Siyaset

CHP’den Tarım Sorunlarının Araştırılması Önergesi

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek ve Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Çanakkale’deki tarım üreticilerinin ve çiftçilerin sorunlarını Meclis gündemine taşıyarak çözüm önerilerinin araştırılması için komisyon kurulmasını talep etti.

Önerge ise şöyle:

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına

Ülkemizin en önemli sektörlerinden biri olan tarım, içerisinde bulunduğumuz ve gıdanın, tarımsal üretimin ne kadar önemli olduğunun anlaşıldığı COVİD-19 salgınının yaratmış olduğu ekonomik ve toplumsal buhran nedeniyle her zamankinden daha zor günler geçirmektedir.

İhracatta dış ticaret açığının kapatılmasına büyük katkı sağlayan ve ülkemizin sigortası olan, Cumhuriyetin ilk yıllarından bu yana üretimle memleketimize değer katan çiftçilerimiz ve üreticilerimiz tüm zorluklarla tek başına mücadele etmek zorunda bırakılmıştır. Bu durum çiftçi ve üreticilerin kırsaldan kente göç etmesine sebep olmuştur. Tarım sektörünü doğrudan ilgilendiren ekonomi politikalarında istikrarın sağlanamaması ve dış ülkelerle yaşanan sorunlar sebebiyle uluslararası pazarın çiftçilerimize kapanması sorunların derinleşmesine neden olmuştur.

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 45’inci maddesi, “Devlet, tarım arazileri ile mer’aların amaç dışı kullanılması ve tahribini önlemek, tarımsal üretim planlaması ilkelerine uygun olarak bitkisel ve hayvansal üretimi artırmak maksadıyla, tarım ve hayvancılıkla uğraşanların işletme araç ve gereçlerinin ve diğer girdilerin sağlanmasını kolaylaştırır. Devlet, bitkisel ve hayvansal ürünlerin değerlendirilmesi ve gerçek değerlerinin üreticinin eline geçmesi için gereken tedbirleri alır.” hükmü ile devletin sorumluluğunu ve görevini açıkça ortaya koymuştur. Fakat iktidar Anayasa’nın bağlayıcılığından ve tarım kanunundan bihabermiş gibi çiftçimizi kaderine terk etmiştir.

Tarımda ürün çeşitliliği açısından Türkiye’nin en zengin illerinden olan ve nüfusunun yarısına yakın bir bölümünün doğrudan ya da dolaylı olarak tarımla ilgilendiği Çanakkale de bu sorunlardan payını almıştır. Bu çerçevede olmak üzere hayvancılığın yoğun olarak yapıldığı Çanakkale’de yüksek yem fiyatları ile mücadele ederek üretimi sürdürmeye çalışan hemşehrilerimiz bir yandan da enflasyona rağmen artmayan süt fiyatları ve süt prim desteğinin yeterli olmaması sebebiyle geçim zorluğu yaşamaktadır. Bu sorun sadece Çanakkale’de üretim yapanların değil; Türkiye’de üretim yapan herkesin sorunudur!

Çiftçi ve üreticilerimizin yaşadığı başlıca sorunlardan olan gübre, elektrik, ilaç gibi girdi fiyatlarının döviz kurunda yaşanan yükseliş nedeniyle artması, Ziraat Bankası, Tarım Kredi Kooperatifleri ve diğer özel bankalar tarafından verilen kredilerin ve borç yapılandırma faiz oranlarının yüksek olması, tarımsal üretimin olmazsa olmazı olan sulama konusunda yaşanan yetersizlikler, BAĞ-KUR primlerinin yüksekliği, sözleşmeli tarımda üreticinin firmalar karşısında yalnız bırakılması, tarımsal desteklerden dahi gelir vergisi alınması, tarımsal arazi toplulaştırma çalışmalarının yetersiz olması ve tarımsal girdilerin kontrolsüz bir şekilde yükselmesi gibi olumsuz etkenler, Türkiye’de tarım ve hayvancılığı büyük sekteye uğratmıştır.

Tüm bu hususlar dikkate alınarak, Çanakkale ve ülkemiz tarım-hayvancılık sektöründe sürdürülebilir politikaların geliştirilmesi, üretimde ithalatın değil ihracatın hedeflenerek gerekli olan düzenlemelerin yapılması, çiftçi ve üreticilerimizin yaşadığı sorun ve taleplerin tespit edilmesi ve çözümü olabilecek tedbirlerin alınması amacıyla Anayasa’nın 98’inci, Türkiye Büyük Millet Meclisi içtüzüğünün 104 ve 105’inci maddeleri uyarınca Meclis Araştırması açılmasını arz ve teklif ederiz.     

Özgür CEYLAN               Çanakkale Milletvekili                                               

Av. Muharrem ERKEK Çanakkale Milletvekili     

                                                                       

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu