Yerel

Biga Mısır Ununu Böyle Seviyor

Bigalıların damak tadına hitap eden mısır unu böyle yapılıyor, Biga mısır ununu böyle seviyor. Sonbahar geldi köylerimizde mısır hasadı başladı. Yapılan mısır hasadının ardından silajlık mısırlar hayvancılıkta kullanılırken, yerli mısırlarda mısır unu yapılmak üzere özenle hasat ediliyor. Bigalıların damak tadına uygun olan şekilde mısır unu yapımı aslında biraz meşakkatli oluyor, geleneksel yöntemlerle yapılıyor.

Koçanından ayrılan mısırlar, köy fırınlarında kurutulduktan sonra taş değirmende öğütülmesi gerekiyor. Mısır ununun son aşaması, belki de finalinin adresi Biga’nın dışına taşıyor ve tadını da oradan alıyor aslında. Mısırlar Ezine’nin Seyvan Köyünde bulunan, bir asırlık değirmende 80 yaşlarında olan Hüseyin amcanın ellerinde Bigalıların damak tadına yakışır hale geliyor.

Özellikle Biga’nın Çerkez köylerinde yapılan yöresel yemekler Şıpsı, Şıpsı Paste, Mamıs’te lezzetini mısırın bu üretiliş sürecinden alıyor. Dereköy’den Yaşar Özkan’da özenle yetiştirdiği, organik eski usul mısır ununu Ezine, Seyvan Köyünde hazırladı ve satışa sunuyor.

Kaynak: Biga Köy Haberleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu