Yerel

Osmaniye Köyü’nde Neler Oluyor

Osmaniye köyünü sanmayın ki Biga’nın en büyük ve merkez köylerinden. Biga’nın Çömlekçi köyünden (32) sonra, 37 nüfusu ile en az nüfusa sahip ikinci köyü.

Biga-Bandırma yolu üzerinde Biga’ya 10 km uzaklıkta olan Osmaniye köyünde;  kültür evi, imam evi, sağlık odası, muhtarlık odası, köy konağı, futbol sahası, kapalı devre kamera sistemi, üzeri kapalı etkinlik alanı mevcut.

Hacı Nasuh Kültür Evi Biga’da tek

Geçtiğimiz yıl, 1986 yılında yapılan, taşımalı sisteme geçildikten sonra atıl kalan köy ilkokulu Tay ailesi tarafından restore edilerek kültür evine dönüştürüldü, açılışa hazır hale getirildi. Merhum Rafet Tay’ın muhtarlık yaptığı dönemde, girişimleriyle yapılan ilkokulun yıkılmaması, kullanılır hale getirilmesini evlatlarına vasiyet olarak bırakması üzerine babanın dileğini Tay ailesi yerine getirerek köy ilkokulunu bulunan köy ilkokulunu “Hacı Nasuh Kültür Evi”ne dönüştürdüler. Açılışı salgın dolayısıyla açılışı ertelenen kültür merkezi Biga’da tek olan örnek bir çalışma oldu.

Açılışı Eski Futbolcu Tanju Çolak Yapacak

Elektrik altyapısı geçen yıl yenilenmiş olan köyde, kanalizasyon problemi yıllar önce çözülmüş. Köy 10 adet hd kamera ile 7/24 izlenirken, geçen yıl yapımı biten, köy çocuklarının yapımına topladıkları para ile ilk kazması vurdukları, ismine “Osmaniye Futbol Arena” verdikleri futbol sahaları var. Açılışı ünlü futbolcu, altın ayakkabı sahibi Tanju Çolak’ın yapacağı arena adeta çevre köylerde parmak ile gösteriliyor.

Göreve iki yıl önce gelen muhtar Hasan Güven, “eski muhtarlardar aldığım emaneti üzerine gücümüzün yettiğince ekleyerek, devam ettirmeye, hizmet etmeye, köy halkının teveccühlerini boşa çıkarmamaya çalışıyorum.” diyor. Mütevazi kişiliğiyle tanınan, çevre köylerin, namı diğer “Hasan Usta’sı”, Hasan abisi, birçok çalışmayı kendi kişisel çabalarıyla çözüyor, gerçekleştiriyor. İmam evinin giriş bölümünü, indirmesini kendi elleriyle, çalışarak yapan muhtar Hasan Güven, içerisinde bulunduğumuz temizliğe ve hijyene ihtiyacın olduğu bu günlerde cami halılarının yıkanması, boya ve badanasının kısa sürede bitirilmesi planlanıyor.

Sağlık Odası da Var 

37 nüfuslu köyde, belirli günlerde köyleri gezen doktor ve hemşirelerin muayene yapabileceği, köylülerin daha rahat edebileceği sağlık odası tertemiz çarşafıyla kullanıma hazır halde. Bayan tuvaletini kullanıma açan, erkek tuvaletini yenileyen muhtar Hasan Güven, Nazıf’ın eski su değirmeni yakınlarında, yol boyunda olan çeşmeyi tamir ederek tekrar su akmasını sağlamış, köy içerisinde bulunan farklı bir çeşmenin de çalışmaları sürmekte. Köy içerisinde yol kenarlarında bulunan menfez düzenlemesi yapılarak düzenlenmiş, uzun yıllar kullanılmayan, köyün üst kısmında, eski mezarlık yanında bulunan yolda kullanıma açılmış, cami avlusunda cemiyetlerde kullanılmak üzere üzeri kapalı bir alan oluşturulmuş. Muhtar Hasan Güven’in en önem verdiği yerlerden biri de köy mezarlığı. Ebediyete göçmüşlerinizin istirâhatgahı olan mezarlığın bakımı, düzenlemesini kendi özel çabası ve çalışması ile yaparak örnek bir mezarlık haline getiren Hasan Güven, düzenlemenin devam edeceği ve köy güzelleştirme çalışmalarının sinyallerini veriyor.

Biga’nın küçük ama huzurlu, tertemiz olan bu köyünde yapılanlar diğer köylere, belki de ilçelere örnek olacak güzellikte. Bu çalışmaları hiçbir karşılık beklemeden yapan başta köy muhtarı Hasan Güven’e ve köy halkına teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Kaynak:www.bigakoyhaberleri.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu