Siyaset

Ceylan “Çanakkale’de Yeni Kesimlere Mi Başladınız?”

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan Çan Yuvalar Köyü bölgesinde bir maden şirketi tarafından sondaj çalışmaları ve ağaç kesimi yapıldığı yönündeki iddiaları hazırladığı soru önergesi ile Meclis gündemine taşıyarak, “Çan’daki kesimler nedir? Ekosisteme geri dönüşü mümkün olamayacak şekilde zarar verecek bu kararlara karşı yargıya başvurmakta, zaman zaman da Anayasa ve Hukukun üstünlüğünü esas alan mahkemelerce, “ÇED Gerekli Değildir ya da ÇED Olumlu” kararları iptal edilmektedir. Ancak uygulamada yargılama devam ederken dahi birçok yerde şantiyeler kurulmakta ve ağaçlar kesilmekte, Ormanda canlı varlığı adeta sıfırlanmaktadır” diye konuştu.

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Tarım ve Orman Bakanı ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanının cevaplaması için verdiği soru önergelerinde Çanakkale’de devam eden madencilik faaliyetlerini sordu. Özgür Ceylan Çanakkaleliler’in 20 yıldır her gün bir “ÇED Gerekli Değildir” ya da “ÇED Olumlu Kararı” ile güne başladığını ileri sürerek, yargıya yönelik başvulardan “İptal” kararları çıkmasına rağmen, uygulamada, yargılama devam ederken dahi birçok yerde şantiyeler kurulduğunu, ağaçların kesildiğini belirtirken, “Ormanda canlı varlığı adeta sıfırlanmaktadır” diye konuştu.

Özgür Ceylan konuyla ilgili Meclis Başkanlığı’na verdiği soru önergeside, “Çanakkale ili sınırları içerisindeki Orman alanlarında 2003 yılından günümüze toplam kaç faaliyet için “ÇED Gerekli Değildir” kararı verilmiştir? İçlerinde Bakanlığınızın olumsuz görüş vermesine rağmen “ÇED Gerekli Değildir” kararı verilen projeler var mıdır var ise şayet hangileridir?” diye sorarak konu hakkında bilgi istedi. Özgür Ceylan, Cengiz Holding’in bölgedeki maden çalışmaları hakkında de bilgi isterken, “Kazdağları’nda, Cengiz Holding’e ait Halilağa Bakır Madeni projesine su temini için planlanan Hacıbekirler Göletleri Orman alanı içerisinde midir? Söz konusu göletlerin yapımı için başlatılan çalışmalar nedeniyle şuana kadar kaç ağaç kesilmiştir? Söz konusu iş ile alakalı ÇED sürecine ilişkin yapılan itiraz sonuçlanmış mıdır? Şayet sonuçlanmadı ise yargı süreci devam ettiği halde adı geçen bölgede ağaç kesimini kim hangi yetki ile yapmaktadır? Ve Bakanlığınız korumakla mükellef olduğu Orman alanlarını korumak konusunda ne yapmaktadır?” diye sordu.

22 Köyün Sulama Suyu Madene Mi Akacak?

CHP’li Özgür Ceylan, Bayramiç ve Çan ilçelerinde yer alan Halilağa Bakır Madeni Projesi için Hacıbekirler’de yapımı planlanan iki göletin suyunun Kocabaş Çayı’ndan alınacağı yönünde bilgiler bulunduğunu belirterek, “Yaklaşık 22 köyün tarım havzasının suyunu karşılayan

Kocabaş Çayı’ndaki su miktarı tarımsal üretim alanlarının yeterli oranda sulanmasına yetecek midir?” diye sordu.

Çan Yuvalar Köyünde Neler Oluyor?

Özgür Ceylan, Çan Yuvalar Köyünde bir firmanın Orman içinde kesim ve sondaj çalışmalarını sürdürdüğünün iddia edildiğini de hatırlatarak, “Söz konusu köy ormanında kesim yapan şirket kime aittir ve hangi sıfatla kesim yapmaktadır? Google arama motorunda Sütun Enerji adlı bir firmanın; “Yuvalar polimetal (demir-bakır-çinko) sahamız Çanakkale ili Çan ilçesi Yuvalar köyü hudutlarında bulunmaktadır.” şeklindeki bilgisine erişilebilmektedir. Söz konusu sahada kesimleri yapan Sütun Enerji firması mıdır? Söz konusu bölgede kesim yapan firmanın işletme ruhsatı var mıdır? ÇED ve benzeri yasal gereklilikler tamamlanmış mıdır?” diye sorarak konu hakkında bilgi istedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu