Yerel

Doğan; ‘’Mobilya, emek yoğun bir sektördür’’

Doğanlar Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Davut Doğan, emek yoğun bir sektör olan mobilyada, insan kaynağı yönetiminin önemini Turkishtime için yazdı…

‘’İnsan kaynakları yönetimi, kurumsal hedeflerin gerçekleşebilmesi için, şirketin temelini oluşturan insan kaynağının optimal şekilde değerlendirilmesini amaçlar. Pandemi dönemiyle birlikte, sosyal mesafe iş yapma biçimlerini de şekillendirmeye başladı. Bu doğrultuda, mobilya sektöründe de dijitalleşmeye yönelim yükseldi ve insan kaynağı ihtiyacını da yeniden şekillendirdi. Mobilya sektöründe pandemi öncesinde müşteri dokunarak, deneyimleyerek satın almayı gerçekleştirirken, sonrasında uzaktan, mimari destekle gerçekleştirmeye başladı böylece müşteriye sunulan hizmetler de çeşitlenmeye başladı. Şirketlerin bu hizmetleri etkin bir şekilde müşteriye sunacak, yeni çözümler üretecek insan kaynağını bulmaya ve yetiştirmeye ihtiyacı yoğunlaştı. Buna ilaveten, e- ticaretin öneminin şimdiye dek olmadığı ölçüde yükselmesiyle, sektörün gelişimine bu yönde katkı sağlayacak ekiplerin kurulması, bu kapsamda yeni istihdam alanlarının oluşması da şirketlerin insan kaynakları gündeminin önemli başlıklarından birini oluşturuyor.

Pandemi döneminde, uzaktan çalışmanın önemi de daha iyi anlaşıldı. Uzaktan çalışma alt yapısı mevcut olan şirketlerin bu dönemi daha verimli geçirdikleri açıkça gözlemlendi.

Bu deneyim, uzaktan çalışmanın devamlılığında öz disiplini olan ve sanal ortamda motivasyonunu kaybetmeden çalışabilen, ekiplerini uzaktan etkin bir şekilde yönetebilen insan kaynağının ihtiyacının görülmesini sağladı. Sektörün kalıplaşmış tabularından yavaş yavaş uzaklaşması, iş süreçlerinin daha esnek ve etkin yönetilmesini sağlayan organizasyonel yapılara olan ihtiyacı doğurdu.

Mobilya, emek yoğun bir sektördür. Bu nedenle üretim hattında ihtiyaç duyulan nitelikte ve yetkinlikte çalışanların istihdamı ve sonrasında işe bağlılıklarının sağlanmasıyla rekabette farklılık yakalanır. Çalışanların gelişimini sağlayan şirketler ve değişen ihtiyaçlara hızlı uyum sağlayan çalışanlar sektörün geleceğine yön verecektir. Mobilya sektörüne doğrudan iş gücü yetiştiren meslek okullarının sayısının ve niteliğinin artması bu noktada önemli. İşkur bünyesindeki işgücü eğitim programlarıyla sektöre devlet destekli iş gücü sağlanıyor. Bu desteğin kullanımının yaygınlaşması, eğitimli işgücü havuzuna katkı sağlayacaktır.’’

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu