da sadece Bandırma ve Avşa’ya geliyor. Avşa Marmara Yakasına oradan dönüyor. Avşa ile Karabiga arası deniz yolu olarak çok uzun bir mesafe değil, geldiği zaman Karabiga da gecelesin gündüz de yolcusunu alıp devam etsin istiyoruz. Onun çalışmasını yapacağız inşallah. Liman olarak bu şekilde çalışmamız devam ediyor.

Spor faaliyetleri olarak ta biz seçildikten sonra çim sahamız vardı tribünleri tamamen eskiydi FİFA standartların da sentetik sahaya döndük. 260 Kişilik bir yeni tribün yapıldı. Soyunma odalarımız yetersizdi, eskiydi. O binayı da komple yıktık. Özel idare aracılığıyla ve hayırseverlerin katkılarıyla şimdi 30×50 kapalı halı saha yapacağız. İçinde tribünleri, idari binaları, hakem odaları, misafir futbolcuların ve ev sahibi futbolcuların da soyunup duş alabileceği alanlar da oluşturulacak. Üst katına da 220 metrekare tamamen üzeri direksiz, ortalarında direk olmayan bir yapıyı da Karabiga Belediyesporumuza kazandırmış olacağız.

Burada tabi halı saha da sadece Karabigalılar’a hizmet etmeyecek dışarıdan Biga’dan yakın köylerimizden kim gelip spor yapmak isterse futbol oynamak istiyorsa 12 ay spor yapma imkanını sağlamış olacak güzel bir proje olacak inşallah.

Biz Karabigamıza hizmet için buradayız. Güzel beldemizi bölgenin en iyisi yapmak için çalışıyoruz. Bizlere destek olan herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunuyorum. Sizlere de sesimizi duyurduğunuz için ayrıca teşekkür ediyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Başa dön tuşu