Röportaj

Ferah “Biga’da Bulunan 123 Muhtarımız Özverili Şekilde Çalışıyor”

Değerli Çarşamba Postası Gazetesi  okuyucuları 2023 yılının son günlerindeyiz ve birkaç gün sonra yeni yıla gireceğiz. 2023 yılının son röportajını  Biga Muhtarlar Derneği Başkanı Ayhan Ferah ile gerçekleştiriyoruz.

Kendinizi tanıtır mısınız?

1974 Ağaköy doğumluyum, evliyim, bir kızım var. 2014-2019, 2019-2023 olarak iki dönemdir Ağaköy muhtarıyım. İki dönemdir Biga Muhtarlar Derneği dernek başkanıyım. 2023’ün son günlerindeyiz ve önümüzde 31 Mart seçim süreci var. Son düzlüğe girildi. Tekrardan adayım ama son kararı halkımız ve kıymetli köylülerimiz  verecek. Sandıktan çıkan sonuç başımızın tacıdır, riayet edeceğiz.  Kazanırız kaybederiz bu önemli değil. Köyümüze epey hizmet ettik. Köylülerimiz bizim bu işi yapabileceğimize inandı, biz de elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz.

Muhtarlar Derneği Başkanlığı sürecindeki çalışmalardan bahseder misiniz?

Biga pazarı Çarşamba günleri oluyor. Genelde Çarşamba günleri Müdürlerimiz, İl Genel Meclis Üyelerimiz, Kaymakamımız, Belediye Başkanlarımız, İlçe Tarım Müdürümüz, Milli Eğitim Müdürümüz, Milletvekillerimizle ve misafirlerimizle buluşuyoruz. Arkadaşlar arasında muhabbetler, sohbetler ediliyor ve sorunlarımızı muhtarlar arasında kol kanat gererek, yardımlaşarak çözüyoruz.

Muhtarlar derneğinin  kuruluş amacı ne?

Bir anlamda muhtarlarımızı tek çatıda toplamak. Çünkü dernek olmadığı takdirde bir toplanma yeri ve amacı olmazsa bir araya gelemeyiz. Derneğin olması bizi birlik beraberlik içinde kılıyor.

Burada yaptığınız toplantılarda Çarşamba günü özellikle  bir araya gelip köylerin sorunlarını tartışıyosunuz ve siz de bunları bir başkan, elçi olarak gerekli yerlere iletiyorsunuz anladığım kadarıyla. Peki Biga’nın köylerinin sorunları neler?

2019 seçimlerinden çok kısa bir süre sonra dünyanın tanımadığı covid isimli bir virüs çıktı. Doğal olarak ülkeler bir tökezleme yaşadı, yatırımlar durdu, ihtiyaçlara yatırımlar oldu. Bitti derken acı bir deprem yaşadık, ülkenin 81 vilayetinden 8’de 1’i gitti. Yatırımlarımız buraya döndü. Bu senelerde diğer döneme göre hizmetlerimiz de azaldı. Aynı şekilde  ülkenin hizmetleri de azaldı. Bu belediyelere de muhtarlıklara da yansıdı. Bir şekilde yine yatırımlar devam ediyor. Köylerdeki  en önemli problemimiz devletimizin de önem verdiği  su deposu, derin su kuyusu. Çünkü önümüzdeki yılların da problemi susuzluk. Bu yaz derin su kuyularının debisi düştü, susuzluk yaşandı. Bazı köylerimizde birkaç saatlik kesintiler oldu. Barajlarda da su yoktu, çeltik ekiminde sıkıntılar yaşandı. Bizim köyümüzde iki tane derin su kuyumuz var. Şu anda  bir tane daha onaylandı ve yakında o da 200 metre vurulacak. Köyler olarak görselliğe de önem veririz ancak mantıklı düşünüldüğünde bizim için asıl önemli olan su sorunu. Biz bu dönemde köyümüze 350 tonluk su deposu yaptırdık. Çünkü susuzluğa önlem almak zorundayız. Parke taşı vs. gibi faaliyetler susuzluğu gidermiyor o yüzden önceliğimiz su.

Cumhuriyetimizin 100.Yılında Biga Çarşamba Postası Gazetesi olarak son röpotajımızı sizinle yapıyoruz. Bizim ayrı bir projemiz var Cumhuriyetimizin 100.Yılında Biga belde ve köylerini gezip anlatmaya çalışıyoruz. En çok dikkatimizi çeken konu nüfusumuzun azalması fazla miktarda göç olması, hayvancılık ve tarımda da bir azalma gözlemledik.  Bunu neye bağlıyorsunuz?

Bizim köyümüzde ve yol üste olan köylerde göç olmamıştır. Biga için veli nimet olan fabrikalarımız var ama servisler yok. Doğal olarak Biga veya merkezi yerlere taşınıyorlar. Ya da gençlerimiz evlendiklerinde göç ediyor.

İnsanların köylerde kalması, nüfusun çoğalması için devletin ne yapması lazım?

Bizim köylülerimizin mayası toprak ve hayvancılıktır. Devletimiz çiftçilerimize, tarım ve hayvancılık konusunda destek vermesi ve teşvik etmesi gerekiyor. Özellikle gençlerimizi bu yönde yönlendirmesi gerekiyor. Ebeveynlerdeki düşünce ‘Biz gezemedik, tarladan başımızı kaldıramadık, çocuğumuz okusun rahat etsin’ dedikleri için köylerde yerleşmeler azalıyor. Daha önce ‘baba mesleği’ terimi vardı. Ne iş yapıyorsun denildiğinde baba mesleği kunduracılık, tamircilik gibi. Ama yakın zamanda baba mesleğini duyamayacağız. İyi bir işin var çocuğun daha rahat etsin istiyorsun. Bankacı, avukat, doktor olsun istiyorsun. En üzüldüğüm konulardan biri olarak yakın zamanda baba mesleği yok olacak.

Muhtarlarımıza, Kaymakamamıza, Belediye Başkanı ve halkımıza neler söylemek istersiniz?

Biga’da 108 tane köy muhtarı, Biga Merkezde 10 tane merkez mahalle muhtarı, Karabiga’da 3, Gümüşçay’da 2  muhtarımız olmak üzere beldelerimizde 123 tane muhtarımız var. Mahalle muhtarlarımızda derneğimizin üyesi. Hepsi de özverili bir şekilde çalışıyorlar, isteklerini dile getiriyorlar. Birlik ve berberlik içinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kaymakamımız ve genel meclis üyelerimiz de muhtarlarımıza ellerinden geldiğince yardımcı oluyorlar. Ama bu dönem dünya dengelerinin değişmesinden kaynaklı hizmetlerde azalma oldu. Muhtarlarımız köylerine, mahallelerine hizmet etmek için yola çıkıyorlar ve ekonomi el verdiği sürece de ellerinden gelen her imkanı değerlendiriyorlar. Bu arada sizin de emeğinize sağlık çok güzel bir çalışma yaparak köylerimizi tanıtmak için çabalıyorsunuz. Kitap haline getirerek de ölümsüzleştireceksiniz. Başarılarınızın da devamını dilerim.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu