Eğitim

YKS’ye Girecek Adaylara Öneriler

Yüzbinlerce adayın katılacağı Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) artık sayılı günler kaldı. Bu yıl, tüm dünyayı etkisine alan Covid-19 pandemisinin günlük yaşantıyı baştan aşağıya değiştirdiği bu günlerde yapılacak üniversite sınavı öncesi hem adaylar da hem de ailelerinde heyecan ve stres dorukta. 27-28 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilecek sınav öncesi ve sınav esnasında yapılması gerekenler için uzmanlar uyarılar ve öneriler de bulundular.

SON 3 GÜNDE YAPILACAKLAR

Günlük tutun, duygularınızı etrafınızdakilerle paylaşın

Kaygıyla baş etmek için duygu ve düşünceleri paylaşmak çok etkilidir. Arkadaşlarla yapılan paylaşımlar bu kaygılarda yalnız olmadığınız hissini pekiştirirken, aile ve öğretmenlerle yapılan paylaşımlar yol göstericilik adına etkili olacaktır. Duygu günlüğü tutmak bunları dile dökmekte faydalı olacaktır. Sınava 3 gün kala duygularınızı düzenli olarak yazmanız rahatlamanıza yardımcı olacaktır.

Evde yapılan deneme testlerinde maske takın

Koronavirüs önlemleri kapsamında sınavda maske ile oturulacağı için evde yapılan deneme testlerinde de maske takın. Maske takılması hiçbir öğrencinin bu zamana kadar deneyimlediği bir şey değildi. Evde deneme testlerini maska ile çözmek sınav gününe kadar alışmanızı kolaylaştıracaktır.

Hobilerinize de zaman ayırın, egzersiz yapın

Bu son günlerde; sınava hazırlanmanın yanı sıra evde keyif alacağınız aktiviteleriniz (hobileriniz) olsun. Bu aktivitelerin zihninizi rahatlatmada ne kadar etkili olacağını göreceksiniz. Evde, günde yarım saat de olsa egzersiz yapmayı ihmal etmeyin. Özellikle, kaygıyla baş etmeyi kolaylaştıracağı için yoga, meditasyon ve solunum egzersizleri yapın.

Beslenme ve uykunuza çok dikkat edin

Evde kaldığımız süre içerisinde alıştığımız beslenme ve uyku düzenimiz tamamen değişti. Sınava kısa süre kalmışken sınav günü ve saatine uygun, standart rutinlerinizde bir düzen oluşturmak, sınava rahat uyuyarak ve kahvaltı yaparak gitmek faydalı olacaktır.

Sosyal medyadan uzak durun

Salgın sürecinde sosyal medya kullanımı ve burada oluşan kirli haberler çoğaldı. Bu da bazen yanlış bilgilere ulaşmamıza ve sonucunda da kaygı artmasına sebebiyet verebilir. Zihnin yanlış bilgilerle dolmaması ve daha sakin kalabilmek adına son 3 gün sosyal medyadan uzak durun.

Son gün çalışmayı bırakın

Sınav öncesi son gün yapılan çalışmalar kafa karışıklığına yol açabileceğinden, son günü çalışmak yerine zihninizi ve bedeninizi dinlendirmeye ayırın.

Sınava dair virüs bulaşma kaygınızla ilgili düşünce egzersizleri yapın

Sınav alanında önlemlerin alındığı, sosyal mesafe ve hijyen tedbirlerine uyulduğu takdirde güvende olacağınızı kendinize hatırlatın. Yapılması gereken bütün önlemleri dikkate alın ve uygulayın .

Sınav günü yapılacaklar

Mutlaka sağlıklı bir kahvaltı yapın.

Sınava elinizden geldiği şekilde hazırlandığınızı düşünün.

Sınav kaygısını her öğrencinin yaşadığını, belli ölçülerde yaşamasının da normal olduğunu unutmayın.

Ebeveynlerinizin olası kaygı ve korkularını çok büyütmeyin.

Covid’e karşı gerekli hijyen önlemlerinin alınmış olduğunu düşünerek endişelenmeyin.

Burnunuzdan derin nefes alıp yavaş yavaş ağzınızdan verin.

Sınavda çevreyle ilgilenmeyin, sadece kendinize odaklanın.

Tüm adaylara emeklerini boşa çıkarmayacak bir sınav performansı ve hayallerini gerçekleştirebilecekleri bir gelecek dileriz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Başa dön tuşu