Röportaj

CHP Biga İlçe Başkanı Osman Öztürk İle A’dan Z’ye

Cumhuriyet Halk Partisi Biga İlçe Başkanı Osman Öztürk, Biga Çarşamba Postası Gazetesi İmtiyaz Sahibi Kadir Atay’ın gündeme dair sorularını Facebook hesabında yapılan canlı yayınında yanıtladı.

*Kendinizi tanıtır mısınız?

Ben Osman Öztürk, 1984 Biga doğumluyum. İlk, orta ve lise öğrenimimi Biga’da yaptım. Üniversite eğitimi için bir dönem Biga’dan ayrıldım. Sonra Biga’ya döndüm. Bigalıların Biga’ya her zaman diyet borcu olduğuna inanıyorum. İş hayatına başladım. Genç yaşta Şadan Doğan’ın başkanlığında Biga Fenerbahçeliler Derneği yönetiminde yer aldım. Daha sonra Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanlığı yaptım. Cumhuriyet Halk Partili vatandaşlarımızın olurlarıyla İlçe Başkanı oldum. Şu anda bu görevimi sürdürüyorum.

*Sizin basın açıklamanızın ardından Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan bir takım açıklamalarınızda yanlış değerlendirmeler yaptığınızı belirtti. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

 “Dava Ettik”

 Sanayi Sitesi içerisinde yer alan iki otopark alanının başka bir alanla takas edilip, içerisinden yaklaşık yirmi adet dükkan çıkarılıp satılması ile alakalı belediye meclisine gündem geldi. Bizde konuyu yerinde görmek ve araştırmak için sanayi sitemizin başkanları ve sanayi esnaflarımız ile görüştük. Hem başkanlarımızın hem de esnafımızın konudan haberi yok ve dediler bu yanlış bir proje. Biz bunun yapılmasına karşıyız dediler. Bizde esnafımızın sesine kulak verdik ve konuyu yargıya taşıdık.

“Doğruları Konuşmuyorlar”

Biga Belediyesinden kayıp olan 650 Bin Lira için hiç eleştiride bulunmadığını söyleyen Bülent Erdoğan’a cevap veren Öztürk, “Samimi olsunlar, Gümüşçay Belediyesinde ki vurgunu da söylesinler” dedi.

Doğruları konuşmaktan bahsediyorlar. Biga Belediyemizden kayıp bir parayı devamlı ağızlarından düşürmüyorlar. Bizden de geçmiş dönem ile ilgili konuşmamızı ve eleştirmemizi bekliyorlar. Biz o zaman bu görevde miydik? Değildik. Ancak Sayın Bülent Erdoğan, Sayın Fatih Alkan, Sayın Cahit Bakan, Sayın Nazım Hikmet Keskiner geçmiş dönemde de belediye meclis üyesiydiler. Neden, vatandaşın onlara yüklediği muhalefet sorumluluğunu yerine getirmediler? Bizden doğruları konuşmamızı bekleyenler neden Gümüşçay Belediyesinde yaşananlardan hiç bahsetmiyor? Kendi partilerinden belediye başkanlığı yapmış abilerinin seçimi kaybettikten sonra ”FETÖ ne istedi de vermedik” dediğinde, ya başkan senden ne istediler de ne verdin, niye demediler? Bunlar önce kendi kapılarının önlerini süpürsünler. Böyle çıkışları halkımızda samimi bulmuyor. Çünkü doğruları konuşmuyorlar. Biz kim yaparsa yapsın, hangi partili olursa olsun yanlışın karşısındayız.

“Bu İhale Ne Zaman Yapıldı Ve Nerden Yayınlandı”

 Çınarlık Parkında araştırma yaptık. Oturduk günlerce izledik. Belediyenin sokak lambaları yandığında parkın ışıkları da yanıyor. Belediyenin sokak lambaları sabah sönünce parkın ışıkları da sönüyor. Bu ışıkların sokak lambalarına bağlı olduğunu keşfettik. Özel işletmenin elektriğini neden belediye ödüyor? Bu nasıl iştir? Şimdi size soruyorum. Çınarlık Parkı kaç yıllığına ihale edildi? Kaç paraya ihale edildi ve ihaleyi alan kim? Bütün ihaleler belediyemizin sosyal medya hesaplarından yayınlanırken bu ihale neden yayınlanmamıştır? Belediye Başkanımız neden bu konu hakkında bir tek cümle etmiyor? Bu konuyu Bigalı hemşehrilerimizin vicdanına bırakıyoruz.

“Gönül Belediyeciliği İse Hodri Meydan”

Belediyeyi borçlu bıraktınız diyor sayın başkan. Doğrudur, borç yükü ile devraldı. Ancak sayın başkan beş yıl boyunca belediye meclis üyesi değil miydi? Bu borçlardan haberi yok muydu? Adaylık sürecinde bizim planımız hazır parayı da buluruz icraatı de yaparız diyen kendisi değil miydi? Bu kadar çok borç var deyip belediye başkan yardımcılarının maaşlarına zam yapmakta neyin nesi? İki Belediye başkan yardımcımızın ve Kent Hizmetleri şirketinin müdürünün maaşı ne diye soruyoruz, başkan açıkça söyleyemiyor. Sayın Meclis Üyesi Fatih Alkan meclis toplantısında diyor ki, ”Başkanlarımız kendi işlerinde daha çok kazanıyor bu paralara ihtiyacı yok”. Bizde diyoruz ki “Meclis üyesinin dediği gibi başkan yardımcılarının bu maaşlara ihtiyacı yoksa ve devamlı borç yükünden bahsediyorsanız gelin başkan yardımcılarının maaşını asgari ücret yapalım. Gönül belediyeciliği ise yaptığınız hodri meydan.

“Herkes Aday Olabilir”

Bizim yerel seçimlerden önce genel seçimimiz var. Biz Biga İlçe örgütü olarak hem erken seçime hem genel seçime hem de yerel seçime hazırız. Partimizden belediye başkanlığı başta olmak üzere diğer makamlara da aday olmak isteyen arkadaşlarımız niyetlerini belli ediyor. Geçmiş dönem belediye başkanlığı yapmış olan İsmail Işık her Cumhuriyet Halk Partilinin olduğu gibi aday olma hakkı vardır. Ben göreve gelirken partililerime ve Bigalı hemşehrilerime söz verdim. Bizim adaylarımızı üyelerimiz belirleyecek. Yerel seçime üç sene gibi uzun bir süre var. Şimdiden her hangi bir adayın ortaya kendisini atması gereksizdir. O zaman geldiğinde üyelerimizin tercihleri, halkımızın teveccühü ile en doğru adayı belirleyeceğiz.

*İl Genel Meclisi Üyelerinin çalışmalarını nasıl buluyorsunuz?

Bu yılki bütçenin kabul edilmesinin ardından Vali bey tekrar geri gönderdi. CHP İl Genel Meclis Üyelerimiz Levent İrez ve Hakkı Sezen’in çalışmalarını takdirle karşılıyorum. Olağanüstü çalışıyorlar. Biga için kim ne katkı sağlıyorsa baş tacı ederiz. Bu hangi partiden olursa olsun.

*Biga’nın sporu hakkında düşünceleriniz nelerdir?

Ben tribünden Bigasporluyum. Biga’da mutlaka bir spor çalıştayı yapmak gerekiyor. Belki tekrar Kulüpler Birliğinin kurulması gerekebilir. Burada ilk amaç Bigalı gençlerin spor yapmaları olmalıdır. Biga artık büyüdü, sanayi kenti oldu. Futbolda artık Bigaspor’un yeniden profesyonel liglerde olması gerekir. Ancak bunun için mutlaka sponsorluk çalışması yapılmalı. Biga’da spor tesislerinin arttırılması şart. Biz en önemli başarıyı kazanarak Türkiye Şampiyonu olan Karabiga Kız Basketbol takımımıza sahip çıkamadık. Biga’dan her zaman başarılı sporcular yetişmiştir, yetişecektir. Milli Takımlarda oynayan futbolcularımız, diğer branşlarda da birçok başarılı sporcularımız Bigamızı en iyi şekilde temsil etmiştir. Bigasporumuz iki dönemde 13 yıl profesyonel 3. Ligde oynamıştır.

*Son olarak Bigalılara neler söylersiniz?

Biga’ya yapılan her şeye destek veriyoruz. Bizim sıkıntımız hükümetin yaptıklarına biz yaptık demesidir. Biga’nın bir evladı olarak beyin göçünün durduğu daha çağdaş bir gençlik yetişmesidir. Üniversitemiz, fabrikalarımız ile Bigamız gelişmiş bir şehirdir. Bigamız beldeleri, köyleri ile bir bütündür. Biz Biga’nın gelişmesi için Biga’yı anlatan tabelaları yol kenarlarına astık ancak şimdi kaldırıldı. Böyle bir şey kabul edilemez. Yapmak isteyenleri durduramazsınız. Biga’ya yapacaklar yapılır, doğru olanlara biz her zaman desteğiz. Bir tane Biga var, hepiz Bigalıyız, Biga için mücadelemiz sürecek.  Tüm halkımıza saygı ve selamlar sunuyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu