Yerel

TSO’lar Ve Borsalar Birlikte

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun onurlandırdığı Çanakkale İli Odaları ve Borsaları Müşterek Video Konferans Toplantısı 21 Ocak 2021 Perşembe günü saat 16.30’da başladı.

Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay’ın da katıldığı toplantıda Biga, Çanakkale ve Gelibolu oda ve borsa yönetim kurulu başkanları, meclis başkanları, yönetim kurulu ve meclis üyeleri, yüksek istişare kurulu üyeleri, meslek komite başkan ve üyeleri, kadın ve genç girişimciler kurulu üyeleri ile akademik danışman hazır bulundu.

Toplantıya Biga Ticaret ve Sanayi Odası’nı temsilen Yönetim Kurulu Başkanı Şadan Doğan, Meclis Başkanı Melih Akyıl, yönetim kurulu ve meclis üyeleri, yüksek istişare kurulu üyeleri, meslek komite başkan ve üyeleri ile kadın ve genç girişimciler kurulu üyeleri katıldı.

Yaklaşık beş saat süren toplantıda COVID-19 pandemisi sürecinde işletmelerimizin yaşadığı sorunlar tek tek ele alındı. TOBB Başkanımız tarafından talep ve önerilerimiz ilgili mercilere iletilmek üzere not edildi.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’nun sunumuyla başlayan toplantıda Başkanlar da sırasıyla söz aldı ve üyelerinin taleplerini dile getirdi. Biga TSO Başkanı Şadan Doğan yaptığı konuşmasında; “Koronavirüs salgınının hemen başlangıcında pandeminin ekonomik etkilerini sizlere iletmeye başladık ve ortaya çıkan olumsuzlukların çözümünde ilgili Bakanlıklar, kurum ve kuruluşlar nezdinde çözüm odaklı girişimlerin bir an önce başlatılması için sürekli görüşmelerde bulunduk. Bu süreçteki çabalarınız ve birçok desteğin hayata geçirilmesindeki katkılarınız için size ve şahsınızda tüm TOBB yönetimi ile çalışanlarına teşekkür ediyorum.

Pandemi tedbirleri kapsamında kapanan veya ciddi ciro kaybı yaşayan işletmelerimizin ilave desteklere ihtiyaç olduğunu sizlere ilettik. Bu işletmelere kira vb. giderleri için doğrudan destek verilmesi gerektiğini belirttik. Vergi, sigorta primi ve kredi geri ödemelerinin ertelenmesinin hayati öneme sahip olduğunu dile getirdik.

Pandemi mağduru sektörlere ciddi devlet destekleri verilmeli ve kredi borçları yeniden ertelenmeli..!

Tüm bu zorluklara rağmen, Türk iş dünyası olarak, şartlar ne olursa olsun çalışıyoruz, üretiyoruz, hizmet sunuyoruz ve var olanın üzerine daima yenisini ekliyoruz.

Çeşitli borçların yapılandırılması ile piyasalar bir nebze rahat nefes almış oldu. İş dünyası olarak elbette daha fazlasını bekliyoruz. Ulusal anlamda, 2021 ve sonraki yıllarda güçlü bir büyümenin sağlanmasında, yapısal reformların uygulanabilirliği, uzun vadeli ekonomik istikrar yönünden önemli. Cari açığın düşürülmesini sağlayacak önlemler bekliyoruz. Ülke olarak tükettiğimizden fazlasını üretmeliyiz. Bireyler olarak da ihtiyaçtan fazla tüketmemeyi ve tasarruf etmeyi hatırlamalıyız.

Kafe ve Restoranlara yönelik tedbir kararları gözden geçirilmeli
Son yayınlanan genelgeye göre kafe restoran gibi işletmelerimiz paket servis hizmeti ile çalışmaya başladı. Ancak AVM’ler ve diğer tüm mağazalar faaliyetlerini yürütmeye devam ediyor.

Elbette her zaman dile getirdiğimiz gibi insan sağlığı her şeyden önemlidir. Fakat alınan tedbirlerin tek başına yeterli olmadığı görülüyor. Bu uygulama hizmet sektörünün önemli bir parçası olan kafe restoran işletmelerini oldukça olumsuz etkiledi. Hem sağladığı istihdam, hem ekonomiye katkısı düşünüldüğünde sürecin devam etmesi halinde binlerce kişinin işsiz kalacağı ve işletmelerin de tek tek kapanacağı görünüyor. Bu sektörümüze ve mağdur olan tüm sektörlerimize ciddi devlet destekleri verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Pandeminin ilk döneminde verilen krediler bu döneme ertelenmişti, üyelerimizden bu kredi ödeme vadelerinin uzatılması, tekrar ertelenmesi talepleri de gelmektedir. Ticaret erbabının desteklenmeye ihtiyacı olduğu aşikârdır.

Sayın Başkanım, değerli katılımcılar, talep ve önerilerimize geçmeden önce Odamızın bazı faaliyetlerinden söz etmek istiyorum.

2013 yılından bu yana ekibimle birlikte Bigamız için, Çanakkalemiz için, Ülkemiz için sizlerin önderliğinde, tüm kamu ve sivil toplum kuruluşlarımızla uyum içinde gece gündüz demeden çalışıyoruz.

2020 Ekim ayında Covid-19 tedbirlerini alarak 14’ncü Biga Fuarı’nı yaptık. Çok da verimli geçti.

Oto galericilerimiz için Belediyemizle birlikte güzel bir mevkide 70 işletmelik tesisin Şubat ayında başlayacak ve Temmuzda teslim edilecek şekilde proje hayata geçecek. Bu konuda büyük bir eksiklik giderilmiş olacak.

Yine Bigamızda mevcut 2 adet küçük sanayi sitesi ihtiyaca cevap vermediğinden, Savaştepe Köyümüzde yaklaşık 400 dönüm araziye üçüncü bir küçük sanayi sitesi yapıyoruz.

Aynı şekilde kamyoncularımız için de yeni ve modern bir kamyon garajı yerine belirledik. Proje çalışmaları başladı.

Kadın ve Genç girişimciler kurullarımız çalışıyor. Güzel işlere imza atıyorlar.

Eko Turizm ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Parion Antik Kenti yeniden diriliyor ve turizme kazandırılacak. Nilüfer Gölü ve mesire alanı ile Işıkeli Pomak Kültür Evi turizme kazandırılacak.

Mehmetçik adının doğmasına vesile olan Seddülbahir Kahramanı Bigalı Mehmet Çavuş’u yeni nesillere tanıtmak için çalışmalarımız sürüyor.

Coğrafi işaret tescili alınabilecek ürünlerimizi belirledik. Çalışmalarımız sürüyor.

Vergi, ihracat ve istihdamda sıralamaya giren üyelerimiz için ödül törenleri düzenliyoruz.

Sayın Başkanım, şimdi de sizlere bazı taleplerimizi arz etmek istiyorum.

Esnaf ve sanatkârlar kredi kefalet kooperatifleri aracılığıyla esnaf ve sanatkârlara kullandırılan krediye benzer bir kredi sisteminin ticaret ve sanayi odasına kayıtlı üyelere de devamlı nitelikte sağlanması veya aynı sisteme TSO üyelerinin de dahil edilmesi büyük önem taşımaktadır. Bu konu çok önemli…
Bilindiği üzere, yerli ve milli üretimin artması, istihdam olanaklarının genişlemesi ve toplumun refah seviyesinin yükselmesi vazgeçilmez temel önceliklerimizdendir. Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri aracılığıyla Türkiye Halk Bankası’ndan esnaf ve sanatkârlara kullandırılan uygun maliyetli krediden Ticaret ve Sanayi Odası/Ticaret Odası üyesi tacirlerin de yararlanmalarını sağlamak büyük önem arz etmektedir. Bunun için gerekli mevzuat değişikliği çalışmalarının yapılmasının, Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri’nin adının “Tacir, Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi” olarak değiştirilmesinin ve hizmet kapsamının genişletilmesinin uygun olacağı düşünülmektedir.

Güney Marmara’nın ve Çanakkale’nin önemli yatırım merkezi olan Biga’da, demir-çelik, enerji, madencilik, gıda ve mobilya başta olmak üzere mevcut birçok sanayi yatırımının yanısıra önümüzdeki dönemlerde de pekçok sanayi yatırımlarının yapılması beklenmektedir. Biga sahil bandı cazibe merkezine dönüşmüş olup, halihazırda yoğun yatırımlar yapılmaya devam etmektedir. Biga ve Çanakkale’nin 2023 vizyonunda beklentisi; demiryolu hattının Bandırma-Biga-Çanakkale güzergahında liman bağlantısı olacak şekilde yapılmasıdır.

Yine uluslararası lojistik ihtiyacının çözümü için Karabiga beldemize bir konteyner limanı yapılmasını istiyoruz. Bu konuda plan ve projelerimiz hazır. Gerekli görüşmelerimiz sürüyor. Sizlerin de bu konuya sahip çıkmanızı destek vermenizi bekliyoruz.

Biga Organize Sanayi Bölgesi tam doluluk oranına ulaştı ve OSB’mize genişleme sahası dahil edildi. Biga’da mobilya ve demir-çelik yan sanayimiz gelişti. Türkiye’de internetten satılan mobilya ürünlerinin yarısından fazlası Biga’da üretiliyor. Üreten, ihracat yapan ve istihdam sağlayan sanayicimizin şimdi en önemli ihtiyacı Biga OSB’nin doğalgaza kavuşması. Bu konuda da desteklerinizi bekliyoruz.

Tarıma dayalı sanayi yatırımları da desteklenmelidir. Bölgemizde yoğun bir şekilde hayvancılık yapılmakta, buna paralel olarak et ve süt üretimi gerçekleştirilmekte. Yine bölgemiz meyve-sebze üretimi için Türkiye’nin en uygun bölgesi olup, büyük çapta sebze-meyve üretimi yapılmakta. Bu nedenle, tarıma dayalı sanayi yatırımlarının desteklenmesine ağırlık verilmeli. Türkiye’nin dış pazarlara ürün satmasında zorluk yoktur. Tek sorun, rekabet edebilir fiyat ve kaliteli ürün yetiştirebilmektir.

Zat-ı alilerinizin de teşrifleriyle 24 Ağustos 2017 tarihinde yeni hizmet binamızın açılışını gerçekleştirmiştik. Bizlere o gün vermiş olduğunuz bir söz vardı. Tüm illeri bitirdikten sonra ilk olarak Biga’ya bir okul yapacağız demiştiniz. Bu konuyu size burada hatırlatmak istiyorum. Biz bu okulu istiyoruz. Yerimiz hazır. Sizlerin tasvipleriyle TOBB Biga TSO Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin bir an önce hayata geçirilmesini çok arzu ediyoruz. Sizden protokol startı için onay bekliyoruz. 2023 Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’ncü yılı, aynı zamanda da Odamızın kuruluşunun 50’nci yılı. Okulumuzu bu yıl açmak istiyoruz.

Sayın Başkanım, hayvan yemi fiyatları sürekli yükseliyor. Üreticiyi sürekli yükselen yem ve diğer girdi maliyetlerinin karşısında koruyacak gerekli tedbirlerin alınması uygun olacaktır.

Bigamızda şu anda Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesine bağlı 2 fakülte ve 1 meslek yüksek okulu mevcut. Üçüncü bir fakültemiz yolda. Yabancı dille eğitim verecek İşletme Fakültesi. Artık, bağımsız Biga Üniversitesi’ni hayata geçirmek istiyoruz.

Sayın Başkanım, ticari araçlardan OCAK ayında yatması gereken Motorlu Taşıtlar Vergisinin alınmaması sektörün biraz olsun rahat nefes almasına katkıda bulunacaktır. Bu konuda da desteğinizi bekliyoruz.

Ekmek ile ilgili azami fiyat tarifelerinin belirlenmesinde sıkıntılar yaşıyoruz. Bu konuda bizim elimizi rahatlatacak çözümlerin hayata geçirilmesini bekliyoruz.

Ve son olarak da piyasaların rahatlaması için Kredi desteklerinden yararlanamayan işletmeler için Sicil Affı çıkarılması büyük önem taşımaktadır.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu