Siyaset

Ceylan “Genelkurmay Başkanını Er, Fetöcüleri General Yaptınız”

CHP Çanakkale Milletvekili ve Milli Savunma Komisyonu Üyesi Özgür Ceylan, TSK Personel Kanununda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifinin Genel Kurul görüşmelerinde yaptığı konuşmada Saray iktidarını ağır bir dille eleştirerek, “15 Temmuz gecesi fetöcülerle mücadele eden Kemalist subaylar saray rejimi tarafından tasfiye edilmiştir. Gelinen noktada genelkurmay başkanını er, fetöcüleri paşa yaptınız” diye konuştu.

CHP’li Özgür Ceylan, AKP döneminde silahlı kuvvetlerin personel temin rejiminde ciddi değişiklikler yapıldığını, askeri liseler ve astsubay hazırlık okullarının kapatılarak 150 yıllık tarihinin bir kararname ile yok edildiğini belirtirken, “Teğmen rütbesini FETÖ elebaşının taktığı Serdar Aksoy 2020’de Saray tarafından generalliğe terfi ettirilmiştir. Yetmiyor Kara Kuvvetleri İstihbarat Başkanlığına atanıyor. Silahlı kuvvetleri siyasetin dışında tutmak zorundayız. Aksi halde daha çok hata yaparsınız” dedi.  

Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi üzerinde CHP Grubu adına konuşan Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan sözlerine Gara Şehitlerine baş sağlığı dilekleriyle başlarken, “13 vatandaşımızın kurtarılması için başlatılan Gara operasyonu esnasında şehit düşen 3 askerimize ve katledilen 13 vatandaşımıza Allah’tan rahmet, milletimize başsağlığı dilerim. Ruhları şad olsun” dedi. YSK’nın, hukuk tarihine bir garabet olarak geçen, mühürsüz pusulalar ve zarfları geçerli saydığı 16 Nisan referandumu ile Türkiye’nin her anlamda savrulmaya başladığını ileri süren Özgür Ceylan, “TBMM referandumun bir yüksek yargı organı eliyle çalındığı o günden bugüne, uyum düzenlemesi adı altında getirilen işlerle meşgul edildi. Cumhurbaşkanlığı kararnamelerine uyum amaçlı yapılan kanunların sonu bir türlü gelmiyor” dedi.

“TSK Hiçbir Dönem Böyle Yıpranmadı, Yıpratılmadı”

Özgür Ceylan, bu siyasi iklim içinde daha pek çok uyum yasasını görüşüleceğini düşündüğünü ifade ederken, “Kanun yaparken iktidarın, dediğim dedik çaldığım düdük anlayışında oluşu ve ilgili meslek örgütleriyle muhalefetin önerilerine itibar edilmemesi nedeniyle kanunlarımız deneme yanılma yöntemiyle yapılıyor” dedi. TSK Personel Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin de aynı anlayışla hazırlandığını ileri süren Özgür Ceylan, “Gücünü aziz milletimizden, tecrübesini engin tarihimizden alan silahlı kuvvetlerimiz son dönemde hiç olmadığı kadar yıpranmış, yıpratılmıştır” dedi. Özgür Ceylan, AKP’nin 2002 Kasım’ından 24 Haziran 2018’e kadar tek başına, sonrasında ise koalisyonla ülkeyi yönettiğini ifade ederken, Saray ve eşrafının Türk Silahlı Kuvvetleri’nin komuta yapısından personel temin rejimine değin bir dizi değişiklik yaptığını söyledi.

“TSK’yı Siyasete Alet Etmeyin”

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Saray’ı ağır bir dille eleştirirken, “15 Temmuz gecesi fetöcülerle mücadele eden Kemalist subaylar saray rejimi tarafından tasfiye edilmiştir” dedi. Özgür Ceylan Saray’ın FETÖ politikasını ortaya koymak için bir askerle ilgili olarak yaptığı açıklamada ise “Teğmen rütbesini FETÖ elebaşının taktığı Serdar Aksoy ise 2020’de saray tarafından generalliğe terfi ettirilmiştir. Yetmiyor kara kuvvetleri istihbarat başkanlığına atanıyor” dedi. Saray’ın TSK’yı personel rejimi ve yasal düzenlemeler eliyle yıprattığını ileri süren Özgür Ceylan, “Gelinen noktada genelkurmay başkanını er, fetöcüleri paşa yaptınız. Silahlı kuvvetleri siyasetin dışında tutmak zorundayız. Aksi halde daha çok hata yaparsınız” diye konuştu.

CHP’li Özgür Ceylan, kanun teklifiyle ilk etapta “Uzun bir dönemdir çözüm bekleyen sorunlar” çözülüyormuş algısı yaratılmasına karşın, yıllardır devam eden birçok sorunun görmezden gelindiğini ve palyatif tedbirlerle aşılmak istendiğini söyledi. Genelkurmay Başkanlığı ile kuvvet komutanlıklarının Millî Savunma Bakanlığına ayrı ayrı bağlanmış olmasının Genel Kurmay Başkanlığını sembolik bir duruma düşürdüğünü ileri süren Özgür Ceylan, “İktidar sözcüleri sıklıkla gelişmiş ülkelerde aynı modeli uyguluyor diyorlar. Fransa, Hollanda, İspanya, İtalya, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Finlandiya gibi Avrupa Birliği ülkelerinde de silahlı kuvvetler savunma bakanlıklarına bağlılar. Ancak bu ülkelerde Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri unsurları Genelkurmay Başkanlarına bağlı. Eşyanın tabiatı gereği olması gereken de bu” diye konuştu. Silahlı kuvvetlerin personel temin rejiminde ciddi değişiklikler yapıldığını belirten Özgür Ceylan “Askeri liseler ve astsubay hazırlık okulları kapatılmıştır. 150 yıllık tarih bir kararname ile yok edilmiştir. Harp okullarının Kuvvet Komutanlıklarına bağlanmasında ve askerî liselerin yeniden açılmasında fayda olduğunu düşünüyoruz” dedi.

İktidar ve Ortağı, Uzman Çavuşların Mağduriyetini Çözemedi

TBMM Milli Savunma Komisyonu üyesi Özgür Ceylan, kanun teklifinin komisyon görüşmelerinde pek çok konuyu gündeme getirmiş olmalarına karşın iktidar milletvekilleri ile ittifak ortaklarının oylarıyla uzman çavuşların bir kısmının sorunu çözülürken, sayıları çokta fazla olmayan bir kesiminin ise düzenlemenin dışında bırakıldığını söyledi. Yapılan düzenlemeyle, emeklilikle ilgili birinci ve ikinci dereceye düşmüş olanlar yönünden sorun çözülmüş olmasına karşın, üçüncü derecede kalmış uzman erbaşlar bakımından sorunun devam edeceğini belirten Özgür Ceylan, “Bu durumdakilere bir derece verilerek hak kaybı yaşamalarının önüne geçilebilirdi. Hala da geçmiş değil, madde görüşülürken konuyu düzeltmek mümkün” diye konuştu. Özgür Ceylan 25 yıllık uzman çavuşla yeni başlayan uzman çavuş arasında hiçbir fark olmadığı söyleyerek, “Askerlik yapanlar bilirler “Çayda dem askerde kıdem” denir. Ancak uzmanlar açısından dem de bir kıdem de. Bunun ivedilikle düzeltilmesi gerekmektedir” diye konuştu. Uzman erbaşların yoğun fiziki mücadele ve güç gerektiren çalışma şartları nedeniyle emeklilik yaş hadlerinin 52 olarak düzenlenmesinin yerinde olacağını ifade eden Özgür Ceylan, “Yok, biz bir kere emeklilik yaş haddi 55 olacak dedik diyorsanız da hiç olmazsa bu insanların fiili hizmet zammı sürelerini üç yıla indirmek daha makul olacaktır” dedi. Binbaşıların makam tazminatı ile astsubayların görev tazminatı ve öğrenim durumları itibarıyla göreve başlatılma derece ve kademeleri ile ilgili sorunları da dile getiren Özgür Ceylan, teklife eklenecek maddeler ile mağduriyetlerin giderilebileceğini ifade etti. CHP’li Özgür Ceylan kanun teklifi ile astsubaylıktan subaylığa geçen Deniz Kuvvetleri mensuplarının mağduriyetinin çözülmesine karşın, Kara Kuvvetleri mensubu 33 subayın mağduriyetinin devam ettiğini, teklifin tüm kuvvet komutanlıklarını kapsayacak şekilde genişletilmesi gerektiğini söyledi.

Saray, Sesini Yükselten Herkesi “Terörist” İlan Ediyor

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan hemen hemen bütün toplum kesimlerinin ekonomik buhranın etkisiyle inim inim inlediğini ileri sürerken, “Saray rejimine karşı sesini yükselten Boğaziçili öğrenciler ve onlara destek açıklaması yapan herkes AKP Genel Başkanı tarafından terörist ilan ediliyor” dedi. Saray İktidarını gündemi saptırmak için farklı konuları manivela olarak kullandığını ifade eden Özgür Ceylan, “Dün eleştirilerimizi hiçe sayarak, Anayasa değişikliği için her yolu mubah görenlerin bugün yeni Anayasa önermesiyle milletin karşısına çıktılar” dedi. Özgür Ceylan, Saray’ın hiçbir muhalefete tahammül edemediğini ifade ederken, “Bırakınız sokağa çıkmayı, sosyal medya üzerinden en ufak bir eleştiriye dahi tahammül edemeyen ve gençlerin kapılarına gece yarılarında kolluğu gönderen AKP Genel Başkanı; sivil anayasadan, özgürlükten bahsediyor” diye konuştu. Sarayın hızla ivme kaybettiğinin farkında olduğunu ileri süren Özgür Ceylan, “Millete anlatacak hikâyesi kalmayanlar işi nerelere vardırdı. Bir AKP Genel Başkan yardımcısı, “Bir dönem bu ülkede bardak yoktu. Yani bırakın bardağın içindeki suyu, bardak yoktu” dedi. Güzel bir atasözümüz var tam da bu durumları tarif etmek için söylenmiş. “Yalanın kemiği yok ki boğazına bata” derler” diye konuştu. CHP Çanakkale Milletvekili ve Milli Savunma Komisyonu üyesi Özgür Ceylan konuşmasında, küresel salgına bağlı olarak derinleşen ekonomik krizinden etkilenen tüm kesimlere seslenerek konuşmasını sonlandırırken, “Buradan pandemi ve yaşanan ekonomik buhran nedeniyle aşını, işini kaybedenlere, tarlası, traktörü elinden gitmek üzere olan çiftçilere, aylardır kepengini açamayan esnaflarımıza, bu ülkenin umuduyken kendi umudunu yitiren gençlerimize seslenmek istiyorum. Umudunuzu diri tutun. Umudunuzu kaybetmeyin. Çünkü bu kara günler de geçecek, hep birlikte çıkacağız aydınlık yarınlara” diyerek sözlerini bağladı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu