Yerel

Şirintepe Camii Derneği Yardımlarınızı Bekliyor 

Biga Kent Konseyi Genel Sekreteri Erdoğan Başer, Biga Şirintepe Merkez Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Mehmet Gezgin ile yaptığı görüşmede dernekçe gerçekleştirilen ve hedeflenen çalışmalar hakkında bilgi aldı. Başkan Mehmet Gezgin, Sosyal Hizmetlerde Çocuk esirgemede görevli çalışmış ve emekli olduğunda mahallenin cami dernek başkanlığına aday olduğunu ve 2019 yılında seçildiğini belirtti.

Mehmet Gezgin, “Öncelikle tüm emeklileri hedefledikleri dernek faaliyetlerinde bulunmayı öneriyorum. Bu işler gönül işidir. Seçildiğim günden bugüne birçok çalışma yaptık ve yapacağız. Derneğimizde Halkımız vermeseydi biz hiçbir şey yapamazdık. Hedeflerimiz için hayırsever vatandaşlarımızın yardımlarını bekleriz” dedi. 

Başkan Mehmet Gezgin, dernek olarak mahalle eşrafının desteği ile ilk olarak caminin kadın girişinin olmaması sebebiyle, dışardan bir merdiven yapıldığı ve kadın girişinin oluşturulduğunu, sonrasında caminin, bahçe duvarlarının ve şadırvanın dış kaplamasını yaptırdıklarını, bir sonraki adımın, kubbelerin mebranlarını sökmek ve alüminyum döşenmek olacağı belirtti. Şadırvanın iç yüzeyinin mermer kaplama ile yenilendiğini, kaplama öncesi sabunlar için özel bir döşeme yapıldığını söyledi. Hedef olarak şadırvanın altındaki gasilhanenin düzenlenerek, kadınlara abdest alabilecekleri bir alan yapmayı ve tuvaletleri yenilemeyi planladıkları ifade etti. Caminin iç boyamasının yapılacağı ve halılarının da yenilenmesini hedefledikleri belirtildi. 

İlk göreve başladıklarında, cami bahçesinin toprak olması sebebiyle, bahçe düzenlemesinin gerektiğini, cenaze namazları için alanın yetersiz olduğu için düzenlenmesi konusunda taleplerin olduğunu söyledi. Gezgin, geçtiğimiz yıllarda bahçe düzenlemesini yaptığını, parke taş döşenerek alanın genişletildiğini ve şu anda, daha fazla kişinin cenaze namazı kılabildiğini, mevlit ve cemiyetlerde de kullanıldığını bildirildi. Gezgin, Kocaeli Belediyesinin her camide, cenaze namazının kılındığı alanda, namazı  tarif eden tabela asıldığını gözlemlediğini ve Başkanı olduğu dernekte mermere uygulayarak musallat taşına yakın yere astığını belirtti. Derneğin bir farklı uygulaması ise, Cuma namazlarında, girişteki ayakkabılıkta tütsü ile hoş bir kokuya kavuşturulmasıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu