Yerel

ÇTB Mayıs Ayı Meclis Toplantısı Gerçekleştirildi

Çanakkale Ticaret Borsası (ÇTB) Mayıs Ayı Olağan Meclis Toplantısı, Koronavirüs tedbirleri kapsamında 26 Mayıs 2021 Çarşamba günü Ticaret Borsası Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

Meclis Başkanı Abdullah Deniz başkanlığında ve Meclis Üyelerinin katılımı ile gerçekleştirilen toplantıya katılım sağlayan TOBB Çanakkale İli Oda Borsa Akademik Danışmanı Biga Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Selahattin Kanten, Meclis Üyelerine Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) Temel Ekonomik Göstergelerine ait Çanakkale İl Ekonomik Sunumunu yaptı.

Akademik Danışman Kanten’in ardından ÇTB Meclisine katılan Çanakkale Ziraat odası Başkanı İsmail Kaya ile Çanakkale ürünlerinin markalaşma çalışmaları ile ilgili görüşülerek Çanakkale için önemli bir değer olan Çanakkale Domatesinin Coğrafi işaret çalışmaları ile ilgili istişarelerde bulunuldu. Başkan İsmail Kaya Ziraat Odası olarak geçmiş dönemde yaptığı Çanakkale Domatesi Coğrafi işaret çalışmaları hakkında bilgiler verdi.

NEFES KREDİSİ 1 HAZİRAN’DA YENİDEN BAŞLIYOR

Covid-19 salgınının işletmeler üzerindeki etkisini hafifletmek üzere TOBB Nefes Kredisi 8. defa hayata geçiyor.

2021 Nefes Kredisi’nin 10 bankanın katılımıyla 1 Haziran’da uygulamaya alınacağını söyleyen Çanakkale Ticaret Borsası Meclis Başkanı Abdullah Deniz ‘TOBB ve 365 Oda- Borsa olarak tüm kaynaklarımızı seferber ediyoruz’ diye konuştu.

Başkan Deniz yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının ekonomik etkilerinin sınırlanmasına katkı sunmak ve KOBİ’lerimize uygun koşullarda finansman desteği sağlamak amacıyla 2021 Nefes Kredisi,10 bankanın katılımıyla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Kredi Garanti Fonu (KGF) iş birliğinde 1 Haziran itibarıyla uygulamaya alınacağını söyledi. Nefes Kredi Paketi ile yıllık cirosu 10 milyon liranın altında olan ve 2020 yılı cirosunda 2019’a göre yüzde 25 kayıp yaşayan, ticaret, deniz ticaret, sanayi, ticaret ve sanayi odaları veya ticaret borsasına kayıtlı üyelere işletme sermayesi finansman imkânı sağlanacak.

2020 yılı cirosu 1 milyon lirayı aşmayan KOBİ’ler azami 50 bin lira, cirosu 1-10 milyon lira olan KOBİ’ler ise azami 200 bin lira kredi kullanabileceğini belirten Meclis Başkanı Deniz, Çanakkale Ticaret Borsası olarak kaynaklarımızı bu bankalarda değerlendirerek projeye destek sağlayacağız dedi.

6 AY ÖDEMESİZ DÖNEM’ 2021 NEFES KREDİSİ FAİZ ORANI

İşletmelere 6 ay ödemesiz dönem imkânı sağlanacak 2021 Nefes Kredisi uygulamasında, kredi geri ödemeleri 12 eşit taksitte yapılacak. Söz konusu uygulamada Hazine destekli KGF kefaleti sağlanacak olup, faiz oranı yıllık yüzde 17,5 olarak belirlendi.

BAŞKAN DENİZ’DEN TEŞEKKÜR

Meclis Başkanı Abdullah Deniz, projenin önemli bir ihtiyacı karşılayacağına inandığını belirterek, “Projenin hayata geçirilmesine imkân sağlayan, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Lütfi Elvan ve Ticaret Bakanı Sayın Dr. Mehmet Muş, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile projeye kaynaklarını seferber eden oda ve borsalarımıza, finansal sektörün temsilciler bankalar ve KGF’ ye teşekkürlerimizi sunuyoruz’ dedi.

Toplantıda söz alan Yönetim Kurulu Başkanı Üzen, Çanakkale’yi marka şehir olarak dünya çapında tanıtmak, kültürel mirasın geliştirilmesi teması ve sürdürülebilir turizm amacıyla Çanakkale turizminin değerlendirildiği Vali İlhami AKTAŞ başkanlığında turizmin paydaşları ile gerçekleşen toplantıya katıldığını belirtti.

Çanakkale’nin turizm potansiyeli, sahip olduğu tarihi, doğal ve turistik zenginlikleri, Çanakkale turizminin sürdürülebilir tanıtımının gelişmesi için kurumsal bir yapının hayata geçirilmesi, Çanakkale gastronomisinin ön plana çıkarılması, Çanakkale turizmi ile sürdürülebilir ekonominin sağlanması, Çanakkale turizminin geliştirilmesi konusunda gerekli fizibilite çalışmalarının yapılması, bölgenin turizm alt yapı ve üst yapı çalışmalarının iyileştirilmesine yönelik yapılacak çalışmalar ile Çanakkale’nin ulusal ve uluslararası alanda tanıtım faaliyetleri ile Çanakkale Ticaret Borsası olarak her türlü desteği vermeye hazır olunduğunu ifade etti.

Ayrıca dünya gündeminin en önemli konulardan biri olan iklim değişikliği hususuna değinen Başkan Üzen, dünyanın her kesimini ciddi biçimde etkilediğini belirterek, emtia fiyatları hakkında bilgiler verdi.

Güncel ve ekonomik konular üzerine istişarelerin de yapıldığı ÇTB Mayıs Ayı Olağan Meclis Toplantısında Yönetim Kurulunca Ticaret Borsasının Nisan ayı faaliyet ve çalışmaları ile ilgili bilgiler verildi.

Toplantı iyi dilek ve temennilerle son buldu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Başa dön tuşu