Yazarlarımız

ALLAH’A YÖNELİN! Kalu Bela Günü nedir?

7/A’RÂF 172: Ve kıyâmet günü, gerçekten biz bundan gâfildik (gâfilleriz) dersiniz diye (dememeniz için), senin Rabbin, Âdemoğullarının sırtlarından onların zürriyetlerini aldığı zaman onları, nefsleri üzerine şahit tuttu. (Allahû Tealâ şöyle buyurdu): “Ben, sizin Rabbiniz değil miyim?” Dediler ki: “Evet, (Sen, bizim Rabbimizsin), biz şahit olduk.”

           Bize ne zamandan beri Müslümansınız sorusunuz cevabı olarak öğretilen bu Kalu bela günü  Acaba bu nasıl bir dizayn?

Herkesle Allah-û Tealâ ezelde bir ahleşme yapmış.  Ve bu ahleşmeyi bütün kutsal kitaplara yazmış ki ve resulleriyle insanlara öğretmiş ki ben bunu bilmiyordum demeyelim diye.

Hepimiz 3 vücüdumuzla ruhumuz, fizik bedenimiz ve nefslerimizle Allah’ın huzurunda yaratılıp hazır bulunmuşuz. O gün   Allahû Tealâ’yı görerek; kalp gözümüzle görerek ve Allah’ın sözlerini işiterek sözlerine cevap veriyoruz: Bize önce soruyor.” Ben sizin Rabbiniz değil miyim? diye KALU  dediler Bela  “Evet” “Sen bizim Rabbimizsin.”

Sonra ne diyor Allahû Tealâ? “Onların nefslerine onları şahit tuttuk. Yani onların ruhunu ve fizik vücudunu nefslerine şahit tuttuk.” Niçin? “Kıyâmet günü ‘Ben bundan haberdar değildim.’ demesin diye.”

“O günü hatırlayın ki ‘İşittik ve itaat ettik.’ demiştiniz. Biz de sizden misak aldık.” diyor Allahû Tealâ.  “Mademki Ben sizin Rabbinizim; öyleyse Bana yemin verin ey nefsler! Tezkiye ve tasfiye olacağınıza dair. Bana misak verin ey ruhlar! Bana geri döneceğinize, Benim Zat’ıma ulaşacağınıza, Zat’ımda yok olacağınıza dair. Ve ey fizik vücutlar! Bana kul olacağınıza yani Bana teslim olacağınıza dair Bana ahd verin.”

Ruhlarımızın ölmeden evvel Allah’a döneceğine dair misak, fizik vücutlarımızın Allah’a kul olacağına dair ahd (bu da teslim içerir, fizik vücudun teslimi) ve nefsimizin tezkiye ve tasfiye olacağına dair yemin almış hepimizden.

36/YÂSÎN 60: Ey Âdemoğulları! Ben, sizlerden şeytana kul olmayacağınıza dair ahd almadım mı? Muhakkak ki o (şeytan), size apaçık bir düşmandır.

36/YÂSÎN 61: Ve Ben, sizden Bana kul olmanıza (dair ahd almadım mı?) Bu da Sıratı Mustakîm (üzerinde bulunmak)tır.

Demek ki Allahû Tealâ hepimizden ahd almış; şeytana kul olmayacağımıza Allah’a kul olacağımıza dair. “Bu da Sıratı Mustakîm’dir.” Diyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Başa dön tuşu