Siyaset

Gelibolu İpek Ürünlerinde Markalaşma Yolunda

AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, Gelibolu Kaymakamı Hakan Kılınçkaya ile birlikte Gelibolu’da ipek böcekçiliği üzerine çalışma yapan kadınlarla bir araya geldi. İskenderoğlu, ipek böcekçiliğinin yöre için yeni bir kaynak olacağını söyledi.

İpek böcekçiliği ve diğer tarımsal faaliyetlerin değerlendirildiği programda, bu alanda yapılacak yeni çalışmaların yol haritası üzerinde istişarelerde bulunuldu. Her zaman üretici ve üretimi desteklediklerini, emeğin ve alın terinin yanında olduklarını kaydeden İskenderoğlu, “Tarımsal ürünlerde katma değeri arttırmak için çaba gösteriyoruz.  Ezine Gıda OSB ile birlikte ürünlerimiz daha nitelikli hale gelecek. Bu anlamda çok büyük hassasiyetimiz var. Cumhurbaşkanımızın eşi Emine Erdoğan Hanımefendinin sizlere selamlarını getirdim. Buradaki ipek böceği ürünlerimizden ürettiğimiz ürünlerden Sayın Cumhurbaşkanımıza, eşi Emine Erdoğan hanımefendiye hediye edeceğiz. Kravattan fulara, mendile kadar hediye edebileceğimiz birçok ürünü burada üreteceğiz. Bunlar hayal değil gerçek. Birlik beraberlik olduktan sonra bunları başaramayacağımız hiçbir şey yok. Köprü bittiğinde yatırımlarımız tamamlandığında ilçelerimize köylerimize daha çok turist ve daha çok ziyaretçimiz gelecek. Gelen misafirlerimiz burada kadınlarımızın ürettiği ürünleri satın alsın istiyoruz.” dedi.

Üretimin desteklenmesi için de girişimlerini sürdüreceklerini söyleyen İskenderoğlu, “İnşallah Vali Beyle birlikte yapacağımız bir programda basınla birlikte geleceğiz.  İstiyoruz ki basınımız burada yapılan çalışmaları, üretilen ürünleri haber yapsın, tüm Türkiye’ye, dünyaya duyursun. İkiye katlanan ipek böcekçiliği artık her alanda var. Sadece kıyafetlerde değil sağlıktan kozmetiğe birçok alanda yerini almış durumda. Burada yapacağımız özgün çalışmalarla köylerimize geri dönüşü sağlayacağız. Köylerimiz gerçekten yaşanabilir alanlar. Maalesef üzülerek ifade ediyorum ki şimdi herkes asgari ücretle hastanede veya başka bir yerde işe girmek istiyor. Oysa köylerimizde yapacağımız faaliyetler ile ipek böcekçiliğini de canlandırarak üretimle çok daha fazla para kazanabiliriz. Bu imkânlarla çocuklarımızı daha iyi  okutabilir, geleceklerini inşa edebiliriz.  Pandemi döneminde gördük ki tarım yoksa hiçbir şey yok. Sağ olsun,  Çanakkale Milletvekilimiz Grup Başkanvekilimiz Bülent Turan ile birlikte köylerimizde, daha birçok alanda daha nitelikli üretim yapılması ve çiftçilerimizin desteklenmesi için var gücümüzle çalışıyoruz. Yeter ki bir şeyler yapmak için çaba gösterelim. Tarımsal alanda her türlü eğitimin alınması gerekiyor. Yeter ki isteyin. Yapacağınız bütün çalışmalarda her zaman yanınızdayız ve destekliyoruz.” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Başa dön tuşu