Yerel

Akyıldırım’dan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik Ve Spor Bayramını Kutlama Mesajı

İYİ Parti Yenice İlçe Başkanı Ali Galip Akyıldırım 19 Mayıs sebebiyle bir kutlama mesajı yayımladı. Akyıldırım’ın mesajı şöyle;

“ Sözlerime Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Gençliğe Hitabesinin” ilk cümlesi olan  “Ey Türk Gençliği” hitabıyla başlamak istiyorum. Çünkü bu hitapta ve hitabede Türk Milletini ebediyete taşıyacak ulu önderin mesajı bulunmaktadır.    

Ülkemizin geleceği ve umudu Ey Türk Gençliği; 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramın Kutlu olsun!

 Her Türk gencinin ve vatandaşının bildiği gibi 19 Mayıs 1919 Türklüğün yeniden var oluşunun, Türk tarihinin yeniden yazılışının ve Türk kimliğinin dünyaya duyuruluşunun destanıdır.

19 Mayıs 1919 tıpkı Türklerin Ergenekon’dan çıktıkları, özgürlüklerini ve bağımsızlıklarını kazandıkları gündür.

19 Mayıs 1919 hain plan ve kalleşliklerle yıkılan 16 Türk Devletinin yerine 17’ncisinin kurulduğu tarihtir. Türk yurdunun ebedileştiği tarihtir.

19 Mayıs’ta Samsun’a giden sadece bir gemi ve içindekiler değildi. Bu gemi,19 Mayıs 1919’da bu milletle aynı nefesi alıp veren, bu milletin duygularının aynısını yaşayan, yeniden var oluşu mümkün kılmak isteyen, bastığı toprakların sonuna kadar bu millete ait olduğunu bilen, yüzlerce yıl ötesini görebilen bir önderi, bir komutanı, bir kurtarıcıyı taşıyordu.

  19 Mayıs 1919,Anadolu topraklarından cumhuriyete atılan ilk adımdı. ilk kıvılcımdı, ilk inançtı.19 Mayıs, bitmiş, tükenmiş, inançları kaybolmuş denilen bir milletin küllerinden yeniden doğuşudur. Yokluk, sefalet ve umutsuzluğun hüküm sürdüğü o yıllarda doğan güneş Türk milletinin içini bir türlü ısıtmıyordu. Bu büyük milletin beklediği güneş taçları, tahtları, işgali ve onun getirdiği zulümü yakıp yıkacak, eritecek bir güneş olmalıydı. İşte o güneşin adı Mustafa Kemal’di. Türk milletini aydınlatacak güneşi, her an batırılma tehlikesi içinde olan bir köhne gemi büyük bir umutla sessizce Samsun’a getirdi. Beklenen güneş yurdumuzun üstüne doğmuştu.

  Gemi sessizdi, ama getirdiği ses ve umut çok büyüktü, Uyanın Samsunlular, uyanın Anadolu diye haykıran, uyumanın ölüme eş olduğunu hatırlatan bir sesti milletin duyduğu. Bu gemide Anadolu’ya can verecek, canlara heyecan verecek biri vardı. Kurtuluşun adı, Türk’ün atası vardı bu gemide. İman yüklü, umut yüklüydü bu gemi. Mustafa Kemalin sesiyle uyandı bir millet. Ateşler püskürtecek bir volkan gibi canlandı Anadolu, canlandı yeniden Türk milleti.

Kurtuluşun ilk adımı, cumhuriyetin temel taşıdır 19 Mayıs. Vatan uğruna rütbenin sökülüp atıldığı, candan, canandan vaz geçildiği gündür 19 Mayıs. Ezilmiş ve sömürülmüş ulusların kurtuluş simgesi, özgürlük ve bağımsızlığın kendisidir 19 Mayıs. Türkiye Cumhuriyetinin kuruluş müjdecisi, insan olmanın onurunun yaşanacağı tarihtir 19 Mayıs. Aynı zamanda 19 Mayıs Samsun’dan doğan güneşin tüm yurdu aydınlatması ve Anadolu’nun aydınlanma devrimin başlangıcıdır.

Ne mutlu, bizlerin bu günlere gelmesini sağlayan Mustafa Kemal’e ve bu ulusun özgürlük bağımsızlığı uğruna canlarını verenlere.

Ey Türk gençliği! Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyet’ini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir. Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegâne temeli budur. Bu temel, senin, en kıymetli hazinendir. Atanın bu vasiyetini asla unutma!

Bu vesileyle Yüce Rabbimden; Kurtuluşumuzun deha komutanı ve Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e, silah arkadaşlarına, azizi şehitlerimize, gazilerimize, Kurtuluş Savaşımıza maddi ve manevi destek vermiş tüm bağrı yanık, çilekeş Anadolu insanına gani gani rahmet diliyorum. Mekânları cennet olsun.

Onların bıraktıkları emanetlerin bekçisiyiz, sahibiyiz.

Bu büyük bayramımız gençlerimize ve milletimize kutlu olsun!”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu