Siyaset

Ceylan “Adalarda Kalbinize Dikkat Edin”

“Şok cihazı yok, helikopter gece uçamıyor, kalp krizine müdahale eden dijital cihazların adı bile yok”

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan Gökçeada’da akşamüstü 16:00 sıralarında kalp krizi geçiren partisinin eski ilçe başkanı İsmail Bulmuş’un adada şok cihazı bulunmaması, gece uçuşu yapabilen helikopterin kaldırılamaması, adada ve ada bağlantılı limanlarda kalp krizine müdahale edecek otomatik cihazların bulunmaması nedeniyle hayatını kaybettiğini belirterek, “Bu kayıp ilk değil, böyle giderse son da olmayacak” dedi.

Özgür Ceylan Gökçeada’da kalp krizi geçirerek hayatını kaybeden İsmail Bulmuş’un ölümünü Meclis Genel Kurulu’na taşıdı. Özgür Ceylan, bir dönem CHP Gökçeada ilçe başkanlığını da yapan İsmail Bulmuş’un geçtiğimiz hafta saat 16.00 sularında kalp krizi şüphesiyle Gökçeada Devlet Hastanesine kaldırıldığını ancak hastanede şok cihazı bulunmadığı için hava ambulansı talep edildiğini söyledi. Özgür Ceylan, yaptığı açıklamada Sağlık Bakanlığı’na bağlı helikopterlerin gece uçuşu yapamayacağı gerekçe gösterilerek, akşamüstü kalp krizi geçiren İsmail Bulmuş için hava ambulansı gönderilmediğini söyledi.

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Sahil Güvenlik botuyla, Eceabat Kabatepe’ye getirilen İsmail Bulmuş’un burada da gerekli tıbbi donanım bulunmaması nedeniyle kurtarılamadığını söyledi. Bir sağlık çalışanının, “İsmail Bulmuş’un hayatını kaybettiği akşam, gece uçuş yapabilen askerî helikopterle sevk edilmiş olsaydı yaşama döndürebilirdik”şeklinde açıklama yaptığını belirten Özgür Ceylan, “Ne kadar acı değil mi?Askerî helikopterlerden biri adaya niye gönderilemedi?” diye sordu. Acil durumlarda bu tür imkânların, çok hızlı şekilde sağlanması gerektiğini ifade eden CHP Milletvekili Özgür Ceylan, “Bu kayıp ilk değil, böyle giderse son da olmayacak. Adada kalp krizi geçiren hastaya anında müdahale edebilecek bir ekibin bulundurulması şarttır” diye konuştu.  Özgür Ceylan, Gökçeada Devlet Hastanesinin eksiklerinin acilen tamamlanması gerektiğini belirtirken, kalp krizine anında müdahaleyi sağlayan otomatik cihazların (Otomatik EksternalDefibrilatör) adalarda da bulunması gerektiğini söyledi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu