Yerel

Koronovirüsü Yok Eden Kumaş Üretildi

Türkiye’de ilk kez, Dünya’da sayılı olarak üretilen koronavirü yok eden kumaşta Bigalıların parmağı var. Emirorman Köyü’nden Ömer Tunçel, eşi Elif Tunçel sahibi oldukları firmada, çalışma arkadaşlarıyla birlikte, Bursa’da ticari faaliyetlerini sürdüren Ebruzen Tekstil çatısı altında ürettikleri kumaş Covid-19 virüsünü %99 oranında yok ediyor.  Yapılan bu kumaş ile tüm tekstil ürünleri üretilebilecek.

Türkiye’de bir ilk! Bursa’da koronavirüsü yok eden kumaş üretildi…

Artık Türkiye’nin hem bakterileri hem de virüsleri yok eden kumaşı var. Bursa merkezli Ebruzen Tekstil, EN 18184 kalite standardında ilk iki saatte Covid-19 virüsünü yüzde 99.99 oranında yok eden kumaş üretmeyi başardı. Yıkanabilir kumaş, maskeden önlüğe, tişörtten eteğe bütün konfeksiyon ve ev tekstili ürünlerinde kullanılabiliyor.

Dünyada ve Türkiye’de uzun süredir tartışma konusu olan Covid-19 virüsünü yok edebilecek kumaş, Bursa’da üretildi. Yaklaşık 20 yıldır teknik ve fonksiyonel tekstil üzerine faaliyet gösteren Bursa merkezli Ebruzen Tekstil’de dokunan kumaşın Covid 19 virüsüyle yapılan laboratuvar testleri sonuçlandı. Firmanın 3 ay önce Ankara merkezli uluslararası lisanslı bir laboratuvara başvurarak başlattığı süreç, 8 Ağustos Cuma günü başarıyla sona erdi. Böylece Türkiye’nin Covid -19 virüsünü yok eden ilk kumaşı üretilmiş oldu.

Kaynak: Biga Köy Haberleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu