Yerel

Tapu Var Tarla Yok

Bahçeli Köyü içerisinden geçen Hoşap Çayı birçok tarlayı yok etmiş, köylülerin ellerinde sadece tapular kalmış, tarlalar artık sadece kağıt üzerinde görünüyor.

Taşollık Barajı ve onu besleyen bölgeden gelen, Hoşoba Köyüne can veren çay sonrasında, Hacıköy, Bahçeli, Gümüşçay ve Çınarköprü köylerinden geçerek Marmara Denizi’ne dökülen Hoşap Çayı yıllarca bu bölgede bulunan ovaya can vermiş ve vermekte. Zaman içerisinde Bahçeli köyü sınırlarında kalan, çay kenarında bulunan tarlaları yavaş yavaş erezyona uğratarak yok etmiş. Şimdilerde köylülerin ellerinde sadece bir kağıt parçasından ibaret olan tapuları kalmış.

Bahçeli Köyü muhtarı Cahit Ormanlı; “yıllar süren erezyon köylülerimizin tapulu olan tarlalarını, bahçelerini aşındırdı. Bereketli topraklar aktı gitti. Kendi çabalarımızla alınan önlemler yeterli olmayınca elimizde sadece bir kağıttan ibaret olan tapular kaldı. Köy içerisinde geçtiğimiz yıl çayı kendi akması gereken yere çektik, çalışmamızı yaptık. Bu sayede yer yer 30-40 metreye kadar köylülerin öncesinde tapulu olan, kullandığı bahçelerini bir anlamda kurtardık, ama verimli toprak gitmiş yerine kum tepeleri kalmış oldu. Komşu köylerde de aynı sorunu yaşayan köylülerin olduğu biliyoruz.” dedi.

Yıllar içerisinde tarlalarını, verimli topraklarını kaybeden köylüler ellerinde kalan bir kağıt parçasından farkı olmayan tapularını ne yapacaklarını bilemiyorlar.

Kaynak: www.bigakoyhaberleri.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu