Lütfi ÖZGÜNAYDINYazarlarımız

Cennete Açılan Kapı; Kemaliye Size Bekliyor…

Kemaliye’de, memleketimde 1-4Temmuz tarihleri arasında “ Kültür ve Doğa Sporları Şenliği”“yapılacak, gidemiyorum ama yüreğim orada. O muhteşem doğa, Fıratvadisi, kanyon, yeşile asılır gibi duran özgün evler, dağlar, yalçın kayalar bilincimde deviniyor. Muhteşem doğanın ve kültürel değerlerin üzerindeki ışığın peşinde koştuğum günlerin aynı heyecanını hissediyorum, Çanakkale Biga’da.

Aydınlık Yazılarını Gazeteden Okuyabilirsiniz

Bigalı okurlarım, bundan sonra Aydınlıkta, Çarşamba-Cuma yayımlanan yazılarımı burada paylaşmayacağım. Aydınlaktaki yazılarımı www.aydinlik.com.tr adresinden okuyabilirsiniz. Bugün benim memleketim Kemaliye (Eğin) bu yazıyla birlikte 130 yılda tamamlanan Taş Yol Fotoğrafını yayımlıyorum. Haftaya bir Biga ile ilgili yazacağım. Hepinize iyi haftalar

Kemaliye

Kemaliye Kültür ve Doğa Sporları Şenliği için basılan davetiye pandemic günlerine rağmen yöreyi çok seven insanların katkısıyla yapılacak. Erzincan Valisi Mehmet Makas, Kemaliye Kaymakamı Murat Atıcı, Kemaliye Belediye Başkanı Mehmet Karaman ve Kemav Vakfı Başkanı Dr. Ferudun Çelikmen,  kültür ve doğa tutkunlarını Kemaliye’ye davet ettiler. Kemav Başkanı Ferudun Çelikmen, İstanbul’dan Kemaliye’ye giderek, programın kusursuz uygulanması için çaba veriyor. Yöre insanı da heyecan içinde. Yörede özgün bir konağı hayata geçiren Etem Kılıç ve Turizm için yıllardır çabaveren, Latif Yalçıner ve doğa perest ŞevketGültekin hemşehrileri Kemaliye’de karşılamak istiyorlar.

Doğa Ve İnsan

Benim köşemin adı “Doğa ve İnsan” Herşey Doğa- İnsan ilişkileri soncunda şekilleniyor… Coğrafya her toplumu aynı oranda etkiliyor. Kemaliye’de şimdiye dek, kimler yaşadıysa aynı duygulara belenmişlerdir. Güç bir doğada, yaşayan insanların edinimleri, duyguları kültürleri farklıdır. Bu topraklardan Pertev Naili Boratav’ın yazdığı gibi, insanların dilinden dökülen maniler, bütün şairlere, yazarlara ışık olmuştur. Gelinlerin, anaların dilinden dökülen o içli maniler, bugün Kemaliye’de yol kıyısındaki panolarda asılıdır, yöreye gelenler o yolda yürürken manlier okuyarak aynı duyguları hissederler.. Hasret öylesine güçlü anlatılır ki Eğin manilerinde yüzyılların içinden süzülüp gelir, bu güç doğada, Fırat kıyılarında her dem yankılanır. Kemaliye bir kültür başkentidir. Kültürel zenginlik yaşatılmalı, geliştirilmeli, anlatılmalı ve korunmalıdır.

Yüzyıllar önce kentlere çıkanlar, kent kültürünü yöresine taşıyıp yerel kültürle sentez yaparak, “Eğin Kültürünü” yaratmışlardır.

Dağları Deldi Bu Toplum…

“Taş Yolu” doğa sporlarının büyük oranda yapıldığı mekandır. Dünyanın en önemli kanyonlarından birisidir.  Yüzyıllarca ‘’Yaban Hayat’’ın var olduğu bu muhteşem Kanyonu boydan boya kayaları kırarak, delip geçerek kentlere daha kolay ulaşmayı sağlayan yore insanı, bir destin yazmıştır. Yüz otuz yılda tamamlanmıştır bu yol. Dedelerin o güç koşullarda balyozlarla,küskülerle barutlar patlatarak açmaya çalıştıkları yolu torunlar makineleşerek,toplumsal dayanışma bilincini yakalayarak, RecepYazıcıoğlu ve diğer devlet adamlarının öncülüğünde tamamlamıştır. Kış mevsimlerinde kentten çıkış yolu olarak düşünülen TaşYolu günümüzde turistik bir yol olmuştur. O dimdik kayaların arasındaki kanyon, gezginler için, doğa sporlarına düşkün sporclar için dünya ölçeğinde önemli bir mekan olmuştur.Beş yüz metre yüksekliğinde yalçın kayaların üzerine, bir yakadan bir yakaya “Sırat on Fırat” isimli bir köprü yapımı için mücadele ediyor şimdi yöre insanı.

Binali Yıldırım Ve Bağıştaş Yolu

Binali Yıldırım, bizim topraklar için, Erzincan ,Kemaliye için önemli bir devlet adamıdır. Bütün dertleri son yıllarda o dinlemiştir. Kemaliye-Bağıştaş Yolunda her yıl kazalar olur insanlar ölürdü. Binalı Yıldırım Ulaştırma Bakanlığı sırasında, başbakanlığında bu ölüm yolunu da programa aldırmış büyük bölümü tamamlanmıştır.Bu yol tamamlanırsa Kuzey-Güney bağlantısı sağalanacaktır.Yolda çalışmalar geçen yol durduruldu. Geçtiğimiz günlerde yine bir kaza sonucu bu yolda beş kişi öldü.Yöre insanı yol yapımının yeniden başlatılmasını istiyor.

Yüzyıllar önce, dedelerin düşüncesi bugün gerçek olmak üzeredir. Yöre insanı, Binali Yıldırım’a Şükran borçludur.

Bu Coğrafyadan Beslendim

Çanakkale Biga’da kapandım, “Eğin Üçleme” Romanımın sonuncusunu yazıyourm. Yaşar Kemal’le yaptığımız Sohbetlerde, “ Her Yazarın bir Çukurovası” olmalıdır derdi. Benim Taş yolu öykülerimi okumuş Roman yazmamı da istemişti. Bana bir vasiyet oldu, çok şükür ülkemizde ilgiyle karşılanan Romanımı tamamlıyorum.Benim Çukurovam’da; Kemaliye(Eğin) dir.

Taş Yolu Öykü Kitabımın 5. Baskısı

Bir başıma yöresel edebiyatın oluşması için çalışıyorum. Taş Yolu (EğinÖyküleri) 5. Baskısı yapıldı halen matbaada. Şimdi yirmi birinci kitabımı bitirmek için adeta kamptayım.Kitapların finansını da biz yapıyoruz.“Elbet son  kitaplarımı da  yayımlarız. Oğlumun sahip olduğu Özgünaydın Yayınları’ndan çıkıyor kitaplarım. Bu topraklara borcum var. Çünkü bu coğrafyadan beslendim. Bu türkülerden manilerden beslendim. Fotoğrafta bunca yoğunlaşmam bu coğrafya sayesindedir. Çocukluğumda, ışığı Dut hendeklerinin içindeyken keşfettim. Yazmayı, manilerimizi dinleyerek şairlerimizin, Enver Gökçenin,  Ahmet Kutsi Tecer’in, Vecdi Bingöl’ün şirlerini okuyarak, Türk ve dünya edebiyatını deli gibi okuyarak geliştirdim. 76 yaşındayım, bundan sonar bütün zamanımı toplum için insane için, sanat, edebiyat için harcayacağım.

Kemav Vakfi

Kemaliyeli dernekler kurarak, Cumhuriyet döneminde bütün ülkeye örnek olmuştur. Sonrasında değerli eski bakanlarımız Ali Coşkun, Hasan Basri Aktan ve bürokrat İsmail Yücel’den sonra, şimdi Kemav Başkanlığına Dr. Ferudun Çelikmen seçilmiştir. Dr. Ferudun Çelikmen bu ülkenin bir değeridir. Doğa sporlarını yoktan var etmiş kişisel girişimleriyle dünyanın en önemli sporcularını Kemaliye’ye getirmiştir. Bu yılda yine heyecan içinde, pandemicdeki zor günlerinin ardından şimdi hastalar için değil, memleketinde toplumsal gelişme için çaba vermektedir. Kemav’la Dr. Ferudun Çelikmen’le, hemşehrilerimle birlikte, elimizden ne gelirse yöremiz için, sosyal kültürel gelişme için çaba vereceğiz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu