Lütfi ÖZGÜNAYDINYazarlarımız

Gönenliler Beni Sevdi, Ben De Onları

Gösteriler ve Ömer Seyfettin’nin öyküleri;

Yalan ve Diyet yine gündemde…

Belediye Başkanı İbrahim Palaz’ın davetiyle, Gönen’e gittim. Gönenfot fotoğrafçılarıyla gösteriler yaptık. Onlar Gönen’in dört mevsimini sergilediler, ben Yirmi Yazar ve Kemaliye(Eğin) gösterisini yaptım. Yine Eğin gösterisi büyük ilgi çekti. Yerel sanatçılarla birçok yörede gösteri yaptım. Mutlu oluyorum. Kemaliye(Eğin)’de son elli yılı anlattığım için çok ilgi çekiyor, isteniyor.

Gönen Ve Naiflik

Gönen’de kaplıcalarda insanın bedeni de yüreği de ısınıyor. Naiflik oradan mı geliyor diye düşünürken Gönen Kadını tanıdım. Gönen oyasını ele almışlar ülke çapında, sanat alanında tanıtmışlar, Çalıştaylar yapmışlar, kadınların ekmek parası kazanmalarını sağlamışlar. Yönetici Hüsniye Tanrıverdi, Gönen kadınlarının çabalarını anlattı. Gönen insanı ile konuşunca söyleşince hemen büyük yazar Ömer Seyfettin gündeme geliyor. Gönenliler onun adına kültür merkezi yapmışlar, otuz yıldır Ömer Seyfettin Öykü Yarışmasını sürüdürüyorlar… Sanat ve edebiyat her zaman gündemde. Koza parkta yeni sergi, gösteri alanları ve müzeler yapılacak. Gittim, gördüm, Ömer Seyfettini andım, sanat ve edebiyat severlerle sohbet ettim. Bir kez daha sanatın edebiyatın toplumsal gelişmemize önemini kavradım.

Ömer Seyfettin’den Yaşayan Öyküler

Değerli Yazarımızla ilgili küçük araştırmalar da yaptım. Kayalar Çiftliğinde yaşamışlar. Hep aklımızda olan Dadaruh’ta, Gönenin Çınarlı köyünden… Bu yıl yine siyaset alanında gündeme gelen, Diyet öyküsün de… Geçmişte Patron; “Kolunun diyetini benim verdiğimi unutuyorsun galiba ben olmasaydım çolak kalacaktın.” deyince, Koca Ali cevap vermedi. Acı acı gülümsedi, sonra kızardı, birden sarardı hızla döndü, bilediği satırların en büyüğünü kaptı, sıvalı kolunu yüksek kıyma kütüğünün en üstüne koydu, ağır satırı kaldırdı öyle bir indirdi… İşte politikacıların son yıllarda ki  diyet öyküsünün sonu…

Geçmiş yıllarda öğrenci iken Kaşağı hikayesini okurken çok etkilenmiştik. Hasan ve Dadaruh ismi unutulmaz. Onların yaşadıkları mekanlara gittim. Hasan’nın yaşadığı çiftlikte bir yalan sonucunu, ölümünü düşündüm, andım. İki büyük öykü halen yaşıyor. Değerli Doğan Hızlan hep ilk edebiyatçıları okumamızı önerir. Gerçekten çok doğru. Büyük yazarlarımızı okumalıyız.

Gönenliler Beni Sevdi, Ben De Gönenlileri

Gönen’de çok mutlu oldum. Yirmi Yazar’ı anlattım, Kemaliye’yi anlattım. Kemaliye gösterisi çok ilgi çekti. Son elli yılı anlattım fotoğraflarla. Demek çaba her yerde kendini gösteriyor. Çok sevdim Gönenlilerin o sıcak hallerini onlar için anlattım. Gösterilerimi sundum, kitaplarımı imzaladım. Çok yoğun ilgi gösterdiler. Belediye başkan yardımcısı fotoğrafçılara ve bana belge verdi. Gönen kitapları bir de kolanya eklemiş. Kendilerine çok teşekkür ediyorum. Daha sonra bizi dağ ılıcasına götürdü, otele teslim etti. Bir gün beni konuk ettiler. Ben iki gün kendi olanaklarımla dağ ılıcasında kaldım. Bayıldım oraya ve gelecek yıl kesinlikle üç gün orada kür alacağım.

Alpaslan Yalçınkaya Ve Bigalı Cemal Sepici

Bir de Alpaslan Yalçınkaya’dan söz etmek isterim. Öğretmen, fotoğraf çekiyor köylerde derlemeler yapıyor. Gönenin halk öyküylerini derliyor. Alpaslan Yalçınkaya’nın birçok köy kahvesinde fotoğrafları asılı. Bizi hiç yalnız bırakmadı. Dağ ılıcasına ziyaretimize geldi bir bidon da güzel içme suyu getirdi, çok makbule geçti. Onunla fotoğraf üstüne söyleşiler yaptık, çevremizdeki fotoğrafçıları konuştuk. Biga Belediyesi fotoğraf eğitmeni Cemal Sepici’yi konuştuk. Biga Belediyesi ve Cemal Sepici her yıl Biga’da kurslar düzenliyor. Biga Belediyesi’ni ve Cemal Sepici’yi kutlarım. Kursiyerler beni çok merak ediyorlarmış bir gün ziyaretime gelecekler.

Keşke İmkanım Olsa Her Yere Gidebilsem

Çevre il ve ilçelerden sürekli davetler alıyorum. Keşke her yere gidip söyleşi yapabilsem, insana ve topluma faydalı olabilsem. Biga’dan ayrılmadan birkaç yerde daha konuşma yapacağım. Songül ile el ele verip gideceğiz. Bigalılara, Kemaliyelilere, Gönenlilere dostlara okurlara çok teşekkür. 25. Kitap Eğin Türküsü Enver Gökçe yayımlandı. Söz gelecek yazıda anlatacağım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu