Yazarlarımız

“Yöreleri Tanıtmak İçin Sanattan Yararlanmak Gerekir”

Burhaniye Kitap Fuarı’na Ayşe Kulin, Ahmet Ümit, Buket Uzuner, Prof. Ali Demirsoy, Murat Ağırel, Saygı Öztürk katıldılar.

Dostlarımla Buluşmak Beni Mutlu Etti…

Burhaniye Kitap Fuarı’na davetliydim. Kitap fuarına katıldım, bir hafta orada kaldım, fotoğraflar çektim. Tanıtım kültür sanatla olursa kalıcı oluyor. Burhaniye Belediyesi bu yönü kavramış, kitap fuarının koordinatörlüğünü Sinan Karahan’a vermiş. Ünlü yazarlar davet edilmiş, Halk onlara çok yoğun ilgi gösterdi. Ayşe Kulin’le bir kez daha buluştuğumuz için çok sevindim. Uzun kuyruk vardı imza sırasında. İmzaya ara verdi gidip konuşmasını yaptı tekrar imzaya geldi. Onun için yazdığım yazıda, “Kocaman Yürekli Kadın“ dedim. 3 Aralık’ta İstanbul’da Tüya’ta yirmi yazar sergim var kitapta hazırlanıyor. Ayşe Kulin’de o projenin içinde, orada yeniden buluşacağız… Ahmet Ümit’te yoğun ilgi gördü. Yazarlar projemde Ahmet Ümit yer almıyor, ancak yirmi yazarla yaptım o projeyi şu anda kitap hazırlanıyor, sergi hazırlanıyor. Küratörümüz Sadık Karamustafa, onunla bir kez daha buluştuğumuz için çok mutluyum.

Cebindeki Son Kuruşunu Kitaplarının Baskısı İçin Verenler…

Burhaniye’de konuk yazar olarak Cumhuriyet Kültür sayfası için haberler yazdım. Çok ilgi gören yazılarımdan birisi, “Cebindeki Son Kuruşunu Kitabını Bastırmak İçin Verenlere Selam Olsun” onları izledim, stantlarda gururla kitaplarını sergileyip okur bekleyenler, kitap fuarının ortasında uzayıp giden Ahmet Ümit’e, Ayşe Kulin’e kitap imzalatmak için uzun kuyruklar oluşturanlara bakıyorlardı. Çok etkilendim onları yazdım, kendimde dâhilim. Yüzlerce insan kuyruk olup kitap imzalatmak için bekleşiyorlar, birileri de kitaplarını umutla sergileyip okur bekliyor. Neden ünlü  yazarlar davet ediliyor?  Onların piarından yararlanıyor? Davet edenler o yöre… Haklılarda çünkü birçok gazete haberi birçok TV haberi çıkıyor. Onların sayesinde Burhaniye Kitap Fuarı Koordinatörü Sinan Karahan çok önemli işler yapmış çok önemli insanların Burhaniye’ye gelmesini sağlamıştı.

1970’li Yılların Acar Muhabirleri; Lütfi Özgünaydın, Saygı Öztürk…

Bir zamanlar haberlerimizle yarışırdık ikimiz haberleriyle sayfalar yapılırdı. Saygı, Yerköy’de ben Kemaliye’de olağanüstü çalıştık. Büro şefimiz Sezai Bayar’dı. Saygı’yı Hürriyet’in Ankara bürosu kadrosuna aldı. Saygı çok çalıştı çok önemli haberler yaptı. Ülkemizin değerli, inanılır, güvenilir bir yazarı oldu. Ankara’da sürekli özel haberler yaptı, yazılar yazdı. Burhaniye’de buluştuk, ikimizde çok mutlu olduk. Ben ona kitaplarımı armağan ettim, o bana “ Vali Bey” kitabını armağan etti. Vali Bey Refik Arslan Öztürk bizim eski Erzincan Valimiz Saygının ağabeyi. Çok sevdiğim bir insandı. Erzincan’da birlikte bir sergi açmıştık. Saygı, Ağabeyinin vefatından sonra yazmış. Ağlayarak yazmış bende duygulanarak okudum. Umarım bir kez daha buluşuruz değerli Saygı Öztürk’le..

Kitap Fuarının Onur Yazarı Yaşar Seyman

Burhaniye kitap fuarının onur Yazarı Yaşar Seyman, kendisiyle ilgili Sinan Karahan bir belgesel yapmış hayatını anlatmış. Yaşar Seyman benim hemşehrim, Erzincanlı… Birbirimizi çok iyi tanıyoruz ve hiç bırakmıyoruz. Burhaniye’de de buluşunca çok sevindik. Yaşar Seyman bu yıl çok sayıda ödül aldı. Çok önemli kitapları var. Benazir Butto kitabı Dünya’da biliniyor çok anlamlı bir ödül olmuş Yaşar Seyman’a verilen ödül. Kadınlar ve işçiler için yoğun çaba vermiş bir insandır Yaşar Seyman…

Yaşar Seyman’a onur yazarı ödülü verilirken kapanışta, araştırmacı gazetecilik ödülü de, Murat Ağırel’ e verildi. Yaşar Seyman’ın ve Murat Ağırel’in ödüllerini Burhaniye Belediye Başkanı  Ali Kemal Deveciler verdi. Başkan önümüzdeki yıl kitap fuarının daha kapsamlı yapılacağını söyledi. Burhaniye kitap fuarı plaketlerin verilmesiyle sona erdi. Kitap fuarı için çok sayıda insan Burhaniye’ye gelmişti. Beni tanıyan yazarlar Biga’yı sordular, bende anlattım. Hepinize bütün Bigalılara selam, sevgi…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu