Yerel

Karabiga’da ”Dumansız Yangın” İle Mücadele Tüm Hızıyla Devam Ediyor

Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü Biga Orman İşletme Müdürlüğü Karabiga Orman İşletme Şefliğinde havaların ısınmasıyla birlikte ormanlık alanlarda, ‘dumansız yangın’ olarak bilinen kabuk böceklerine karşı mücadele başladı.

Biga Orman İşletme Müdürü İhsan Tunç, Müdür Yardımcısı Eray Maden ve Karabiga Orman İşletme Şefi Berk Bağırgan arazide yapmış olduğu incelemeler neticesinde sahada Orthotomicus erosus (Akdeniz Çam Kabuk Böceği) ve Tomicus destruens (Akdeniz Orman Bahçıvanı) tespit etmiş olup çalışmalara başlamıştır.
Orman Zararlıları ile Mücadele Şube Müdürü Erdal Güngör eşliğinde tespit edilen gerekli mücadele yöntemleri ile birlikte çalışmalar başlamıştır. Mekanik mücadele kapsamında tuzak odunları belirlenen yerlere konulmuş, biyoteknik mücadele ile feromon tuzakları asılmış ve biyolojik mücadele ile de kabuk böceği yırtıcısı olarak 2000 adet Thanasimus formicarius sahalara bırakılıp mücadeleye hız verilmiştir.
Sahada feromon tuzakları ve tuzak odunları yeterli miktarda hazırlanarak haftalık kontrolleri yapılmakta olup ormanlarımıza en az yangınlar kadar zarar veren kabuk böcekleriyle mücadelede çalışmaların aksatılmadan devam ettirilmesi konusunda çalışmalar tüm hızıyla devam etmektedir.

Kaynak: Çanakkale TV

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu