Siyaset

Troya’ya Kadın Eli Değecek

Kazı çalışmaları ve müzesi ile değeri katlanarak artan Troya Ören yerini kadınlar kalkındıracak. AK Parti Çanakkale Milletvekili ve Genel Merkez Kadın Kolları Tanıtım ve Medyadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Jülide İskenderoğlu, Çıplak Köyü’nde kadın girişimcileri bir kooperatif çatısı altında toplamak için çalışma başlatıldığını söyledi. Kooperatif, yöresel ürünlerden aromatik bitkilere kadar geniş bir yelpazede bölgeye katma değer kazandırmak için çalışacak.

Kadın Girişimciler ve Kooperatifçilik çalışmaları için Çıplak köyü’nde düzenlenen toplantıya, AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu’nun yanı sıra Tarım İl Müdürü Erdem Karadağ, Ticaret İl Müdürü Hakan Tunceli, AK parti İl ve İlçe Yöneticileri ile İl Genel Meclisi üyeleri Tülay Ömercioğlu ve Şener Akçay katıldı. Çıplak Köyü Muhtarı Ufuk Göçoğlu, köydeki çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Kısa süre önce yapımı tamamlanan Troya müzesinin, bölgenin cazibe merkezi haline gelmesi için en önemli adımlardan birisi olduğunu söyleyen AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, “Bu değeri, yapacağımız çalışmayla daha da yukarıya çıkarmak, hem de yörede yaşayan kadınlarımızın bu işin içerisinde aktif bir şekilde yer almasını istiyoruz. Troya tören yerini ve Troya müzesini ziyaret etmeye gelen yerli ve yabancı gezginlerin bu alanları kısa süreliğine ziyaret ederek geri dönmeleri yerine bu bölgede daha fazla vakit geçirmeye yönlendirmek üzerine bir proje hazırlandı. Köyde yaşayan özellikle kadınların bir kooperatif çatısı altında üretime geçmeleri ve ürettiklerini hem bu bölgeyi ziyaret için gelen insanlara hem de internet üzerinden ülkenin her yerine satabilme imkânı sağlamayı hedefliyoruz. Bu amaçla, ilk önce kadınlarımızdan oluşan bir kooperatif kurulması gerekiyor. Bununla ilgili çalışmalara bugün başladık. Mülkiyeti Milli Parklara ait 386 dekarlık taşınmazın köy tüzel kişiliğine tahsis edilmesi istedik. 386 dönümlük yerin köy tüzel kişiliğine tahsisi için Milli Parklar Genel Müdürlüğünden yazı bekliyoruz. Tahsis işlemi yapıldıktan ve kooperatif kurulduktan sonra Ticaret Bakanlığına bir proje sunacağız. Bu projede üretim için gerekli olan altyapı ve malzeme alımı yapılacak.” dedi.

Kooperatifin, yöresel ürünlerden tıbbi aromatik bitkilere kadar geniş bir yelpazede çalışma yapabileceğini de söyleyen İskenderoğlu, “Bu 386 dönümlük yerde lavanta dikilecek. Lavantanın hem görselliğinden faydalanılacak hem de lavanta yağı ve diğer lavanta ürünleri üretilerek satışı sağlanacak. Yerel buğday, çavdar ve yulaf gibi ürünler ekilecek. Bu ürünler öğütülerek kadınlarımız tarafından Troya ekmeği sloganı ile ekmek üretilerek satışı sağlanacak. Yine kadınlarımız tarafından üretilen peynir, salça, erişte, tarhana, zeytin, zeytinyağı gibi birçok ürünün üretilerek satışı sağlanacak. Bu sayede, bölgenin ziyaretçi sayısını artırmayı, bölgede üretilen ürünlerin bir markaya kavuşturmayı ve katma değerini artırmayı, özellikle yörede yaşayan kadınlarımıza yönelik, yöresel ürünlerin yer alacağı kahvaltı salonu gibi yeni iş yerleri açılmasını nihayetinde bu sayede kooperatif içindeki kadınlarımızın hem aile hem ülke ekonomisine katkılarını artırmayı amaçlıyoruz.” dedi.

Kooperatifin KOOPDES programından yararlanması için de çalışma başlatacaklarını aktaran İskenderoğlu, “Hükümetimiz, üretime doğrudan katkısı olacak kooperatifler için destekleme çalışmaları yürütüyor. Bu kooperatiflerden, ortaklarından yüzde 90’ı kadınlardan oluşanlar için ise ekstra avantajlar sunuluyor. Biz, kadınlarımız için slogan değil, icraat üretiyoruz. Bulundukları yerde üreten, çalışan, hem kendi ekonomisini oluşturan hem de milli ekonomiye katma değer üreten kadın girişimcilerimiz için birçok avantaj bulunuyor. Kadını korumak, pozitif ayrımcılık yapmak da lafla değil bu tür çalışmalarla mümkün. Bunlar arasında en önemlileri de bu tür desteklemeler. Troya yöresinde kuracağımız Kadın Kooperatifimizi de bu avantajlardan faydalandıracağız. İstihdam sağlayacak, teknolojiyi yakından takip eden bir yapı oluşturmayı hedefliyoruz. Bunun için de kooperatif çatısı altında hazırlayacağımız projeyle Ticaret İl Müdürlüğümüze başvuracağız. Makine veya ekipman ile ilgili mal alımlarına, yatırımlara, hizmet alımlarına tanıtım – pazarlama gibi konular ile personel istihdamlarında hibe desteklemelerinden faydalanabilmeleri için çalışacağız. Ortaklarının en az yüzde 90’ı kadınların oluşturduğu kooperatiflerde yüzde 75’i hibe olarak karşılanabiliyor. Bu da yine buradaki kooperatifimiz için önemli bir katkı olacak. Bu yörenin kadınları, Troya’yı el birliğiyle hem turizme hem ekonomiye kazandıracaklar.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu