Yerel

Başkan Yavuz’dan Basın Açıklaması

Türkiye Kahveciler Federasyonu öncülüğünde Tüm Türkiye genelinde eş zamanlı olarak gerçekleştirilecek açıklamalar dolayısı ile Biga Kahveciler Odası Başkanı İlhan Yavuz ve Yönetim Kurulu üyeleri Hasan Akarsu,Yakup Koca ve Hüseyin Tekin’in katılımı ile açıklama yaptı.

Başkan Yavuz yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Hepimizce bilindiği üzere ülkemizde ve dünya da yaşanan Covid-19 salgını nedeniyle virüsün halk sağlığı üzerindeki etkilerini azaltmak maksadı ile hükümetimizce alınan kararlar doğrultusunda 16 Mart 2020 tarihinde yayımlanan genelge ile kahvahane,kıraathane,kafe,kafeterya,çay bahçesi,internet cafe,playstation ve oyun salonlarının faaliyetleri geçiçi olarak durduruldu.normalleşme adımları içerisinde 1 Haziran itibariyle oyun oynatılmaması kaydı ile faaliyet vermeye başladık.

Devletimizden talebimiz;

Covid-19 salgınından şüphesiz en fazla mağdur olan esnafımız kahvehane işletmecileridir. Bu nedenle ekonomik olarak zarar gören ve maddi olarak çok zor duruma düşen esnafımızın mağduriyetleri en kısa sürede giderilmelidir.

1- Bu durumdan etkilenen esnafımıza kira yardımı yapılması,

2- Esnafımızın yanında çalışanlarının ekonomik olarak mağduriyetlerinin giderilmesi,

3- Birikmiş olan elektrik, su, doğalgaz faturalarının yıl sonuna kadar ertelenmesi,

4- Esnafımızın kapalı kaldığı süre boyunca ödemekle yükümlü olduğu SGK primleri ve vergilerin devletimizce ödenmesini ve tüm kredi borçlarının yılsonuna kadar faizsiz olarak ertelenmesini talep ediyoruz. 

Kahvehanelerimizde hijyen koşulları ve sosyal mesafe kurallarına önemli ölçüde riayet edilmektedir. Bu konuda esnafımızca tüm önlemler alınmıştır ve alınmaya da devam edilmektedir. Kahvehanelerimizde oyun oynatılmasına izin verilmesi halinde devletimizde öngörülecek olan tüm tedbirleri de eksiksiz olarak alacağımızı da ayrıca belirtmek isteriz. 

Yeni normalleşme sürecinde Türkiye genelinde bütün işyerleri normalleşmişken sadece kahvehanelerimiz okey, tavla oyun kağıdı, bilardo vb. oyunların halen oynatılmamasını kahvehane esnafı olarak anlamakta güçlük çekmekteyiz. 

Gerekli tedbirler alınmak suretiyle kahvehanelerimizin tamamen normalleşmesi, yukarıda bahsi geçen ekonomik taleplerimizin karşılanmasını, başta  Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, ilgili Bakanlıklarımızdan talep ediyor, bir an önce sorunlarımıza çare bulunmasını bekliyoruz.

Covid-19 salgını nedeniyle iş yerlerimiz 16 Mart 2020 tarihinde İçişleri Bakanlığının talimatıyla geçici olarak durduruldu. 01 Haziran 2020 tarihi itibariyle açıldı ama kahvelerde oyun oynanması kısıtlaması kalkmadı. Buna mütakiben 23 Temmuz’da oyunlarımızın açılması için Ankara’’da toplantıya gidildi. Gerekli girişimler yapıldı. Ankara’da toplantıda alınan karar doğrultusunda 13 Ağustos Perşembe günü tüm Türkiye genelinde basın açıklaması yapılmasına karar verildi. Sizlerin bildiği gibi bir an önce yerlerindeki okey, tavla, kağıt vs. gibi oyunların açılmasını hükümetimizden talep ediyoruz.”dedi. 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu