Siyaset

Çiftçilerin Sorunlarının Çözümü İçin Önerilerini Açıkladılar

İyi Parti Yenice İlçe Teşkilatı çiftçilerin sorunlarının çözümü için önerilerini açıkladı.

İyi Parti Yenice İlçe Başkanı Ali Galip Akyıldırım çiftçilerin içinde bulundukları zor durumdan kurtarılması için alınması gereken önlemleri ve çözüm önerilerini yazılı basın açıklamasıyla kamuoyuna ve yetkililere duyurdu.

Akyıldırım yazılı basın açıklamasında “Değerli Yeniceli üreticilerimiz; Bizler sorunlarınızı ve ne kadar çok mağdur edildiğinizi biliyoruz. Herkesin sustuğu bir ortamda İyi Parti olarak sorunlarınızı Çanakkale ve ülke gündemine taşıdık. Sesinizi yüreğimizde hissederek duyurduk.

Şimdi de sizlerin sorunlarınızın çözümü için çözüm önerilerimizi kamuoyuna ve yetkililere sunuyoruz.

Çözüm Önerilerimiz

Çiftçinin sorunlarından en önemlisi maliyetlerdir. Çiftçimizin kullandığı tohumdan, ilaç ve gübreye, mazot’a kadar üretim aşamasındaki her girdisi üretim maliyetini artırmaktadır. Bundan dolayı girdi maliyetlerinin düşürülmesi için gerekli tedbirler alınmalıdır.

Ekonomik değeri olan tarımsal ürünler için özel destekleme yapılmalı ve bunları üretenlere karşılıksız destekleme verilmelidir.

Çiftçimizin ürettiği ürünler doğrudan doğruya ya da katma değer yaratılarak tüketiciye doğrudan sunulmalıdır.

Çiftçi tarafından üretilen ürünler belirli tarihlerde hasat edilir ve pazara sunulur. Üretimden tüketime kadar geçen süreç kısadır. Beklemeye tahammülü yoktur. Bu nedenle, çiftçi serbest piyasa ekonomisinin acımasız dişlileri arasına atılmamalı, tüccarın insafına bırakılmamalı, gerekirse taban fiyat uygulamasına benzeri bir sistem uygulanmalıdır.

Yurtdışından tarımsal ürün ithali yapılmadan önce Türk köylüsünün hangi ürünü ne kadar ektiği tespit edilmeli sonra ithalat düşünülmelidir. Biz buna ülkemizin Tarım Politikası diyoruz.

 Tarımda ki gerilememiz dikkate alınmalı genç çiftçiliğin teşvik edilmesi gerekmektedir.

Tarımsal kredilerde vadelerin uzatılması gerekmektedir.

Biz İyi Parti olarak “milli ekonominin temelinin tarım” olduğuna inanmaktayız. İnşallah hep birlikte başaracağız.” Dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu