Yerel

Ekranlardaki Atatürk

Biga’nın tanınmış esnaflarından Tabelacı Sebahattin Dinç’in oğlu Enis Dinç yazdığı anlamlı kitap ile Türkiye’de gündem olarak ulusal basında yer aldı.  

Enis Dinç’in “Ekranlardaki Atatürk” kitabı, Atatürk’ün yaşadığı dönemde çekilmiş film görüntülerini analiz ederek, bu filmlerin erken cumhuriyet döneminin siyasi ve kültürel hayatına olan güçlü etkisini ortaya koyuyor.

Dünyaca ünlü yayınevi Bloomsbury’den çıkan Enis Dinç’in “Ekranlardaki Atatürk” kitabı, Atatürk’ün yaşadığı dönemde çekilmiş film görüntülerini analiz ederek, bu filmlerin erken cumhuriyet döneminin siyasi ve kültürel hayatına olan güçlü etkisini ortaya koyan ilk ve en kapsamlı araştırma.

Kitap okuyucuya liderin imajının nasıl oluştuğunu ve filmler yoluyla nasıl yayıldığını ve bu süreçte medya ve güç arasındaki yakın ilişkiyi gözler önüne seriyor. Kitap ayrıca bu filmlerin henüz yeni kurulmuş olan Türkiye Cumhuriyeti’nin çağdaş ve modern imajının dünyaya tanıtılmasındaki önemini de gösteriyor.

Kitap daha önce ekranlarda sıklıkla gördüğümüz Atatürk’ün film görüntülerinin yanında daha önce hiç yayınlanmamış birçok arşiv görüntüsünü inceliyor. Kitap okuyucuya o dönemin çok katmanlı bir analizini sunmak için mektuplar, anılar, gazeteler, raporlar, haber bültenleri ve prodüksiyon dosyaları gibi birçok yazılı kaynaktan da faydalanıyor. Atatürk’ün yaşadığı dönemde çekilmiş görüntülerinin anlatıldığı kitabı okurken yazar sizi adeta geçmişte bir yolculuğa çıkarıyor ve o görüntülerin günümüz Atatürk algısının oluşmasında ne kadar etkili olduğuna ışık tutuyor.

Enis Dinç Kimdir?

Enis Dinç, Türk-Alman Üniversitesi’nde Kültür ve İletişim Bilimleri Bölümü’nde Doktor Öğretim Üyesi olarak görev yapmaktadır. Enis Dinç doktorasını Amsterdam Ünversitesi’nin Kültürel Analiz Okulu’nda (ASCA) bitirmiştir. Doktorası sırasında Princeton Üniversitesi’nde ziyaretçi olarak araştırma yapmıştır. Yüksek lisans eğitimini SOAS, Londra Üniversitesi’nde Medya ve Kültürel Çalışmalar alanında tamamlayan Enis Dinç lisans eğitimini ise Salzburg Üniversitesi’nin İletişim Bilimleri alanında yapmıştır. 2020 yılında IB Tauris yayınlarından “Atatürk on Film Screen: Documentary and The Making of a Leader” isimli kitabı çıkmıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu