Yerel

Tarihin Seyrini Değiştiren Zafer “Anafartalar Zaferi”

Çanakkale Savaşları’nda müttefik birlikleri hem Seddülbahir hem de Arıburnu’nda başarılı olamayınca, Çanakkale Boğazı’nı geriden sararak ele geçirmek amacıyla harekete geçti.

Bu arada General Hamilton, Türk ordusunun gerilerine sarkmak ve çember içine alıp yok etmek için Anafartalar’da üçüncü bir cephe açmaya karar verdi.

Hedef Conkbayırı ve Kocaçimentepe’yi ele geçirerek, buradan ilerleyip Çanakkale Boğazı’na inerek hakim olmaktı. Bu amaçla 9. İngiliz Kolordusu, 6-7 Ağustos 1915 gecesi karanlıktan yararlanarak bölgeye çıkarıldı.

Kurmay Albay Mustafa Kemal ise 8 Ağustos 1915 günü  Anafartalar Grup Komutanlığı’na atandı. Albay Mustafa Kemal, 9 Ağustos sabahı 12. Tümen’e 9. İngiliz Kolordusu’na, 7. Tümen’e de Anzak Kolordusu’na saldırma emri verdi.

Anafartalar’ı da Geçemediler

Çanakkale Savaşları sırasında, İtilaf birlikleri Seddülbahir ve Arıburnu’ndaki çarpışmalardan sonra Gelibolu Yarımadası’nı buralardan geçmenin imkansız olduğunu görerek, kuzeydeki Anafartalar’da yeni bir cephe açtı ve Conkbayırı’nı ele geçirdi.

Ancak 10 Ağustos 1915’te Mustafa Kemal’in emriyle başlatılan süngü hücumuyla, düşman püskürtüldü ve İtilaf Devletleri, Anafartalar’dan Gelibolu Yarımadası’nı geçemedi.

Çanakkale Kara Savaşları’nın dönüm noktası olan 10 Ağustos 1915 Anafartalar Zaferi’nin 106’ıncı yıldönümü, her yıl olduğu gibi coşku ve gururla anılıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Başa dön tuşu