Eğitim

Proje Okulları, En Çok Tercih Edilen Okullar Oldu

Haberi buradan dinleyebilirsiniz...

Türkiye’de özel sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücünün yetiştirilmesi maksadıyla 2019 yılında TOBB, TOBB ETÜ ve Millî Eğitim Bakanlığı birlikteliği ile hayata geçirilen “Mesleki Eğitim İş birliği Protokolü” Meslek Liselerimizde sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücünün yetiştirilmesi adına atılan önemli bir adım.

 “Mesleki Eğitim İş Birliği Protokolü” kapsamında, Çanakkale’de proje okulu olarak yer alan Tacettin Aslan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve İÇDAŞ Biga Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve en çok tercih edilen okullardan oldu.

Konu ile ilgili açıklamada bulunan ÇTB Yönetim Kurulu Başkanı S.Kaya Üzen  “Bilindiği üzere 6 Haziran 2021 tarihinde gerçekleştirilen Liselere Geçiş Sınavı’na ilişkin 1. nakil sonuçları 26 Temmuz tarihinde, 2. nakil sonuçları ise 9 Ağustos tarihlerinde açıklanmıştır.

LGS yerleştirme sonuçlarına göre MEB, TOBB ve TOBB ETÜ Mesleki Eğitimi İş Birliği Protokolü kapsamında 81 ilimizdeki 113 meslek lisemizin kontenjan doluluk oranı yüzde 96 olmuştur. Kontenjan doluluğunda yüksek bir oran elde edilmesinde MEB, TOBB ve TOBB ETÜ Mesleki Eğitimi İş Birliği Protokolü’nün ve protokol kapsamında Oda ve Borsalarımızın meslek liselerini sahiplenmesinin payı büyüktür” dedi.

Başkan S.Kaya Üzen devamla; “Mesleki Eğitim, üzerinde hassasiyetle durmamız gereken konuların başında geliyor. İlimizde mesleki ve teknik eğitim veren bu okullarımız, eğitim programlarını sektörlere göre tasarlayıp, mezunların niteliğini artırarak, iş hayatına hazırlamaktadır. Okul sanayi iş birliğinin en güzel örneklerinden olan İÇDAŞ Biga Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemiz ve Tacettin Aslan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemiz yüzde yüz doluluk oranı ile ilimizde en çok tercih edilen okullarımız olmuştur. Bu okullarımızdan mezun meslek liselilerimiz iş hayatına hazır şekilde yetişecek ve söz konusu gençlerimiz, ara elman değil, aranan eleman olacaktır” şeklinde konuştu.

Başkan Üzen son olarak “Piyasa ihtiyaçlarına cevap veren okul-sektör iş birliğinde yetişmiş, seçkin bir işgücü oluşturmayı amaçlayan, donanımlı atölye ve laboratuvarları ile emin adımlarla yürüyen nesillerin önünü açan bu okullarımızı tercih eden tüm öğrencilerimize ve değerli velilerimize çok teşekkür ediyoruz” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu