Yerel

Çanakkale’de Mandıralar İkiye Bölündü

Her sene Mart ayında koyun ve keçi sütü fiyatı açıklayan Çanakkaleli mandıralar bu sene fiyat konusunda ikiye bölündü. Bir grup mandıracı keçi sütünde 4.5 TL, koyun sütünde 6.5 TL fiyatını dillendirirken bu fiyatın yetiştirici ile mandıra arasında gerginliğe neden olacağına savunan bazı mandıra sahipleri öngörülen fiyata itiraz etti.  

Ege ve Marmara bölgesinde her zaman en yüksek fiyattan koyun ve keçi sütü alan Çanakkaleli Mandıralar geçen yılların aksine Mart’ın ilk haftası koyun ve keçi sütü alım fiyatlarını açıklayamadı. Bir grup mandıracının keçi sütünde 4.5 TL, koyun sütünde 6.5 TL fiyatı dile getirmesi üzerine bir grup mandıracıdan ve yetiştiricilerden fiyata itiraz geldi.  

Türkmenli Köyü Tarımsal Pazarlama Kooperatifi Başkanı Ertan Ünal, Ezine Peynircileri Derneği’nin açıklayacağı fiyatı baz almayacaklarını söylerken firmalarla görüşmelerin devam ettiğini koyun ve keçi sütü fiyatlarının netleşmediğini ama geçen sene köyde 4.3 TL’ye keçi sütü satıldığını 20 kuruş zammın olamayacağını söyledi. Yılbaşında Türkmenli köyünde faaliyet yürüten yetiştiricilerle sözleşme imzalayan keçi sütü için 6 TL, koyun sütü için 8 TL fiyat öngören Doğruluk Mandırası ise Ezine’deki mandıracılar arasında uzlaşma olmayınca daha önce vermiş olduğu fiyatı geri çekti.  Mandıra hayvan sahiplerine kesinlikle mağdur olmayacaklarını fiyatlar konusunda resmi bir açıklama olmadığını dile getirdi. 

Mart ayı ile birlikte mandıra sahipleri ya da mandıraların süt alım müdürleri ile irtibata geçen yetiştiricilere koyun ve keçi sütü fiyatları ile ilgili fiyatların netleşmediği bilgisi verildi.   

Ezine Peynirciler Derneği Başkanı ve Atak Mandıra Sahibi Ali Atak bazı mandıracıların keçi sütünde 4.5 TL, koyun sütünde 6.5 TL fiyatı öngördüğünü kabul ederken resmi bir açıklama yapılmadığını söyledi. Her sene Mart ayında fiyat konusunda mandıra sahipleriyle ve yetiştiricilerin karşı karşıya geldiğine dikkat çeken Atak,  koyun ve keçi sütü fiyatlarının inek sütünde olduğu gibi Ulusal Süt Konseyi tarafından belirlenmesini istediklerini dile getirdi.  

Bu yıl keçi sütü litresinin 4.5 TL, koyun sütü litresinin ise 6.5 TL olacağını öngördüklerini söyleyen Atak, “Geçen sene süt fiyatları yüzde 50 artış gösterdiği için bu sene çok yükselemeyecek. Koyun sütü fiyatı evvelki sene 4’tü, geçen sene 6’ya çıktı. Geçen seneki bu yüksek artıştan dolayı koyun sütünde rakam bu yıl çok yükselmemiş gibi gözüküyor ama 2019’dan 2021’e kadar sütte ciddi bir fiyat artışı oldu” dedi.  

Üretici İle Tüketici Arasında Kalıyoruz 

Marketlerdeki yüksek fiyatların mandıra sahiplerine yansımadığını öne süren Atak, “Üretici olmadan, bizim de var olma şansımız yok ama bu peyniri satamadığımızda da süte ihtiyacımız olmayacak. Bu durumda biz de, tüketici ile üretici arasında kalıyoruz. Yanı sıra market karları da çok yüksek. Şu anda bizden yaklaşık 50 TL’den çıkan peynir market raflarında 100 TL’ye kadar fiyatlandırılabiliyor. Marketlerdeki peynirlerin fiyatları artırınca sanki imalatçıdan dolayı fiyatlar yükseliyormuş gibi geliyor” şeklinde konuştu.   

Konsey Belirlesin  

Çanakkale İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafından tavsiye edilen fiyatlardan süt alımı yapılmasının çok zor olduğunu  ifade eden Atak, “Biz, koyun ve keçi sütü fiyatlarının konsey tarafından inek için belirlendiği gibi tüm Türkiye’de her yıl bir yerden belirlenmesini istiyoruz. O zaman fiyatlarda yaşanan bu dalgalanmalar da sorun olmaz” dedi. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Başa dön tuşu