Yazarlarımız

Kadın Ve Mimoza

Canımı yoluna koyduğum Mimoza çiçeğimsin der Volkan Konak şarkısının başında. İsmi bile özel gelmiştir bana. İsminde bu kadar güzel enerji yansıtan mimozanın anlamını ve öyküsünü araştırdığımda ise hissettiğim bu güzel enerjinin ve kadınsı bağın anlamı layığını bulmuştu.

Mimoza çiçeği gündüzleri açar, gece kapanır. Bu ritim hiç şaşmaz. Günün birinde bir bilim insanı mimoza çiçeğini alıp gün boyu karanlıkta tutuyor, sonra görüyor ki karanlıkta bile olsa  mimoza çiçeği gündüze eş değer saatlerde açıyor, gece saatlerinde kapanıyor. Onu alması gereken yol ve sistemden kimse uzak tutamıyordu. Bu enerjiyi hissetmem ve sevmem kadın olarak gayet normaldi yani.

Ayrıca hikayesini sizlere aktardığımda beni çok daha iyi anlayacaksınız. “İtalya 1946 yılında ikinci dünya savaşından yıkık dökük çıkmış; insanlar bir coşku, yaşama dair bir umut aramaktalardı. Derken İtalyan Kadın Birliği üyesi olan 3 kadın, toplumun yeniden inşasının “kadın dayanışmasına” bağlı olduğunu düşündüler: Teresa Mattei, Rita Montagnana ve Teresa Noce. Üç güçlü kadın, bu yaklaşımlarını sembolize etmesi için bir çiçek seçmeyi teklif ettiler. Sunulan tüm teklifler arasında üç tanesi öne çıktı: Karanfil, anemon ve enfes kokusuyla mimoza çiçeği. Aşağıdaki özellikleri sayesinde kazanan mimoza çiçeği oldu:

• Sapsarı renkleri ile neşe saçtığı için (savaşla yıpranan moraller, mimoza çiçeği ile düzelsin diye)

• Martta çiçek açtığı için (Dünya Kadınlar Gününü sembolize etsin diye)

• Büyük bir ağaç haline gelene kadar çok fazla emek ve bakım gerektirmediği için (İtalyada mimoza çiçeği gibi hızla kalkınabilsin diye)

• En önemlisi de, aynı kadınlar gibi kırılgan görünümlerinin arkasında güçlü bir karakter barındırdığı için (mimoza çiçeği zor coğrafi koşullarda bile çiçek açabilir).

O gün bugündür başta İtalya ve Rusya’da olmak üzere, Dünya Emekçi Kadınlar Gününde (8 Mart) kadınlara mimoza çiçeği hediye edilmektedir. Mimoza çiçeğinin dünya literatüründeki yerini göz önüne aldığımızda, mimoza çiçeğinin aşağıdaki anlamları taşıdığını söyleyebiliriz: • Dayanışma • Ölümsüzlük ve diriliş

• Hassasiyet, coşku ve umut.

Mimoza ve Kadının bir arada bu kadar birbirine yakışması boşa olmasa gerek. Eski Türk Töresince, Türk toplumunda kadın ve erkek eşittir. Her ne kadar bugün unutmuş olsak ta. Türkçe “Eş” ve “Yarim” kelimesi bu kadın erkek eşitliğini ifade açısından “Eş-Eşit ve Yar-Yarım” kelimesinden türeyerek ifade edilmiştir. Gerçek soyumuzu ve atalarımızı düşündüğümüzde bugünkü kadının yeri bu değildir.

Sevgili ve değerli ATA’mızın dediği gibi “İnsan topluluğu kadın ve erkek denilen iki cins insandan mürekkeptir. Kabil midir ki, bu kütlenin bir parçasını ilerletelim, ötekini ihmal edelim de kütlenin bütünlüğü ilerleyebilsin? Mümkün müdür ki, bir cismin yarısı toprağa zincirlerle bağlı kaldıkça öteki kısmı göklere yükselebilsin?”

Adam olmadan önce insan olabilmenin en temel unsurudur kadın. Nesiller yetiştiren, biçimleyen, şekillendiren kadındır, her zaman her gözün nuru, hayatın can damarıdır.

Bütün kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutluyor, eşitlik, özgürlük ve mutluluk dolu bir yaşam sürmelerini diliyorum.

Ayfer Özdemir

Uluslararası Nlp ve Profesyonel Yaşam Koçu

Bilinçaltı ve  Kişisel Gelişim Uzmanı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu