Yerel

Kahveciler Odası’ndan Kapatılmaya Sitem

Biga Kahveciler Odası pandemi ile birlikte gelen kısıtlamalar süreci ile alakalı basın açıklaması yaptı.

Basın açıklamasına Biga Kahveciler Odası Başkanı İlhan Yavuz, Yönetim Kurulu Üyeleri ve basın mensupları katıldı. Açıklamalarında kısıtlamaların getirileri hakkında konuşulurken esnafların çok zor durumda olduğu, daha önceki kısıtlamalar sebebiyle verilen ertelemeli kredilerin henüz ertelemeleri yeni bitmişken tekrar kısıtlamaların geldiği ve birçok işletmenin batmak üzere olduğu söylendi.

İlhan Yavuz’un açıklamalarının ardından duruma tepkisini isyana dönüştüren bir üye ise “Sesimiz duyulmamaya devam ediyor. Hepimiz çok zor durumdayız. Evlerimizde bakmak zorunda olduğumuz bir ailemiz var. Eğer sesimizi duymayacaklarsa toplanarak gözle görülür bir eylem yapalım.” Dedi.

Biga Kahveciler Odası Başkanı İlhan Yavuz ise yaptığı açıklamada “ Biga Kahveciler Odası ve yönetimi olarak bugün pandemi koşullarında tüm üyelerimizle birlikte çok zor bir süreçten geçiyoruz. Elbette vaka sayılarındaki artışlar hem Bigamızda hem Çanakkalemizde hem de ülkemizde ciddi kararlar alınmasını gerekli kılıyor. Sağlık her şeyden önemli. Bu konuda hiçbir üyemin ben ve yönetimimden farklı düşündüğünü sanmıyorum. Ancak birde acı gerçek, hayat koşulları var. Esnafımız evlerine ekmek götüremiyor.

Kovit 19 pandemisi Mart ayından beri canımızı çok yaktı. Vakaların artıyor olması hepimiz derinden yaraladı. Ancak bizler vatanına, milletine bağlı; tek derdi evine ekmek götürmek olan küçük esnaflarız. Bizler devletimizin koruyup kollayacağına inanan insanlarız. Hepimiz küçük kazançlarla hayatımızı idare ettirmeye çalışıyoruz.” Dedi.

Açıklamasını Mart ayından sonra verilen krediler konusu ile sürdüren Yavuz “ Mart ayından sonra bizlere 25 er bin lira kredi verildi. Biga’da Esnaf Ve Sanatkarlar Kredi Ve Kefalet Kooperatifi ortaklarına 25 er bin bin lira kredi dağıttı. Kooperatife üye olmayan esnaflarımıza ise Halk Bankası’ndan 25 er bin lira nakit, 25 er bin lira kredi kartı başvurusu hakkı tanıdı.  Bankalara birer kefille 100 bin lira borcun altına imza attı benim üyelerim. İlk taksitler faizi de eklenerek yapılandırıldı. İkinci taksitleri de çoğu vatandaşım ödeyemedi. Kredi kartlarımız patladı. Yapılandırılan borçlarımızın taksitleri yine geldi. Üyelerimizin her birinin üçer dörder aylık kiraları var. Faturaları var. Açık olduğumuz dönemde de işçimizin maaşını ödemeye, faturaları biriktirmemeye, evimize ekmek götürmeye çalışıyorduk. Kahvelerimiz açık olsa da yaz sezonunda bile oyun serbest olmadığı için esnafımız yeterince kazanamadı. Üstüne borçlar dağ gibi oldu. Sözün kısası para kazanıp borcumuzu ödeyemedik. Pandemi sürecinde devletimiz mekanı kapalı olan esnafımıza 1000 er lira destek oldu. Çoğu üyemiz bu destekten yararlanamadı. Hala bu süreç devam ediyor. 343 kişiden en fazla ellisi yararlanabildi.” Sözlerini de açıklamasına ekledi.

“Çanakkale’ İçinde Bir Tek Biga’da Uygulanıyor Bu Karar”

İlhan Yavuz sözlerine “ Geçtiğimiz Cuma günü İçişleri Bakanlığımızın verdiği kararla yine kahvehanelerimiz kapandı. Bugün itibariyle ise Biga İlçe Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla Biga’da çay ocaklarımız da kapandı. Biga İlçe Hıfzıssıhha Kurulu’nun verdiği karar kahveci esnafımızın canını çok yaktı. Çanakkale içinde bir tek Biga’da uygulanıyor bu karar. Verilen bu karar devletimizin kararıdır. Her şartta saygı gösteririz. Ancak alınan kararın arkasından esnafımızın ne yiyeceği, ne içeceği de düşünüldü mü? Bizler bugün devletimizin desteğine her zamankinden daha çok ihtiyaç duyuyoruz. Bizlerin en azından asgari yaşam giderleri de karar mercileri tarafından karşılanmalıdır. Bugün buna çok ihtiyacımız var. Kiralar, faturalar, kredi ödemeleri esnafımızı bekliyor. Zaten zor durumda olan işletmelerimiz bugün itibariyle bitmiştir. Kaç gündür uyku uyuyamaz hale geldik. Üyelerimize cevap veremiyoruz. Esnaf arkadaşlarımın tamamı 5 kuruş para kazanamaz hale geldi.

343 üyemiz var 63 tanesi çay ocağı ruhsatlı. Onların evlerinde ekmek bekleyen aileleri, para kazanamayan esnafımızın diğer esnaflara borçları, kiralar, faturalar üyelerimizin belini büküyor.” Diyerek devam etti.

Yavuz konuşmasının son kısmında ise bu durumu fırsata çevirdiğini söylediği kimi işletmeler hakkında konuştu.

Açıklamasında “Tüm bunlar yetmezmiş gibi bir de bu süreci bazı meslek dallarımız fırsat bildi. Bize üye kaydı olmayan işletmesini kapatmamış esnafların çay servisi yaptığı şikayetleri geliyor. Büfeci, kantinci, çerezci, çiğ köfteci dahi çay satıyor. Bize üye kaydı olmadığı halde bu doğru değil. Bugün börekçi bile çay kazanı kuruyor. Belediyemiz ve Kaymakamlığımızı gerekli denetimleri yapmaya davet ediyorum. Benim üyelerim telefon ediyor, şikayet ediyor. Ben kendi adıma değil tüm üyelerimiz adına buradayım. Üyelerimizin sesi olmak, bugün daha yüksek sesle derdimizi anlatmak zorundayım.

Tüm karar vericileri sorumlu davranmaya, devletimizi de bir an önce gerekli düzenlemeleri yaparak esnafımıza destek olmaya davet ediyorum. Bütün siyası partilerimizin temsilcilerini, sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerini esnafımıza destek olmaya davet ediyorum.

Bıçak kemiğe dayandı. Allah hepimizin yardımcısı olsun” dedi.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Evet Esnafımız zorlu bir süreçtten geçiyor. Bazı kolaylıklar getirilebilir. Ancak ilk pandemi yasağı kaltığı zaman; gerek kahveler gerekse çay ocakları ne temizliğe ne hijyene ne de mesafeli oturmaya hiç dikkat etmediler. Masalar birleştirildi gazete kağıtlarında çekirdekler yendi. Çay bardağı yerine karton bardak+tahta kaşık çay isteyen müşterilere kızıldı. Kağıt şeker e tam olarak geçilmedi. Personeller hijyen kurallarına uymadı. Çay dökerken veya tepsiye bardakları koyarken müşterinin ağzına götürdüğü bardak ağzından tutuldu. Müşteriler mesafe ve hijyen kurallarına uymadı. Mekan sahipleri bunları göz ardı etti. Bunları kahveciler odası yönetimi de biliyor, müşterilerde biliyor. Kapatılmaya biz müşterilerde sitem etsekte , bu dönemde en hijyen en mesafeli en pandemi kurallı yerler yeme-içe yerleri olmalıydı. Kurallara uymayan esnaf ve aynı zamanda kurallara uymayan müşteriler sonucu diğer kurallara uyan esnaf ile kurallara uyan müşterilerin hepimizin sağlığı için kurallara sitem etmeden uymamız gerekiyor. Odalar ve birliklere de bu gibi durumlarda çözüm üretmekle, üyelerine çözüm bulmakla mükellef olduğu bilincinde olmalıdır. Kamu ekiplerimize de Esnafımızıda Halkımıza da sağlıklı günler olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu