Yerel

19 Mayıs Cumhuriyet Meydanı’nda Anıldı

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Çelenk Sunma Töreni Biga, Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleşti. Pandemi ve sosyal mesafe kuralları çerçevesinde gerçekleşen törene Biga İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Celal Avcı, daire amirleri, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler, basın mensupları ve halk katıldı.

Program Biga İlçe Gençlik ve Spor Müdürlüğü’nün Ata’ya çelenk sunması ile başladı. Akabinde saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile devam eden programda İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Celal Avcı günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yaptı.

İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Celal Avcı günün anlam ve önemini belirten konuşmasında “Sayın mesai arkadaşlarım, İlçemizin değerli basın mensupları…

Büyük Önder Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak başlattığı milli mücadelemiz Türk tarihinde önemli dönüm noktalarından biridir. Tarihi boyunca bağımsız yaşamış olan Türk Milleti’nin yine dünya üzerindeki varlığını hür, bağımsız olarak sürdürmesi için buna inanan ve “Türk milletini yine milletin kendi azim ve kararı kurtaracaktır” diyen yüce önder yediden yetmişe, kuzeylisi güneylisi, doğulusu batılısı, her insanımızı arkasına alarak milli mücadeleyi başlatmış ve tüm yoksulluğa, yokluğa rağmen bu mücadelede Türk Milleti başarı elde etmiştir. Bağımsızlığımızın nasıl elde edildiğini, hangi zorluklarla kazanıldığını herkesin bilmesi gerekir.

Atatürk, en büyük eserim dediği Türkiye Cumhuriyeti’ni Türk gençliğine emanet etmiştir. Türk gençliği bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da Atasının emanetine Cumhuriyet’e sahip çıkacak, O’nun gösterdiği hedef olan çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine çıkarılması için üstüne düşen görevi yerine getirecektir. Buna yürekten inanıyoruz. Birlik, beraberlik içinde birbirine sevgi ile yaklaşan, iyi eğitim almış, teknolojik kabiliyetlerle donatılmış Türk Genci ülkemizi en iyi şekilde geleceğe taşıyacaktır.

Milli mücadeledeki inanç, birlik, beraberliğin her zaman örnek alınarak, aynı kararlılıkla sürdürülmesi ülkemizin başarıya ulaşmasında en büyük etken olacaktır. Bunun bozulmasına da başta Türk Gençliği olmak üzere Türk Milleti fırsat vermeyecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyetin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve bu vatan için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum. Bayramınız kutlu olsun.” Dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Başa dön tuşu