Yerel

Biga Ve Lâpseki’nin Kömürleri Termiklere Gidecek

Biga ve Lâpseki ilçeleri sınırları içinde açılacak ocakta yılda 355 bin ton kömür üretilerek yakın çevredeki termik santrallere gönderilecek.

Çanakkale ili, Biga ilçesi, Kazmalı Köyü, Dikilitaş, Göçüklük ve Nurikonağı Mevkililerinde ve Lapseki ilçesi, Beybayır Köyü, Kocatepe, Sarıkaya ve Çaldoğu Mevkileri ile Çataltepe Köyü, Mezarlıkaltı Mevki’lerinde Nagihan Tuna’ya ait İR:201900841 ruhsat numaralı saha sınırları içerisinde ve H17 b3-c2 paftalarında yer alan 149 hektarlık alanda kömür çıkarılması ve çıkarılan kömürün kurulacak olan Lavvar (Kırma Eleme Öğütme Yıkama, Öğütme ve Paketleme) Tesisinde işleme tabi tutulması planlanıyor.

4,5 Milyon Lira Yatırım Yapılacak

4,5 milyon lira değerindeki proje kapsamında, kömür rezervi 4 milyon ton olarak tespit edilen sahada açık işletme yöntemi ile 10 yıl boyunca yılda 355 bin ton kömür, şist ve şlam çıkarılması öngörülüyor. Kömür, açık işletme basamaklandırma yöntemi ile delme- patlatma yöntemi ile çıkarılarak, kurulması planlanan Lavvar Tesisi’ne aktarılarak çıkarılan tüvenan kömürlerin nitelik ve nicelik olarak zenginleştirilmesi sağlanarak piyasaya satışa sunulacak. Çıkarılan kömür, sahanın 30 km uzağında yer alan İÇDAŞ (Bekirli), 36 km mesafedeki İÇDAŞ (Değirmencik), 45 km mesafedeki ODAŞ ve 45 km mesafedeki 18 Mart Termik Santrali’ne gönderilecek.

Kaynak: Aynalı Pazar

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu