Yerel

S.S.Biga Esnaf Ve Sanatkarlar Kredi Ve Kefalet Kooperatifi Basın Açıklaması

S.S.Biga Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Mehmet Sokullu bugün Biga Kooperatif Binasında gerçekleşen basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

Çin’den başlayarak Tüm Dünya’ya yayılarak Ülkemizi de etkileyen korona virüs salgın krizinin, Dünyada sosyal ve ekonomik hayatı durma noktasına getirdiğini üzülerek gözlemliyoruz. Ülkemizde ekonominin can damarı olan Esnaf ve Sanatkarımızın bu krizden yaşadığı mağduriyeti de en iyi bizler biliyoruz.
Bu süreçte Devletimize, Sağlık Bakanlığımıza, Ticaret Bakanlığımıza, Teskomb Genel Başkanımıza, tüm sağlık çalışanlarımıza ve Halkbankası yönetici ve çalışanlarına almış oldukları tedbirlerden dolayı teşekkür ediyoruz. Halkımıza ve Esnafımıza, yapılan tüm uyarıları dikkate almış olmalarından dolayı ayrıca teşekkür ediyoruz.
Kredi Kefalet Kooperatifleri olarak bizlerde esnafımızın içinde bulunduğu bu sıkıntılı durumu, Bölge Birliğimize ve Genel Merkezimize aktarma gayreti içerisindeydik. İlk etapta 1 Nisan’dan 30 Haziran’a kadar olan sürece isabet eden Kooperatif taksitleri faizsiz olarak 3 ay ertelenmiş, daha sonra 1 Temmuz ile 30 Eylül arasına isabet eden senetler ertelenerek, kalan taksitlere eşit olarak ilave edilmişti.
Bu ertelemelerden dolayı Kooperatifimize 6 ay taksit ödenmediği halde, kooperatifimiz plasman sıkıntısı yaşamadan kredi vermeye devam etmektedir.
Devletimiz tarafından bir çok destek paketi açıklanmak suretiyle, esnaf ve sanatkarımıza bu sıkıntılı süreçte önemli destekler sağlanmış, gerek işletme kredisi, gerekse esnaf destek paketi kapsamında sunulan 25.000.-TL limitli kredi için başvuruda bulunan tüm esnaf ve sanatkarımıza kredi desteği sağlamak için hep birlikte büyük bir özveriyle çalışmalarımız devam etmektedir.
Ayrıca 30 Haziran 2020 tarihinden önce icra takibine düşmüş ortaklarımızın taksitlerine 24 aya kadar düşük faizli yapılandırma yapılmış olup, geçici süreyle tüm ortaklarımızın icra işlemleri de durdurulmuştu.
Ortaklarımız, pandemi sürecinin de etkisiyle son zamanlarda Kredi başvurularında kefil bulmakta oldukça sıkıntı ve zorluk çekmektedir. Bu nedenle 09 Kasım 2020 tarihinden itibaren kooperatifimize kredi başvurusu yapacak olan ortaklarımızdan 200.000.-TL’sına kadar verecekleri herhangi bir taşınmaz ile kefilsiz olarak kredilerini kullanabileceklerdir.
Taşınmaz veremeyecek olan ortaklarımız ise 30.000.-TL’sına kadar 2 kefil ile kredilerini kullanabileceklerdir.
Esnaf ve Sanatkarlarımızdan ve Halkımızdan beklentimiz bilimsel uyarıları dikkate alıp tedbirleri en iyi bir şekilde hayatlarına yansıtmalarıdır.
Ekonomik sıkıntılarımız bir şekilde giderilir. Bundan önceki dönemlerde olduğu gibi bedeller ödeyebiliriz ama şunu unutmayalım; sağlığımız bozulursa bedel ödemeye de fırsatımız olmaz, onun için önce sağlık diyoruz, kendimiz ve sevdiklerimiz için tedbirlerimizi alalım, maskemizi takalım, sosyal mesafemizi koruyalım, hijyen kurallarına uyarak virüsü kendimizden ve çevremizden uzak tutalım.
Tüm esnafımıza ve halkımıza sağlıklı, huzurlu ve bol kazançlı günler diliyoruz.

S.S.Biga Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi

Yönetim Kurulu

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu