Yazarlarımız

Mudurnu Efsanesi Ve Tevfik Türesin…

Bigalı Okurlarım…

Bugün Aydınlıktaki   “ Doğa- İnsan “ köşemde, Mudurnu Tavukçuluk efsanesini ve kurucusu Tevfik  Türesin’i anlattım. Dünya Ölçeğinde bir Kuruluştu Mudurnu Tavukçuluk. Şanssızlıklar oldu yoksa dünya tanınmış Fast-Foodlarla yarışacaktı.

Yerleşke Kitapevine Utku Çetin’e Teşekkür…

Kitaplarımı, Yerleşke Kitapevi Vitrine koydu. Utku Çetin e çok teşekkür ediyorum. Biga teşekkür etmeli Utku Çetin e… “Biga da Bir kitapevi var” olgusunu gelip geçenlere fark ettiriyor. Lütfen değerlerinize sahip çıkın. Gidin O vitrine bakan ve kitap alın. Yöreye her şeyiyle sahip çıkmalısınız. Utku Çetin’le çok özel bir röportaj yapacağım.

Mudurnu Tavukçuluk

Mudurnu ya ilk gittiğimde vuruldum, müthiş güzel naif Osmanlı evleri, güzel sokaklar güzel insanlar ve yaşayan sanatlar… Taraklı Göynük ve Mudurnu gezisi sonunda İstanbul a döndüğümde, Mudurnu Tavukçuluk tan Uğur Türesin’le tanıştım.(1998) Çok zarif içten bir Mudurnulu. O günlerde üst üste, Restauranlar açılıyordu; Mudurnu Tavukçuluk ülke gündemindeydi. Uğur Türesin benim sunduğum bir projeyi hemen kabul etti, oğlum Kamil’le Mudurnu’ya gittik Çalıştık ve “Baba-Oğul” Mudurnu Şovu hazırladık. İki projeksiyonla Mudurnu Meydanın’da Kitaronun müziği ile gösteriyi sunduk. O gösteriyi hiç unutmuyorum çünkü yüzlerce insan çığlık çığlığa bağırarak izlediler. O akşam Uğur ve Oktay Türesin’nin babası Milletvekili Tevfik Türesin’le tanıştım.

Ülkemin Örnek Alacağı İnsan Tevfik Türesin

Zarif ve heyecanlı bir iş adamı, bir toplum Lideri iyi bir Mudurnulu Tevfik Türesin’le o akşam sohbet ettik. Çok heyecanlandım,  onu dinlerken. Doğup büyüdüğü Mudurnu’yu, Bolu’yu bölgeyi geliştirmek için çaba içindeydi ekonomik ve sosyal alanda yapacakları çok genişti.

Tevfik Türesin çok önemli bir insan. Anadolu’nun küçük bir kentinden Dünya ölçeğinde ki firmalarla yarışabilecek Mudurnu Markası meydana getirilmişti. İçtenlikle anlattı, yeni projelerinden söz etti.  Mudurnu hep gündemdeydi bende gelişmeleri izledim İstanbul da açılan restaurantlarına gittim.  Sürekli gelişiyordu, hatta Dünya ya açılmak üzereydi ama Sonra talihsizlikler yaşandı firma satıldı birkaç kez el değiştirdi. Etkinliğini yitirdi.

 “ Mudurnu Tavukçuluk” bir efsanedir.  Onu mutlaka çok geniş biçimde anlatacak insanlar çıkacaktır. Bu  yazıyı İş adamı, Milletvekili Tevfik Türesin i anmak için yazıyorum. O bu ülke insanına aş, iş sağlayan bir kurum yarattı. Ülkemin değerli bir milletvekiliydi.  Onu anmak istedim. Anadolu da böyle insanlarımız her zaman vardır. Yoktan var eden birçok insanın firması şimdi Dünya ya ürün gönderiyor. Ben insanımıza güveniyorum. Çalışırsak çabalarsak her alanda ileri gideriz. Teknolojide, ekonomide, bilimde sanat ta her alanda dünya ile yarışacak insanımız var. Kendimize güvenmeliyiz çalışmalıyız.

Tevfik Türesin Ve Kurduğu Fabrikalar

1964 Yılında Ziraat teknisyeni olan Tevfik Türesin’in kurduğu Mudurnu Tavukçuluk büyük gelişmeler kayıt etmişti. Bir dünya markası olmuştu. O zamanla ilgili verilen bilgilere göre, çok modern bir fabrika, Modern kümesleri, 81 il bayisi, Edirne’den Hakkari’ye kadar üretilen piliçlerin satıldığı 2000’e yakın satış noktasında tüketicilerin beğenisine sunuluyordu. Franchising sistemi ile 60 restaurant açılmıştı. Yılda 30 Milyon piliç pazarlar durumundaymış. Uluslararası alanda FriedCihickenFast-Foodların rakibi olacağı kabul ediliyordu. Mudurnu ilçesi ekonomik alan da çok gelişmiş, çevredeki il ve ilçelerde tavukçuluk üretimi çok artmıştı. Tevfik Türesin Mudurnu için yaptığı hizmetlerin yanında, Bolu’da; Bol-Pat, Seben Süt Fabrikası ve Mengen Werzalit, profil fabrikası daha birçok sosyal ve ekonomik kuruluş için çaba göstermişti. 19. Dönem DYP den 18900 tercih oyuyla Milletvekili seçilen bir dönem Milletvekilliği yapan Tevfik Türesin; Türkiye’de Bolu’da ilk özel izinle kurulan Abant İzzet Baysal Üniversitesinin hazineden yer tahsisine ve ilk şahıs vakıf üniversitesinin kurulmasına vesile olmuştur. Tevfik Türesin 82 yaşında 2018 yılında vefat etmiştir.

Uğur Türesin; “Üreterek Büyüdük” Dedi

Tevfik Türesin nin  Uğur ve Oktay adlı iki oğlu ile de tanıştım. Daha çok Uğur Türesin le benim dostluğum oldu. İleri görüşlü Kültür e sanata önem veren, çevresini kalkındırmak için birçok proje üreten değerli bir insandır Uğur Türesin.Onun la Çok güzel bir Mudurnu gösterisi hazırladık İstanbul basın müzesinde de gösteriler yaptık Mudurnu yu tanıttık. Özellikle çevreyi çok iyi tanıyan Uğur Türesin, Turizmin önemli olduğunu anlatır. Göynük Sünnet Gölünde  Doğal  Yaşam Oteli nin kurulması için çok çaba vermiştir. Ayrıca üretimlerde markalaşma veDünya ya açılmanın önemini  hepvurgular.

Uğur Türesin, “ Memleketim için elimden ne gelirse yapmaya devam edeceğim. Çünkü bizim yörelerin ekonomik alanda ve turizm alanında potansiyeli var. Devam eden termal,  Tarım ve Hayvancılık ile yine önemli kurumlar yaratılır ve yöresel kalkınma sağlanır. Babam Tüfik Türesin’in yanında, Köroğlu’nun Ayvazı gibi geri planda kalmayı tercih ettim. Mudurnu’nun marka olma sürecinde, üretim kadar önemli sosyal faaliyetlerde, siyasi çalışmalarda; reklam, tanıtım koordinatörlüğü yaptım. Piliç ürünleri  çeşitlendirme buluşlarımla, Restaurantçılık ve parekende pazarlama konularında kardeşim Oktay Türesin ve çalışanlarımızla “ ilkleri “ birlikte yaptık. Bu başarılı işlerde çalışan arkadaşlarımızın payı büyüktür. 1998 yılına kadar Babam milletvekili iken dört yıl süren yönetim kurulu başkanlığı grevimi öz kaynak yetersizliği sebebi varken, yatırım kararları alınmasıyla, yönetim  kurulu başkanlığı görevini bıraktım. Büyüyen gelişen aile şirketlerinde olan sorunları yaşadık, Tavukçuluk alanının da Mudurnu’nun başına gelenler, diğer tavukçuluk kuruluşlarının da başına da gelebilir. Hükümetlerin üretimle ilgili kurluşlara kriz dönemlerinde mutlak destek vermeleri gerekmektedir. Mudurnu Tavukçuluğun başına gelenler,   bankacılık sisteminin iyi yönetilmemesinden, faiz ve kur  farklılıkları yüzünden meydana gelmiştir.Mudurnu o dönemin (2000 yılı) hükümeti tarafından yalnız bırakılmıştır. Son dört yılda devletine on milyon dolar dolaylı vergi ödenmiştir. Tavuk ihracatıyla da döviz kazandırılmıştır.  Yaşadığım ticari siyası tecrübelerim doğrultusunda Ülkem vatanım için şu an Bolu ve İstanbul’da Vatan Partisinin üretim devrimi programı için üye olarak çalışmalarımı sürdürmekteyim.

Mudurnu. Tarihi ve kültürel değerleriyle ülkemizin çok önemli bir kentidir. Bütün insanların Mudurnu’yu gelip görmelerini isterim.  Ahi, hoşgörü, sevgi sağlık kentidir. Ayrıca”sessiz şehir“ unvanını alan Mudurnu doğa severleri bekliyor.” diyor…

Mudurnu’yu Lütfen Gidin Gezin…

Mudurnu’nun Ahilik geleneği nedeniyle UNESCO’ya müracaatı vardır. Mudurnu Osmanlı döneminin de önemli bir kentidir.  Osmanlı sarayının tavuk ihtiyacı Mudurnu dan karşılanırmış.  Mudurnu yagidin  Butik otel Konaklardan birisine yerleşin, kendinizi saray da hissedeceksiniz. O Muhteşem evlerin arasında dolaşın. Karşı yamaca geçip kenti seyr edin. Kaplıcaya gidin, isterseniz gölleri gezmeye çıkın. Çünkü üç göl sizin yakınınızda; Sünnet Gölü,  Sülüklü Göl ve Abant. Mudurnu’nun kendine haz yemeklerini tadın… İnanın Herkes Safranbolu ya gider ancak bana sorsalar nereye gitmek istersin “ Mudurnu ya” derim. Çünkü bozulmamış muhteşem bir ilçe. Ormanla çevrili yemyeşil. Müthiş güzel sular var.  Gidin, görün, gezin birkaç gününüzü o muhteşem özgün Butik otel konaklarda geçirin, Ruhunuz mutlak tazelenecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Başa dön tuşu