Siyaset

“Yerli Üreticiden 1.650 Liraya Yurtdışından 2.240 Liraya”

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan TMO’nun 400 bin ton buğday alımı için ihaleye çıktığını ve 303 dolardan 95 bin ton alım yaptığını belirterek, “TMO buğdayı kendi üreticimizden bin 650 liraya, dışarıdan 2 bin 240 liraya satın alıyor. Bu yöntemle ülke tarımını ayağa kaldıramazsınız, bu yaklaşımla ekonomiyi düzeltemezsiniz” diye konuştu.

Özgür Ceylan, Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı açıklamada TMO’nun 400 bin ton buğday alımı için ihaleye çıktığını ve 303 dolardan 95 bin ton alım yaptığını belirterek, “TMO buğdayı kendi üreticimizden bin 650 TL’ye alıyor, dışarıdan 2 bin 240 liraya. Bu yöntemle ülke tarımını ayağa kaldıramazsınız, bu yaklaşımla ekonomiyi düzeltemezsiniz” diye konuştu. Özgür Ceylan parti olarak yıllardır tarımın stratejik bir sektör olduğunu ve doğru destekleme araçlarıyla sübvanse edilmesi gerektiğini savunduklarını belirterek, “Size, “Yapmazsanız, şimdi olduğu gibi bu ülkenin kaynaklarını yabancı ülke çiftçilerine aktarmak durumunda kalırsınız” diyoruz”  diye konuştu.

“Rusya Ne Yapıyor, Biz Ne Yapıyoruz?”

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Türkiye’nin son yirmi yıldır ortalama 19 – 20 milyon ton buğday ürettiğini belirterek, “Yirmi yıl önce 35 milyon ton üreten Rusya’nınsa ortalama üretimi son beş yılda 75 – 80 milyon tona çıkmış durumda. Rusya, kendi tüketicisini korumak için ihracata kota koyuyor. Biz ne yapıyoruz?” diye sordu. Özgür Ceylan iktidarın buğday, arpa ve mısırda “21 Nisan 2021 tarihine kadar ithalata sıfır gümrük uygulanma” kararı aldığını belirterek, “TMO, 400 bin ton buğday alımı için ihaleye çıktı, 303 dolardan 95 bin ton alım yaptı. Kendi üreticimizden 1.650 TL’ye alıyoruz, dışarıdan 2.240 liraya” dedi. CHP Milletvekili Özgür Ceylan, ülke tarımının bu yöntemle ayağa kaldıramayacağını belirterek, bu yaklaşımla ekonominin düzeltilemeyeceğini söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Başa dön tuşu