Yerel

Eşelekliler Köylerinin İsimlerinin Baraja Verilmesini İstiyorlar

Köylüler suların çekilmesiyle gittikleri köylerinde su yüzüne çıkmış mezarların başlarında dua ediyorlar.

Eşelek Köyü 1998 yılında köylerinin yerine yapılan “Bakacak” isminin verildiği baraja köylerinin isminin verilmesini istiyorlar.

1998 yılında Biga’nın en eski köyleri arasında bulunan 100 haneli, Manav’ların kurduğu köyün bulunduğu bölgeye baraj yapılması kararı neticesinde köye devletin Gökçeada’da yer göstermesiyle taşınır. Gökçeada’ya 55 hane giden köy yanlarında köyün kesme taş işçiliğiyle yapılan minaresini de yanlarında götürürler. Halen köylüler bu minareden okunan ezan sesi ile namazlarına giderler. Köyün yüksek yerlerinde bulunan, suyun çıkamayacağı gölgede kalan 15 hane hale yaşamlarını sürdürürler. Köyün taşınmasından sonra köy tüzel kişiliği sonlandırılır, komşu köy olan Bezirganlar Köyüne bağlı olarak yaşamlarını sürdürmeye başlarlar. Fakat köylerinin taşınmasına sebep olan baraja kendi köylerinin isimleri değil de, o zamanlarda belde olan “Bakacak” isminin verilmesi hep yüreklerini sızlatan bir sızı olarak kalır. Şimdilerde köyde kalan 15 haneye geri dönenlerde eklenir. Kendi çabalarıyla cami ve minarelerini yapmaya çalışırlar.

Çocukluğunu Eşelek köyünde geçirmiş, orada büyümüş Nagihan Sevgili; “Doğduğumuz, büyüdüğümüz toprakların su altında kalacak olması, üzerine sular kaplayacak olması ilk öğrenildiğinde tüm köylülerde bir travma yaşattı. Doğduğumuz, büyüdüğümüz toprakların sular altında kalışını izlemek çok acı verdi köylülerimize. Bu acı baraja köyümüzün isminin değilde  “Bakacak” isminin verilmesi ile daha da büyüdü. Bundan 5-6 yıl önce barajın boşaltılmasıyla evler sokaklar, mezarlar tamamen ortaya çıkmıştı. Yaptığımız ziyarette inanın ayakkabılarımız bile bıraktığımız yerde hala. Biz sadece baraja kendi köyümüzün isminin verilmesini istiyoruz. Geç kalınmışta olsa bu tüm Eşelek köylülerinin hakkı.” dedi.

Bölgede yaşayan tüm komşu köylerinde hemfikir oldukları tek bir konu vardır, barajın ismi “Eşelek Köyü Barajı” olmalı. Kaynak:www.bigakoyhaberleri.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu