Yerel

Türk Kızılayı 153 Yaşında!

Haberi buradan dinleyebilirsiniz...

Türk Kızılay’ının 153. kuruluş yıldönümü dolayısıyla Biga şubesi de anlamlı bir programa ev sahipliği yaptı.

Türk Kızılay’ı Biga Şubesi 11 Haziran 2021 tarihinde, Gençlik Spor müdürlüğü bahçesinde üyeleri ve gönüllüleri ile bir araya geldi. Çadırların kurulması ve bisikletlerin bakımı yapılmasının ardından program düzenlendi. Programa, Biga Kaymakamı Mustafa Can, Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, AK Parti Biga İlçe Başkanı Hasan Sepici, Biga Kent Konseyi Başkan V. Sıtkı Yağan Türk Kızılay Şube Hizmetleri Direktörü Orhan Demiralp, Gençlik ve Spor Müdürü Celal Avcı, Biga Gençlik Merkezi Liderleri ve gönüllüleri, Kızılay üyeleri ve gönüllüleri katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Türk Kızılay’ının kuruluş amacı ve çalışmaları hakkında bilgi veren Biga Kızılay görevlisi Emre Varlık Kızılay yaptığı konuşmada, “11 Haziran 1868 yılında bundan bundan tam 153 yıl önce Kızılayımız kuruldu. O günkü ismi Osmanlı Yaralı ve Hasta Askerlere Yardım Cemiyetiydi. Daha çok sağlık hizmetlerine odaklanılmış bir grup idealist doktor içinde bulundukları şartlar gereği gönüllü olarak Hilal-i Ahmer cemiyetini kurdular. Atatürk tarafından 1935’te Türkiye Kızılay Cemiyeti ve 1947’de Türkiye Kızılay Derneği adını alan Türk Kızılay’ı bugün de farklı coğrafyalarda ve ülkemizde çalışmalar yapmaktadır. İyilik seferberliği 57 ülkede yılda 34 milyon kişiye ulaşıyor. Birleşmiş Milletler raporuna göre dünyanın en cömert ülkesi olduk ve üye 191 ülke arasında Türkiye kendi parasıyla en fazla insani yardım yapan ülke oldu. Bu rekor hepimizin bu rekor tüm Kızılaycılarındır. Gönüllü ol org sitesinden herkesi çalışmalara katılmaya ve şubemize bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Biga Kızılay şube Başkanı Erdoğan Başer yaptığı konuşmada “1928 yılında Biga’da kurulan şubemizde ilk Başkan Dede Zade Mahmut Ağa, sonrasında Dr İbrahim Erüstün, Hüseyin Gezgin, Tayyip Demirtaş, Osman Çapalov, Nail Çapalov ve İsmail Koyuncu’ya teşekkür ediyorum. Göreve geldiğimiz 2019 yılından bugüne merkezimize olan sorumlulukları yerine getiriyor, emanete sahip çıkıyor, hizmet yelpazesini ve ilçemizdeki imkanları geliştiriyoruz.

Benim hayalim gelecek kuşaklara birçok öğretiyi verecek olan ve dirençli topluma katkı sağlayacak olan Kızılay Biga Bilmer ismiyle bir tesis bırakmaktır” dedi.

Türk Kızılay Şube Hizmetleri Direktörü Orhan Demiralp ise, “Kızılaycılık bu dedirten fotoğraf karesiyle beraberiz. Bir tarafta gelecek neslimizin temelini oluşturan liseli gençlerimiz, bir tarafta tecrübeyi bizlere aktaracak olan tarihi çınarlarımız. Ben Biga’nın bir evladıyım. Biga’nın Ankara’da bir temsilcisi ve nöbetçisi var diye söylüyorum. 262 şube 282 temsilcilik ve 544 noktada şu anda gönüllüleriyle birlikte toplumu güçlendirmek için çalışan bir Kızılay görüyoruz. Her evden bir Kızılaycı sözü içimi kıpır kıpır eden bir sözdür. İsterim ki bütün şubelerimiz arasında Biga farkındalıklarıyla, etkinlikleriyle, rol model olacaktır” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu