Siyaset

Çanakkale’ye Bir Büyük Yatırım Daha

Gıda OSB’si ile Coğrafi Tescil İşaretleri gibi konularla gıda ve tarımsal üretimde ivme yakalayan Çanakkale’de, benzer bir girişim hayvancılık sektöründe de atılıyor. Süt ve süt ürünleri konusunda önemli bir merkez olan Çanakkale’de “Koyun sütünün artırılması projesi” çalışmalarına başlanıldı. AK Parti Çanakkale Milletvekili ve Genel Merkez Kadın Kolları Başkan Yardımcısı Jülide İskenderoğlu, Çanakkale markasını her sektörde üst sıralara taşımak için çalışmaların süreceğini söyledi. 

Çanakkale’de; Coğrafi İşaret Tescilli ürün Ezine Peynirinin ham maddesi olan koyun sütü talebini karşılamak ve bölgedeki küçükbaş hayvancılık işletmelerinin verimliliğini arttırmak amacıyla Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürlüğü tarafından desteklenerek finansa edilecek “Çanakkale İlinde Küçükbaş Hayvanlarda Süt Verimi ve Üretiminin arttırılması” projesi kapsamında küçükbaş hayvancılığın toplu olarak yapılabileceği bölgelerin belirlenmesi için bir takım incelemeler yapıldı.

AK Parti Grup Başkanvekili Çanakkale Milletvekili Avukat Bülent Turan ve AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu’nun  girişimleri ve Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin talimatları üzerine Çanakkale’ye gelen Hayvancılık Genel Müdürü Zekeriya Erdurmuş, Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, Milletvekili Jülide İskenderoğlu, Ezine Kaymakamı Dr Hacı Arslan Uzan, Bayramiç Kaymakamı Sercan Gökdemir, Çanakkale Tarım ve Orman İl Müdürü Erdem Karadağ, Ezine Belediye Başkanı Güray Yüksel, Bayramiç Ziraat Odası Başkanı İsmail Pehlivan, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Şube Müdürleri, Ezine, Bayramiç İlçe Müdürleri ve Siyasi Parti İlçe Temsilcilerinin katıldığı heyet tarafından Ezine Merkez ve  Bayramiç Yukarı Şevik köylerinde küçükbaş hayvancılığın toplu olarak yapılabilecek önceden belirlenen alanlar gezilerek incelemelerde bulunuldu. Daha önce belirlenen iki farklı lokasyonda daha yapılacak inceleme ve değerlendirme sonucunda hazırlanan raporlar hep birlikte önümüzdeki hafta içinde Tarım ve Orman Bakanlığına gönderilecek. Hazırlanan proje, küçükbaş hayvanlarda kaliteyi ve üretim miktarını arttırmak amacıyla hayvancılığın toplu olarak yapılabileceği alanlar belirleyerek buralarda hayvan ıslah çalışmaları yapmak, meralarda ihtiyaç duyulan altyapı çalışmalarını yapmak, barınakları iyileştirmek, barınakların altyapılarını iyileştirmek, hayvan bakım besleme konusunda eğitimler düzenlemek gibi birtakım çalışmaları kapsıyor.  Çanakkale’nin, büyük yatırımları almaya devam ettiğini hatırlatan AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, “Son yıllarda, kentimizin markasını daha üst seviyelere taşımak adına sürdürdüğümüz çalışmalar birbiri ardında meyvelerini veriyor. Grup Başkanvekilimiz Bülent Turan ile, her alanda büyük yatırımları kentimize kazandırarak, potansiyelimizi daha da iyi değerlendirmeyi amaçlıyoruz. Çiftçimiz, üreticimiz, esnafımız, vatandaşımız çalışmalarının karşılığını hak ettikleri şekilde alsınlar istiyoruz. Gıda ürünlerimizi hem ülke hem dünya piyasasına daha kolay sunabileceğimiz Ezine Gıda OSB, Ayvacık jeotermal sera OSB… Sonrasında peynir denince ilk akla gelen ürün olan Ezine peynirinin hammaddesi koyun sütünü de daha bol, daha kaliteli, daha ulaşılabilir hale getirmek istiyoruz. Önümüzdeki dönem, ulaşımdan üretime, tarımdan hayvancılığa her yönüyle Çanakkale’mizin ön planda olacağı bir dönem olacak” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu