Yazarlarımız

Covid-19

Covid niye geldi, nasıl geldi, suni bir virüs mü? Yoksa doğal tabiatta yaşayan canlılarla birlikte yaşıyordu da bir hata nedeniyle mi insanlara bulaştı.

      Tarihini morfolojisini bir kenara bırakıp, bu virüs bulaşıcıdır. Nasıl korunabiliriz diye düşünsek ve düşüncemizi eyleme dönüştürsek daha iyi olur.

        Geçmişte İngiltere de veba hastalığı öyle yaygınlaşır ki veba hastası yaşayan evler işaretlenir ve kapılar kilitlenir. Hastalara kapı altından acından ölmeyecek kadar yemek verilir. Daha geniş düşünelim diye bu örneği verdim. 9 ay önce bu örneği verseydim hava da kalırdı. Oysa şimdi köyler, apartmanlar karantina altına alınıyor. Hastalık yüzünden; canını kaybedenler, işini, aşını ve parasını kaybedenler çok fazla ve yürekler acısı. Ancak üzücü olan kanıksamış olmamız. Sanki her şey doğalmış gibi davranmalar. Önce market kuyrukları, maske tartışmaları ,minibüslere doluşmalar derken, şimdi maskeyi çeneye, dirseğe takmalar, yan yana nerdeyse kafa kafaya sohbetler. İhlaller ihlaller, peki tamam hepsini anladık ne yapmalı.? Mesafe-maske dışında öneri ne?

     Değerli Bigalılar işin ucunda ölüm var. Önce işi ciddiye almamız lazım. Ben şahsen zaruri birkaç kısa süreli çıkışları saymazsak evdeyim. Ve evden çalışmaya gayret ediyorum. İşi olanlar çıksın işine gitsin tabi ama önce kendisini sonra başkasını korumaya gayret etsin. Ben birkaç tavsiye vereceğim;

      1-Her iş gibi covid-19 probleminin çözümü ailede başlar. Çocuklarınızı lütfen sokağa tedbirsiz ve tembihsiz salmayın. Şahsen oturduğum sitede ve sokakta çocukları covidsiz bir dünyada yaşıyor olarak görüyorum.

      2-Sevgili Bigalılar, ilerde yaptıklarınız aklınıza geldiğinde keşke dememeniz için şu sohbet işini ya uzaktan yapın ya erteleyin.

      3-Zaruri olmayan faaliyetleri yapmayın. Büyükler gençleri dinlemek yerine dahil olmasın. Düğün, nişan, mevlid ve benzeri toplanmalardan kaçınmak gerekir. En fazla bulaşmalar düğünlerde oluyor.

        Sonuç olarak, toplumsal bir bilince ve sabıra ihtiyacımız var. Her konuda olduğu gibi bu konuda da Kanıksamış olmamız en büyük hata.

Niyazi Kısacık

Biga TSO Yüksek İstişare Kurulu Üyesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu