Yerel

Srebrenitsa Anıtı Açılış Programı Gerçekleştirildi

Biga Belediyesi ve Biga Bosna Hersek Kültür Dayanışma Derneği iş birliğinde düzenlenen Srebrenitsa Soykırımı Anma ve Srebrenitsa Anıtı açılış programı Şehit Ulaş Açıkgöz Caddesinde gerçekleştirildi.

Törene Biga Kaymakamı Mustafa Can,Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan,AK Parti Biga İlçe Başkanı Veteriner Hekim Hasan Sepici, MHP İlçe Başkanı Salih Altınkaya, İYİ Parti İlçe Başkanı Mahmut Aydemir,İlçe Müftüsü Ramazan Orhanli,Biga Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şadan Doğan ve Meclis Başkanı Melih Akyıl,Biga Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İbrahim Mutur, Biga Şöförler Odası Başkanı Sait Tanur, Biga Kahveciler Odası Başkanı İlhan Yavuz,Biga Belediyesi Meclis Üyeleri,Biga Bosna Hersek Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Süleyman Duran,Biga Kent Konseyi Başkanı Metin Tatlı ve vatandaşlar katıldı.

Program saygı duruşu,Bosna Hersek Marşı ve İstiklal Marşının okunmasının ardından başladı.

Biga Bosna Hersek Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Süleyman Duran yaptı. Duran” Biga Bosna Hersek Kültür ve Dayanışma Derneği olarak kültürel çalışmalarımızı sürdürüyoruz.Geçtiğimiz yıl Belediye Başkanımız ile birlikte Bosna Hersek’e gittik orada Srebrenitsa Annelerimiz için bu anıtın yapılması görüşüldü.Bugün de açılışını yapmak için buradayız.Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum”dedi.

Bir önceki dönem Biga Bosna Hersek Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Ergün Erkap, “Yaşanan insanlık suçu sonucunda hayatını kaybeden tüm Boşnak kardeşlerimize Cenab-ı Allah’tan, rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz”dedi.

Türkiye Bosna Hersek Dernekleri Başkanı Mustafa Güneş “8 binden fazla Müslüman Bosnalı kadın, çocuk, yaşlı, genç, erkek demeden Sırplar tarafından öldürülmüştü.Bu insanlık suçunu unutmadık unutmayacağız.Srebrenitsa katliamında hayatını kaybedenleri yad ediyoruz”dedi.

Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan”İlçemizde Bosnaya gidemeyen ama bu anı yaşamak isteyen vatandaşlarımız için Kalafat köyümüze giden bu yolda şehitlerimizin adı ile bu parkta anıtı yaptık.Geçmişini unutan milletler yok olmaya mahkumdur biz geçmişimizi unutmayarak geleceğe yürüyeceğiz”dedi.

Kaymakam Mustafa Can, “Öncelikle katılan herkese teşekkür ediyorum.Bundan 25 yıl önce Dünya tarihinin yakın tarihte eşi benzeri görülmemiş  en büyük soykırımlarından birisi gerçekleşti. Bu anlamlı bir anıt Srebrenitsa çiçeği deniliyor.11 Temmuzun anısına itafen 11 tane çiçek demeti var.İnşallah insanlık böyle acılar yaşamaz.11 Temmuz 1995  tarihinde şehadet şerbeti içen 8.373 Boşnak kardeşimize allahtan rahmet diliyorum”dedi.

Konuşmaların ardından plaket taktimi yapıldı ve sonrasında İlçe Müftüsü Ramazan Orhanlı tarafından dua edilerek anıtın açılışı yapıldı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu