Yerel

Topçu Mühimmatı İmha Edildi

Çanakkale İl Jandarma Komutanlığı sorumluluk bölgesi Eceabat Alçıtepe köyü sınırları içerisinde, arazide, 14 Temmuz 2020 günü saat: 15.00 sıralarında Çanakkale Savaşları’ndan kaldığı değerlendirilen 1 adet patlamamış topçu mühimmatı olduğu vatandaşın ihbarı ile öğrenilmesi  üzerine İl Jandarma Komutanlığı patlayıcı madde imha timi görevlendirilerek olay yerine sevk edilmiştir.

Eceabat-Kabatepe Jandarma Karakol Komutanlığınca mühimmatın bulunduğu bölgede itfaiye ve sağlık ekipleri hazır edilmiş, Jandarma trafik timlerince ana ve tali yollar trafiğe kapatılarak gerekli emniyet tedbirleri alınmıştır. PAMİT tarafından mühimmat üzerinde yapılan incelemede; Mühimmatın 115 mm çapında, 15 cm eninde, 50 cm boyunda topçu mühimmatı olduğu, mühimmat üzerinde okunabilen herhangi bir harf ve rakam grubunun bulunmadığı, korozyona uğradığı, tapasının aktif olduğu, dip kısmında namlu vuruş izinin bulunmadığı, bu haliyle taşınmasında sakınca bulunmadığından çevrede gerekli tedbirler alınarak hava şartlarının uygun olduğu ve ormanlık alandan uzak olan  Tekke koyu bölgesine Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığından temin edilen iş makinası ile emniyetli bir şekilde taşınmıştır.

Patlatma alanında ve çevresinde gerekli tüm tedbirler alınarak söz konusu mühimmatın PAMİT Uzmanı tarafından imhası gerçekleştirilmiştir.

Çanakkale İl Jandarma Komutanlığı bünyesinde bulunan PAMİT timi 2018 yılında aktif hale getirilerek 2 personel ile görev yapmakta olup Çanakkale Tarihi Alan Başkanlığı bölgesinde, Çanakkale savaşlarından kalma mühimmatların imhası başta olmak üzere Çanakkale İl Jandarma Komutanlığı sorumluluk bölgesinde bulunan patlayıcı madde olaylarına müdahale etmektedir. Bu kapsamda;

2018 yılında 29 olayda 419 mühimmat,

2019 yılında 40 olayda 243 mühimmat,

2020 yılında şu ana kadar 27 olayda 99 mühimmat,

olmak üzere kurulduğu günden bugüne kadar toplam 96 olayda, 761 mühimmatın imhası gerçekleştirilmiştir.

Ayrıca Çanakkale İl Jandarma Komutanlığı PAMİT personelince Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı bünyesinde bulunan 6 müzede bulunan 803 mühimmatın kontrolü yapılmış ve bu mühimmatlardan 59 mühimmatın sergilenmesinde sakınca bulunmasından dolayı imhası yapılmıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu