Lütfi ÖZGÜNAYDINYazarlarımız

Troya Kültür Yolu Projesi Sergisi’nde Kültür Bakanı Yardımcısı Batuhan Mumcu İle Sohbet

Gazeteci Yazar Lütfi Özgünaydın, Troya Kültür festivali programı içinde yer alan sergi ve jüri üyeliği için Çanakkale’ye gitti. Hanime Hatun Konağı’nda açılan sergi açılışında sanatseverlerle buluştu. Serginin açılışını Kültür Bakan Yardımcısı Batuhan Mumcu yaptı. Festivallerin önemi ve sanatın katkısına vurgu yapan Batuhan Mumcu sergiyi gezdi.

Türkiye’nin Önemli Fotoğraflarından Seçilen Çanakale Fotoğrafları

Foton Derneği’nin üstlendiği Çanakkale Üniversitesi Öğretim Görevlisi Derya Çelik’in organize ettiği sergi ilgi çekti. Sergideki fotoğraflarla ilgili Derya Hanım’dan bilgi alan Bakan yardımcısı Batuhan Mumcu sergi de ilgi çeken Lütfi Özgünaydın’ın şehitlikteki fotoğrafını gördükten sonra  bilgi alırken Lütfi Özgünaydın ile de tanıştı. Kendisinin de Erzincanlı olduğunu dile getirirken fotoğrafın önünde kısa bir Erzincan Kemaliye sohbeti yaptılar, tanıdıklarını andılar. Sergide, Ercan Arslan, Coşkun Aral, Derya Sesin, Cihan Kurnaz gibi önemli fotoğrafçıların eserleri vardı. Coşkun Aral, Foton’un başkanı, ünlü sanat insanı, televizyoncu sergiye gelemedi. Eşi Müge Aral geldi. Müge Aral çok önemli bir sanatçıdır. Habitad televiyonundan sonra şimdi kültür-sanat alanında çok önemli projeler yapıyor.

Foton’dan Tanin Helvacı Ara Güler ‘in Yardımcısı Fatih Aslan

Tanin Helvacı fotoğraf adına çeşitli festivaller de görev alıyor. Fatih Aslan uzun süre, Ara Güler’in yardımcı asistanıydı. Erzurumludur. Onu görünce hemen Ara Güler ve Erzurum sohbeti yaparız. Erzurum’un tanıtımına çok katkım vardır. Feridun Andaç’ın kocaman kitabını fotoğrafladım. Orada Biga’dan geldiğim hep konuşuldu. Bigalı dostlarla da tanıştık sergiye gelmişlerdi.  Çok önemli bir Jüri çalışması yaptık hocalarla, fotoğrafları seçtik. Öğretim görevlisi dört hoca ve bendeniz yaptık jüri değerlendirmesini. Çok ilginç bir yarışma oldu Troya Kültür Yolu Foto Maratonu. Fotoğraflar çok zayıftı ancak biz bütün ödülleri verdik. 156.000 bin lira… Yarın Jüriyi anlatayım Çanakkale’yi anlatayım.

Tarih, Deniz, Mitoloji

Songül ile Çanakkale’de iki gün kaldık. Çok etkileniyor insan. Deniz karşı yakada, şehitlik kahramanlarımız. Büyük Atamızın ulusumuza armağanı büyük savaş ve sonuçları. Ötede Mitoloji Troya Yolu mitoloik derinliğin simgeleri ve hayat. Son yıllarda insanlar akın akın sakin diye Çanakkale’ye geldiler. Yaşam daha kolay ve güzel olacaktı. Dertler burada da aynı pahalılık, fiyatlar dillerde. Ancak insanın ruhu burada yenileniyor, düşünüyor. Bazen geçmişe bazen güzelliklerin içine düşüyor insan… Boğaz önünüzde, tarih ve simgeler her adımda önünüzde. Kültür, sanat ve kültürel değerler tarih kentlerin ruhudur. Çanakkale’nin ruhu her beni sarıp sarmaladı.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu