Yerel

“Gübre Fiyatlarındaki Korkunç Artış Tarımsal Üretimi Tehdit Ediyor…”

Biga Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Güray Ergün kimyasal gübre fiyatlarında yaşanan olağanüstü artışlar konusunda bir basın açıklaması yaptı.

Kimyasal gübre fiyatlarının son 1 yılda yüzde 90’a yakın zamlandığını belirterek çiftçinin büyük bir sıkıntı ve çıkmazla karşı karşıya kaldığını söyleyen Ergün, geçtiğimiz 2020 yılı genelinde yem fiyatlarından zirai ilaca, tohumdan enerji kalemlerine kadar pek çok girdide oldukça yüksek fiyat artışları yaşandığını belirterek bu artışın 2021 yılının ilk günlerinden itibaren tüm girdi maliyetlerinde devam edeceğinin anlaşıldığını ve bu durumun çiftçinin dolayısıyla tarımsal üretimin üzerinde de ciddi bir baskı yarattığını dile getirdi.

Kimyasal gübre fiyatlarındaki artışın ise ayrıca incelenmesi gerektiğinin altını çizen Ergün, tarımsal üretimde önemli bir girdi kalemi olarak öne çıkan ve çiftçinin en çok kullandığı 5 gübre çeşidinin son 1 yılda ortalama %87 oranında zamlandığını söyledi. Ergün sözlerine 20 Ocak 2020 tarihinde çuvalı 80 TL olan ÜRE gübresinin, 21 Ocak 2021 itibariyle yüzde 82 artarak bugün 150 TL düzeyine, geçen yıl çuvalı 47,5 TL civarında olan amonyum sülfat(Şeker Gübresi) fiyatlarının ise yüzde 74’lük bir artışla şimdilerde 82,5 TL seviyesine, daha çok toprak altına atılan DAP gübresinin ise son 1 yılda yüzde 87’lik bir fiyat artışıyla çuvalının 92,5 TL’ den 172,5 TL’ye çıktığını belirtti. Ergün 15-15-15 taban gübresinde de önemli fiyat artışları olduğunu dile getirerek geçen yıl 85 TL seviyesindeki fiyatların son 1 yılda yüzde 53 artarak 130 TL’ye kadar dayandığını söyledi. 20-20 taban gübresinde de tablonun çok farklı olmadığını, geçen yılın başlarında çuvalı 79 TL düzeyindeki 20-20 taban gübresinin fiyatının ise son 1 yılda yüzde 55 artarak 122,5 TL’ye kadar çıktığını belirtti.
İthal hammadde girdilerinin yoğun olduğu bir sektörde hem küresel emtia piyasasındaki yukarı yönlü hareket hem de Türkiye özelinde yaşanan kur şokunun fiyatları ister istemez yukarıya taşıdığını ancak döviz kurunda geri gelmenin fiyatlara bir türlü yansıtılmadığını, aksine fırsat bu fırsat denilerek çiftçinin sırtından büyük paralar kazanılmaya hazırlanıldığını vurgulayan Güray Ergün “Fiyatlar zamlandığı oranda kalıyor kur zamanla düşüyor girdi fiyatları ise bırakın aynı oranda, yakın bir oranda dahi düşmüyor.” dedi.

Çiftçinin gübre fiyatlarındaki artışa mantıklı bir cevap beklediğini ısrarla vurgulayan Ergün, çiftçinin kışlık ürünlere azotlu üst gübresi ve yazlık ekimler için taban gübresi alımlarını yaptığı bu günlerde, tarımsal üretim açısından en önemli girdilerinden birisi olan gübre fiyatlarındaki artışın fırsatçılığa çevrildiğini belirtti.
Çiftçinin en önemli kuruluşlarından olan ve toplam gübre ticaretinin yüzde 30’unu gerçekleştiren Tarım Kredi Kooperatifleri’nin söz konusu fiyat artışlarına neden müdahale etmediğini sorarak gübre kullanımının tarımsal verimliliği %40 oranında etkilediğini ancak fiyatlar yükseldikçe üreticinin gübre kullanımından kaçtığını bunun da hem çiftçinin birim alandan daha az ürün almasına ve gelir kaybı yaşamasına neden olduğunu hem de ülke ekonomisi ve tarımının kaybettiğini vurgulayan Ergün basit bir fiyat artışı olarak görülmemesi gereken bu meselenin tarımsal üretimin devamlılığını tehdit edecek boyutlara ulaştığının anlaşılması gerektiğini belirtti, aksi takdirde halkın bu durumdan büyük zarar göreceğini gıda enflasyonunun önümüzdeki dönemlerde dizginlenemeyerek sofralara yansıyacağını vurguladı. Ergün sözlerine son verirken “Devletimizin bu fiyat yükselişine acil müdahale etmesi gerektiğini” dile getirdi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu