Yerel

Osmaniye Köyü Hacı Nasuh Kültür Evi Açılışa Hazır

Osmaniye Köyünde 1986 yılında yapılan, taşımalı sisteme geçildikten sonra atıl kalan köy ilkokulu Tay ailesi tarafından restore edilerek kültür evine dönüştürüldü, açılışa hazır hale getirildi. Merhum Rafet Tay’ın muhtarlık yaptığı dönemde, girişimleriyle yapılan ilkokulun yıkılmaması, kullanılır hale getirilmesini evlatlarına vasiyet olarak bırakması üzerine babanın dileğini Tay ailesi yerine getirerek köy ilkokulunu bulunan köy ilkokulunu “Hacı Nasuh Kültür Evi”ne dönüştürdüler.

Açılışa hazır hale getirilen okulun ismi de çok anlamlı. Kültür merkezinin ismi yine Osmaniye Köyünden olan, iki evladını Çanakkale Savaşı’nda Şehit veren baba Hacı Nasuh’un adı verildi. Savaşta bir evladı şehit düştükten sonra ikinci evladını savaşa göndermeyebilecek olan Hacı Hasuh, bir kez bile tereddüt etmeden ikinci evladını savaşa göndermiş, ikinci evladı da kutsal mertebe olan şehitlik makamına erişmiştir. Tümüyle yenilemesi yapılan okulun önünde bulunan sadece Atatürk büstüne dokunulmamış, tamamen aslına uygun bir şekilde restorasyonu yapılmıştır.

Tüm yenileme çalışmaları bitmiş olan “T.C.Osmaniye Köyü Hacı Nasuh Kültür Evi”nin açılışı salgın dolayısıyla, devlet erkanının katılamayacağını göz önüne alınarak ileriki bir tarihte yapılacaktır.

Böyle güzel eseri Osmaniye Köyü’ne ve Biga’ya kazandıran başta TAY ailesine olmak üzere, köy muhtarı Hasan Güven’e Biga Köy Haberleri Web Sitesi olarak teşekkür ediyoruz.

Osmaniye Köyü Hacı Hasuh Kültür Evi Önünde Bulunan Yazı:

Osmaniye Koyu 1877 yılında kurulmuştur. Köyü kuranlar 1864 Büyük Çerkes Sürgünü’nde Kafkasya’dan Rumeli’ye yerleşmiş, 93 Harbi’nde Rumeli’ndeki yurtlarını da terk etmek zorunda kalmış göçmenlerdir. Köye Plevne Kahramanı Gazi Osman Paşa’nın hatırasına hürmeten Osmaniye adı verilmiştir. Çanakkale Savaşı’nda Osmaniye Köyünden 5 genç vatan uğruna feda-i can eylemiştir. Bu bina 1986 yılında köy muhtarı Rafet Tay’ın girişimleriyle köy okulu olmak üzere inşa edilmiş, ölümünden sonra kendisinin vasiyeti üzerine ailesi tarafından restore edilmiştir. Bu bina Osmaniyeli Şehitlerin hatırasını yaşatmak üzere Çanakkale’de iki evladını şehit veren Osmaniyeli Hacı Nasuh’un adıyla anılacaktır.

ŞEHİTLERİMİZ

ADI / BABA ADI / D.TARİHİ / ŞEHİT OLDUĞU YER
HACI BEKİR HACI NASUH 1880 SEDDÜLBAHİR MUHAREBESİ
MAHMUT HASAN 1892 MERKEZTEPE
MEHMET HAVİ ARIBURNU MUHAREBESİ
MOLLA HACI NASUH 1880 SEDDÜLBAHİR MUHAREBESİ
YUSUF OSMAN 1892 ARIBURNU MUHAREBESİ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Başa dön tuşu