Yerel

Bahçelili Gönüllüler Her Sömesterda Mezarlıkta Buluşuyor

Bigalı Mehmet Çavuş ölüm yıldönümü olan 3 Şubat’ta kabri başında okunan dualar ile her yıl anılıyor.
Ocak ayının son haftalarında başlayan sömester tatilinde, birkaç yıldan deri Bahçelili gönüllüler, çocukları ile birlikte mezarlıkta buluşuyor ve temizlik yapıyorlar.
Biga Kent Konseyi Genel Sekreteri ve Bigalı Mehmet Çavuş Yönetim kurulu üyesi Erdoğan Başer verdiği demeçte “Birlik ve beraberlik içerisinde, gönüllü olarak toplum yararına yapılan işlere birkaç kez gelen sürekli katılmak istiyor.
Birkaç yıl önce Mehmet Çavuşun kabrinin etrafındaki ağaçların alt dallarının yoğunluğu sebebiyle mezarlığın kasfetli bir görüntüsü vardı.
Birkaç yıl önce Mehmet Çavuş yönetim kurulu üyesi Rahmetli Emin Çiftçi merdivene çıkarak testere ile alt dalları kesmişti. Yönetim kurulu üyeleri her yıl gönüllü olarak kabrin etrafı için özveri ile dertleniyor ve çalışıyor.
Kış aylarında temizlik konusunda eleştiride bulunanlar oluyor.
Kış ayları ateş yakmada çok risk oluşturmaması sebebiyle doğa temizliklerinde avantaj oluşturmaktadır. Soğuk olması sebebiyle çocuklarını getirmeyenler oluyor. Oysaki dirençli toplum için gelecek nesillere öğretimde bulunmak çok önemli.
Geçtiğimiz yıllarda genç gönüllüler ile mezarlık temizliği esnasında, gençlerin özverisi ve programdan memnuniyetleri görülmeye değerdi.
Bahçelili İsmail Uz ile temizlik anında görüşüyoruz, Uz; “İnsanın içinden gelecek, zorla olursa kaytaran çok olur, ben ayda bir mezarlığa geliyorum elimden geleni yapıyorum” diyor.
Köyde yaptığımız görüşmede, köyden birinin geçtiğimiz hafta gönüllü olarak iş makinası ile çalıştığı bilgisine ulaşıyorum. Muhtarlık yaz aylarında farklı yöntemler ile mezarlığın temizliği için çalışıyor
Az sayıda gönüllü ile kısa zamanda yapılan işçilik sonrasında, mezarlık kasfetli yapıdan, ferah bir hale doğru yön aldığı kanaati oluşuyor.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu